Vuosia ennen raskautta tuli klitoriksen viereen, sisempään häpyhuuleen, 1cm pituudelta ja noin 5mm ulkoneva lerpake. Ikään kuin minihäpyhuuli. Välillä jotenkin oudon tuntoinen, siis ei tuntunut normaalille limakalvolle. Väri on sama.
Nyt synnytyksen toiselle puolelle tuli samanlainen. Eikä eka ole poistunut tai muuttunut vaan samana pysynyt. Nyt alkoi huolettaan et mitä nämä ikäänkuin ylimääräiset häpyhuulet on. Tämän uuden viereen on myös kasvanut ulkoneva, parin millin, kova patti.
Nämä kaikki siis välillä "aktivoituvat" ja tuntuvat oudolle. Eikä mun siis tarvi koskea niihin kun yhtäkkiä alkaa tää tunne, kutina, kirvely tms.
Sukpuolitauteihin en usko. Paitsi se kondylooma tulee mieleen. Kuitekin alapäätä tuli monille näyteltyä raskaus aikana eikä kukaan lääkäri huomannut näitä.
Nyt kaipaan siis kokemuksia.
häpyhuulissa ulokkeita
3
976
Vastaukset 3
- dfhdfhdhdfh
Entäpä jos kysyisit lääkäriltä asiasta? Sukupuolitauti ei minustakaan kuulosta vakuuttavalta vaihtoehdolta. Patti voisi olla jonkinlainen talipatti. Voisikohan jonkin verran kasvua ja venymistä kuulua normaaliin varttumiseen/vanhenemiseen?
Itse en muista, millaiset häppärini olivat nuorena. Sellainen mielikuva on, että olisivat ehkä vähän kasvaneet. Nyt esim. emättimen aukko ei heti näy, vaan pitää ensin vähän levittää sisempiä häpyhuulia. Sisemmät häpyhuulet ovat mielestäni myös sinertävämmät nyt keski-iällä kuin nuoruudessa. Ovat kuitenkin ihan suorat, eli ei mitään irtolärpäkkeitä. Itseäni asia ei mitenkään haittaa. Ovat yhä ihan nätit, eivätkä haittaa elämää tai seksiä. - Labiumminus
Sisempien häpyhuulien ja klitoriksen hupun väliin saattaa joskus muodostua poimu. Luonnollista - ja siksi siihen ei ole kukaan terveydenhoidon hlö puuttunut.
- ihmekum
Kiitos.
Jotain ylimääräistä tosiaan on, minkä toki voi olla iänkin tuomaa ;) En enään siis parikymppinen ole.
Tuo eka on ollut pari vuotta ja uusi tullut tänä syksynä. Tuo se varmaan on, mitä Labiumminus kuvaili. Kyllähän klitoriksen ja hupun ympärillä on semmoisia pienen pieniä poimuja, vai miks niitä kutsutaan. Mutta nämä minulla ovat siis huomattavasti isompia, tosiaan näyttävät niinkuin ois liikakasvua...... Jospa se ei ois vaarallista, ei ne nimittäin minun elämää muuten häiritse, paitsi se ettei olisi mitään pahanlaatuisia.
Ja niinkuin kirjoitin, alapäätä on näytelty lääkäreille eivätkä ole sanoneet mitään. Mutta monesti tullut ilmi ettei kaikki lääkärit ole oman alan asiantuntijoita joka asiassa kuiteskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3031250Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3111211Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50968- 88941
- 106909
- 101899
- 111752
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh14638- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3587