mitä fonttia käytätte

huonotsilmät

itse kirjoitan arial 14 tai tahoma 14, ja sitten vasta lähetysvaiheessa vaihdan kooksi 12, tai jos on kilpailusta kyse, siksi miksi ssäännössä määrätään.
sehän on helppoa kun valitee, muokkaa, valitse kaikki, ja muuttaa koko tekstin saman napin painalluksella

6

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kölök

      12 ja times new roman. Vaihdan sitten arialiksi, jos joku kustantamo haluaa sellaisella.

    • Ylamaki

      12 Tmes New Roman

    • sokkosilmä

      times new roman 12 on liian pieni, tai oikeastaan kaikki 12- on liian pientä. 14 tai jopa 16, huonona päivänä, niin näkee ilman tihrustamista

    • 12romaani

      12 times new roman toimii kirjoittaessa kun käytössä 42 tuuman lcd-näyttö. 2 sivua rinnakkain auki ja vielä wordin rakenneruutu sivussa.

    • ghfghgjd

      Väitetään sans serif -fonttien sopivan kuvaruudulta lukemiseen, ja käytänkin joskus Verdanaa. Garamond on kuitenkin mielifonttini ja käytän sitä usein kuvaruudullakin.

    • nominävain

      12 times now roman on kustantajien suosiossa, ensimmäisen version voi toki kirjoittaa kuinka haluaa, mutta kun julkaisuun lähettää kannattaa vaihtaa fontti Timesiin ja kooksi 12, riviväli 1,5 ja marginaalit? mitä ne mahtoivat olla, pari senttiä?

      yksi hyvä vinkki on kirjoittaa dialogit (vuoropuhelut) sinisellä ja punaisella, riippuen siitä onko äänessä päähenkilö vai toiseksi tärkein tyyppi. Noin näkee suorilta, jos tärkein sivuhenkilö alkaa tuuppia päähenkilön rooliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      110
      3647
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      19
      2722
    3. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      121
      2291
    4. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2203
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1944
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1596
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1056
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      960
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      73
      934
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      878
    Aihe