Lämpövenymisvara teräksisissä uuninluukuissa

harrastajamuurari

Teen aikanaan avotakaksi rakennettuun uuniin teräksiset luukut ja niiden raamit. Teräksen lämpölaajenemiskerroin on melkoinen, joten oletan, että tällaisiin uuniin kiinnimuurattaviin metalliosiin täytyy jättää jonkin verran käyntivaraa, jotta kehys ei laajetessaan särje muurausta.

Onko joku löytänyt täsmällistä suunnitteluohjetta tai onko jollain kokemusta tai hyvää näppituntumaa tällaisen osan mitoituksesta?

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sentin

      Tulisijavillavara ympäriinsä.

    • muurari5

      Kehyksen ja tiilen väliin jä'tetään 10millin käyntivara. Täytetään löysänlaisesti palovillalla tai palokuidulla. Kehyksen kiinnitys tapit löysät, niin että kehys pääsee tapissa liikkumaan. Tappi tiukasti tiileen porattuna.

    • sitäkö

      tuolla lukee jo?;tulisijavillavara.
      Ei mitään löysälle,vai jätitkö mopon pinnojen mutterit löysälle?
      Entä vuolukivitulisijojen tappikiinnitykset?
      Betoniruuvit?
      Kaikki löysälle?
      Ei,ei.

    • 2ja2

      Ne pinnat ei pelitä, jos vaihtaa luukkuja ja silloin on parempi, kun merkkaa luukun reikien kohdat ja poraa kiviporalla reijät joihin tapittaa uuden luukun.

    • aika.hyvin.sanottu

      Ensimmäistä kertaa kuulen että rautaiset uuninluukut venyy. Päivä on pelastettu.

      • VenyyVenuuLaajenee

        Taitaa olla porilainen, siellä ne kuulemma venuu. Tai lahdesta.
        Sitä muuten opetetaan ihan, teräs venuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe