Meille muutti kaksi kissanpentua, joista molemmilla on suolinkaisia ulosteessa. Madotettiin Mirrix-pastalla. Pitääkö hoito uusia samantien, kun sen antamisen jälkeenkin on ollut matoja?
Pitääkö esim. hiekka vaihtaa päivittäin kokonaan tai tehdä muita "varotoimia"?
Pitääkö esim. hiekka vaihtaa päivittäin kokonaan tai tehdä muita "varotoimia"?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikö siinä paketissa ole ohjeita?
Eipä siellä mielestäni ole kuin anto-ohjeet (määrät ja että suuhun laitetaan) ja mitä muuta nyt yleensä noissa ohjeissa on.
Tänään ei ole ollut matoja laatikossa.
Onko jollain tietoa, kuinka pian on turvallista uusia madotus?
Anteeksi nyt vain, mutta lukutaito kunniaan. Pakkausselosteessa sanotaan aivan selvästi, miten tämä asia on:
"Kun oireiden perusteella epäillään suolinkais- tai hakamatotartuntaa tai kun tartunta todetaan, annetaan hoito kahdesti viikon välein."
TAI
"Naaraskissat käsitellään 2, 4, 6, 8 ja 10 viikon kuluttua synnytyksestä yhdessä pentujen kanssa. Kissanpennut käsitellään 2 viikon iässä ja sen jälkeen joka toinen viikko 10 viikon ikään asti." (lähde: http://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/vetpil/1/242201.pdf)
Tuosta voinee päätellä, että hoidon voi uusia turvallisesti kahden viikon välein.
Lukaisepas se paperinen pakkausseloste vielä ajatuksen kanssa läpi.
vaihda mirrix axiluriin, se tappaa myös lihaksissa elävät suolinkaisen toukat, toisin kuin mirrix