itse kirjoitan arial 14 tai tahoma 14, ja sitten vasta lähetysvaiheessa vaihdan kooksi 12, tai jos on kilpailusta kyse, siksi miksi ssäännössä määrätään.
sehän on helppoa kun valitee, muokkaa, valitse kaikki, ja muuttaa koko tekstin saman napin painalluksella
mitä fonttia käytätte
6
188
Vastaukset
- Kölök
12 ja times new roman. Vaihdan sitten arialiksi, jos joku kustantamo haluaa sellaisella.
- Ylamaki
12 Tmes New Roman
- sokkosilmä
times new roman 12 on liian pieni, tai oikeastaan kaikki 12- on liian pientä. 14 tai jopa 16, huonona päivänä, niin näkee ilman tihrustamista
- 12romaani
12 times new roman toimii kirjoittaessa kun käytössä 42 tuuman lcd-näyttö. 2 sivua rinnakkain auki ja vielä wordin rakenneruutu sivussa.
- ghfghgjd
Väitetään sans serif -fonttien sopivan kuvaruudulta lukemiseen, ja käytänkin joskus Verdanaa. Garamond on kuitenkin mielifonttini ja käytän sitä usein kuvaruudullakin.
- nominävain
12 times now roman on kustantajien suosiossa, ensimmäisen version voi toki kirjoittaa kuinka haluaa, mutta kun julkaisuun lähettää kannattaa vaihtaa fontti Timesiin ja kooksi 12, riviväli 1,5 ja marginaalit? mitä ne mahtoivat olla, pari senttiä?
yksi hyvä vinkki on kirjoittaa dialogit (vuoropuhelut) sinisellä ja punaisella, riippuen siitä onko äänessä päähenkilö vai toiseksi tärkein tyyppi. Noin näkee suorilta, jos tärkein sivuhenkilö alkaa tuuppia päähenkilön rooliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841656Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691561Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711298Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691272- 56887
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853- 41836
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791