Yritin asentaa Epson tulostinta Ubuntuun, mutta asennus jää "junnaamaan" paikalleen. (Tunnin odottelin). Yritin siis Epsonin omia ajureita asentaa. Onko niin, ettei Ubuntu tue kyseistä tulostinta, vai enkö vain osaa?
Kone on ikivanha HP dv6000 läppäri.
Kone on ikivanha HP dv6000 läppäri.
Vastaukset 15
Vanhimmat
http://www.openprinting.org/printer/Epson/Epson-XP-312_313_315_Series
http://tutorialforlinux.com/2014/09/12/how-to-install-epson-expression-home-xp-315-small-in-one-all-in-one-printer-drivers-quick-start-scanning-on-ubuntu-14-04-trusty-linux-easy-guide/
Pitäisi toimia.
Kyllä noi epsonit on aina saanu toimimaan. Ärsyttävä piirre niissä on jonkinlainen ajurisuojaus, joka saa jopa lähisukulaisajurin kurailemaan. Netistä pitää siis valita täsmälleen oikea ajuri(kirjainkoodia myöten, sx420w ei toimi sx420nx ajurilla, jonka asennusohjelma automaattisesti löytää..). Skanneri oli myös jossain vaiheessa ladattava erikseen. Ajuri ei toiminut SANE:n kanssa ja pyysi hetken käytön jälkeen lisämaksua skannailusta, koska tulostin oli ollut puoi-ilmainen. Odottelin pari vuotta skanneri toimettomana - ja nyt pelittää oletuksillakin kaikki hienosti! Skanneri on varsin hyvä laatuinen jos haluaa pelastaa esim. vanhoja valokuvia, ei kannata painaa copy-nappia, vaan skannata ja tulostaa(eikä välttämättä täydellä tarkkuudella, sitä voi käyttää suurennoksiin)!
Ubuntut eikä muutkaan liinukit tue mitään tulostimia. Asenna oikea käyttöjrjestelmä, eli Windows.
Haista sinä vittu senkin trolli. Linuxit kyllä on oikeita käyttöjärjestelmiä toisinkuin windows joka on käyttöjärjestelmän irvikuva. Linuxit myös tukee kaikkia laadukkaita laitteita!
Ei näytä tukevan.
Yritä typerä lapsukainen kasvaa ja aikuistua. Edes vähän.
Ainakin sx210 toimii nykyään ilman erillistä asentamista, näkyy tulevan issestään. Asenna kaikki päivitykset.
Sitten kytke tulostin tietokoneeseen, laita siihen virrat.
Lisätiedoksi(jos on useampia tulostimia):
Avaa Järjetelmäasetukset->Tulostimet ja valitse Epson* oletukseksi hiiren oikean valikosta(jos on useampia tulostimia). Skanneri toimii "Kuvanluku" ohjelmalla.
Niin joo, minulla Ubuntu 14.04 LTS, kaikkineen päivityksineen.
No nyt toimii tulostus kun asensin kaikki päivitykset. Vielä kun skannerin saisi pelittämään.
Kiitos ja hyvää joulua.
siellä on skanneria varten erillinen paketti epsonin sivuilla, jolla sen viimeistään saa toimimaan. CUPS ja SANE integraatiot ovat usein päivittyneet pienellä viiveellä, eli sitten kun tulostin todettu toimivaksi valmistajan suosiollisella avustuksella. Mutta niissähän onkin aika hulvattoman kokoinen tietokanta tulostimista, oliko yli 1700 tulostinta tuettuna, vaiko kaikki maailman tulostimet pl. tämän vuoden aikana ilmestyneet?
Eikös skanneri toimi kun tulostin on kytkettynä ja virrat päällä, niin avaat valikosta ohjelman Kuvanluku ja alat skannata...
No näinhän sen pitäisi kyllä mennä - ja meneekin jos ajurituki löytyy tarjolla olevista ajureista. Perinteisesti linux:ssa on ollut epäilevä suhtautuminen uuteen rautaan - ts. tuki tulee osittain käyttäjien toimesta ja osittain käyttäjien vaatimuksesta. Jos tulostintyyppiä on myyty vain joitakin tuhansia, vaatimustaso on alhainen ja tuen kehitys jonon hännillä. Ongelmahan johtuu siitä, että linux on yhteisön ylläpitämä: Ennakkotietoa tulostimesta ei siis ole! Tulostin on olemassa vasta, kun se on olemassa kaupoissa - ja saatavilla. Sitten jos joku kehittäjistä päättää hankkia tulostimen - tai saa sen lahjaksi tulostinvalmistajalta, alkaa tapahtua. Näin se oli vielä joitakin aikoja sitten ja tästä syystä vähän laahasi.. nykyään innokkaita kehittäjiä on miljoonia ja osa jopa firmoissa olevista osaa käyttää linuxia - ja siten helpohkosti toteuttaa ajurituen.
Ei toimi.
ootko kokeillut VueScan:lla?
Ellei jakelun omat ajurit toimi niin hae Epsonin ajurit
http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/?OSC=LX
Juu ei toimi. Ongelma on (ratin ja penkin välin lisäksi) siinä, että herjaa jostain kolmannen osapuolen ajurista. Minulla ei taidot riitä. Mutta ei se mitään. Kiitos kuitenkin ja hyvää joulua.