En viiti katsoa Mäkäräisen kisoja ensimmäistä ampumapaikkaa edemmäs.
Mäkäräinen
10
80
Vastaukset
- takaa.ajo.huomenna
En halveeraisi Mäkäräisen suorituksia.
Ampumahiihtoa seuraan vaikka Suomalaiset ei pärjäisi. - sälesukset
Tyhjänpäiväistä hommaa sattuu tai ei, ja hiihdetään kieli vyön alla maaliin. Ei mittään järkee , mutta toista oli ennen, kun haku-veikko hiihti mustikkasoppaa rintamuksilla salpausselällä, siellä oli kansaa pilvinpimein ja Tiilikainen elementissään mikrofonissa. Oli ne aikoja. Ennen hemohessiä!
- 1eero
Ampumahiihto liian nykyaikaistako ymm jalkajousipyssy joo oikeassa jalassa lyhyt potkusuksi pohjustettu karvoilla susiturkki päreinen reppu ja peni räksyttämässä, kasvoissa saalistuksen häivähdys ja edessä umpihanki.
- siilimuori3
1eero kirjoitti:
Ampumahiihto liian nykyaikaistako ymm jalkajousipyssy joo oikeassa jalassa lyhyt potkusuksi pohjustettu karvoilla susiturkki päreinen reppu ja peni räksyttämässä, kasvoissa saalistuksen häivähdys ja edessä umpihanki.
Jossai järjestetään vielä umpihankihiihtokilipailut.
siilimuori3 kirjoitti:
Jossai järjestetään vielä umpihankihiihtokilipailut.
Eiköhän ampumahiihto ollut sotatalvina melko pitkälti umpihangessa pohruamista.
Joku oli eka ja veti porukkaa kohti ampumapaikkaa.
Minä teen aina ladun umpihankeen, kuka täällä maalla nyt valmiiksi latuja vetäisi.
Tsemppiä Kaisalle, pelatkoot silmänsä ja tärisevät jalkansa.Kyllä Mäkäräänen on nätti flikka, ei päriää Galina Kulakoova, ja pyssylläki osaa ampua silloon tällöön kirkkaalla ja tuulettomis olosuhtees!
- eiollusilloontällöön
Mäkipönnin.Sulo kirjoitti:
Kyllä Mäkäräänen on nätti flikka, ei päriää Galina Kulakoova, ja pyssylläki osaa ampua silloon tällöön kirkkaalla ja tuulettomis olosuhtees!
Eihän tuolla nyt tuullut ja ohi ampui viisi laakia.
- kömpelötumpelo
Kohta Kaisa näyttää muille ns. "närhen munat".
- tsemppiä.Kaisa
Näyttää vielä, erittäin vaativa laji. Kaisa hiihtää yhtä hyvin Suomen huippuhiihtäjät se ei pelkästään riitä kun ammunta on vielä oltava kohdallaan.
- takapotku
On se nätti tyttö ja hiihtää hirmuisesti ja hyvänä päivänä ampuu hyvin pilkkaakin. Hakulinen jäähdytteli loppuaikoina ampumahiihdossa, mutta keskinkertaisella menestyksellä, kun huteja tuli liikaa. Silloin ammuttiin sotilaskiväärillä, ja se ihan toista nykyiseen verrattuna jo aseen painon kuin rekyylin suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli133192Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän652922Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1292585"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn171942Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on111804Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi181706Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3681543En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa611476On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711184- 221181