Windows Defender

hoiwoo

Onko tää hyvä vai huono?

15

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnParempiakin

      Parempiakin on.

    • vertailtu_on
    • MS_Defender_vuonna_2017

      Nyt tänä päivänä jos joku miettii samaa niin on tuo Microsoft Defender (ja Microsoft Security Essentials) parantunut huomattavasti tässä kuluneen vuoden ja 4kk aikana. Viimeisimmässä AV-testissäkin (helmikuu 2017) tämä pääsi sijalle 9/20. Aikaisemminhan tämä komeili aina siellä häntäpäässä. Ja ohitti jopa maksulliset Avira ja AVG virusohjelmat. Tuo vertailu oli vielä Microsoft Security Essentials Windows 7 -järjestelmällä, ja oletusarvoisesti tietoturva on parempi 8.1 ja 10 -järjestelmissä. Joten voisi olettaa että kasilla ja kympillä pelkän Defenderin kanssa meno on vähintään yhtä (niinsanotusti) turvallista. Myös tietysti järki päässä netissä, oli virusohjelma mikä hyvänsä.

      • MS_Defender_vuonna_2017

    • ami46

      Paras mahdollinen

    • wevvertum

      Tehkää kuten minä:
      käyttäkää foliohattua ja katiskaa päässä

      M-Kar
      ylijumala ja aina ehdottomasti oikeassa

    • reinomakisalo

      Defenderiin yksinään ei kannata luottaa

      Kaspersky ja Avira nappasivat täydet pisteet AV-Testin tietoturvaohjelmistotestissä. Microsoftin oma Windows Defender löytyi testin häntäpäästä. AV-Test kokeili suosituimpia tietoturvaohjelmistoja maaliskuun ja huhtikuun välisenä aikana.

      Parhaan tuloksen jakoivat Kasperskyn sekä Aviran ratkaisut, jotka molemmat kuittasivat täydet mahdolliset 18 pistettä. Molemmat ohjelmistot saivat kuusi pistettä niiden tarjoamasta suojasta, suorituskyvystä sekä käytettävyydestä.

      Vaikka Windows 10:n sisäänrakennettu Defender on kehittynyt viime vuosien aikana, ei sen tarjoamaan turvaan kannata täysin luottaa.

      Microsoftin ohjelmisto keräsi kaikkiaan 15 pistettä ja sijoittui testissä kehnoimpien joukkoon. Tietoturvaohjelmisto sai 4,5 pistettä suojauksesta sekä suorituskyvystä. Käytettävyydestä se kuitenkin kuittasi täydet kuusi pistettä, Softpedia kirjoittaa.

      Defenderin edelle kiilasivat muun muassa Trend Micro, Symantec sekä Bitdefender. Testin kehnoimmasta tuloksesta vastasi puolestaan Comodo, jonka suoritus keräsi Microsoftin tapaan 15 pistettä (5,5, 4,5 ja 5).

      https://www.mikrobitti.fi/2017/05/av-test-kokeili-tassa-on-paras-tietoturvaohjelmisto-windows-10lle-ala-luota-ainakaan-yksin-defenderiin/

      • Mr_Virtanen

        Tuo Mikrobitti tosin pari päivää sitten teki tällaisen lisäyksen tuohon linkkaamaasi artikkeliin: Mikrobitin kokemusten mukaan Windows Defender riittää turvaksi normaalikäytössä, kun pitää huolen, että Windowsin päivittyksistä. Lisätty tämän takia kolmanteen kappaleeseen ”AV-Testin mukaan” ja muutettu otsikosta ”älä luota ainakaan” muotoon ”ei suosittele luottamaan”.

        Ja kuten tässä keskustelussa todettiinkin niin kyllä tavallisen käyttäjätilin (ei järjestelmänvalvojatilin) käyttäminen, käyttöjärjestelmän ja ohjelmistojen ajan tasalla pitäminen sekä Windows Defender sekä ennen kaikkea järki päässä on yhdistelmä jolla ollaan hyvin suojassa viruksilta ja haittaohjelmilta.


    • varmalinta

      Se on turvallisin valinta, koska ei sisällä mitään kolmannen osapuolen haittakoodia.

    • defenderiin_siirtynyt

      Ja lisäisin vielä että se on kyllä totta että viimeisimmässä AV-testissä (avtest.org) MS Defender oli toiseksi viimeisellä sijalla, mutta "suojauksen" antamat pisteet sillä oli kuitenkin 4,5 / 6.

      Ja minä sanoisin että MS Defender maalaisjärki netissä on kyllä riittävä suojaus viruksia vastaan. Ns. parempia antivirus ohjelmia tarvitaan vain jos ei osaa pitää järkeään päässä tietokonetta ja nettiä käytettäessä.

      • defenderiin_siirtynyt

        Ja kuten varmalinta sanoikin niin Defender ei sisällä mitään kolmannen osapuolen haittakoodia.


      • defenderiin_siirtynyt

        Ja unohdin eilen kirjoitellessani mainita että tottakai myös nettisurffailussa ym arkikäytössä käyttää tavallista käyttäjätiliä eikä järjestelmänvalvojan tiliä. Eli siis Windows Defender Maalasijärki Tavallinen käyttäjätili on combo jolla ollaan hyvin turvassa viruksilta ja haittaohjelmilta.


    • Defengaaja

      Defefender Antiviruksen creators updatessa laittaa päälle, ja poistaa entisen?

    • Pill_Gaytes

      Pari kuukautta mennyt pelkällä defenderillä, kun kyllästyin räpläämään ilmaisvirusskannereiden kanssa. Tuli luettua, että keräävät ja hu0raavat tietoja ympäriinsä. Ainakin toistaiseksi mennyt ilman vaikeuksia. Comodo tuli päivityksen jälkeen niin hulluksi ja ottaisin mielummin viruksen koneeseeni kuin sen.

      • windows-10-is-sick

        en suoranaisesti puolusta antivirus ohjelmien tietojen keruuta.

        ihanko microsoft ei keräisi mitään tietoja käyttäjistään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1956
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1849
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1753
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1369
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1255
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1219
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1102
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1056
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      953
    Aihe