Ylläs ja huono sää

Lapin Wizard

Olin jouluna 2004 ylläksellä. Kuudesta päivästä ainoastaan yksi soveltui laskemiseen. Ylläksellä oli todella kova tuuli, lunta satoi ja näkyvyys oli erittäin huono. Lämpötila ainoastaan oli siedettävä. Ylläksellä on "keskitalvella" aina todella huono sää. Niin huono ettei sinne ennen loppukevättä kannata mennä. Harmittaa että piti omakohtaisesti käydä asia toteamassa.

En usko että tulevinakaan jouluina sää tulee olemaan Ylläksellä yhtään parempi. Koko keskus pitäisi pitää kiinni joulukuusta helmikuun loppuun, ettei kukaan hyväuskoinen turisti pääsisi heittämään aikaa & rahaa hukkaan siellä. Suorastaan sääliksi käy ulkomaalaisia turisteja jotka tulevat kaukaa aktiivilomaa viettämään, mutta käytännössä joutuvat istumaan viikon sisällä.

Ylläksen mainoksissa pitäisi olla että 43 rinnettä ja 21 hissiä avoinna vain 1/3 kautta. 2/3 kaudesta vain 1 hissi ja 1 rinne avoinna eikä yhteyttä keskusten välillä. Sää suurimman osan ajasta erittäin tuulinen ja huono.

Olisi kiinnostavaa tietää millainen sää oli naapuritunturilla Levillä jouluna 2004? Olivatko hissit auki ja pääsikö tunturin kiertämään ympäri laskemalla?

Oikeastaan Ylläs syyllistyy pienimuotoiseen huijaukseen rahastaessaan hissilipuilla. Päivälippu maksaa aina 25 euroa(muistaakseni), vaikka yhteyttä Äkäslompolon ja Ylläsjärven välillä ei olisikaan. Mielestäni olisi reilua että keskuksen ollessa osittain kiinni säästä johtuen, myös lipun hinnassa näkyisi sään vaikutus. Esim. Jos yhteyttä keskusten välillä ei ole, hinta puolittuisi 12 euroon. Lupaus 21 hissistä ja 43 rinteestä jää vain esitteen tasolle.

10

5433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiina

      sulla oli vaan huonoa tuuria. ei kai kukaan täysjärkinen lähe mäkeen huonolla säällä. eikä noita sää juttuja voi ennakkoon tilata!
      ylläksellä on muutenki hyvä meno, etenki pirtukellarissa,huminassa ja pipolassa. aivan älyttömästi kaikkea muita juttuja kuten, kelkkailu, lumikenkäkävely, paljon hiihtoreittejä, snowhaukit,yms. tulikos sulla edes muualla käytyä?

      • Anonyymi

        Lämpötila mittaritkin näyttävät mitä hyvänsä.Majoittajien piikkiin tietysti.8,12,2021.Ylläs a järven puolella -11-3- c.Äkäslompolon puolella- 29c-11c.Hiukan lämpötilat vaihtelevat.Seuratkaapa paikallisia kameroita myös tiehallinnon kameroita.Paljon mökkejä joista ulkolämpö mittari puuttuu tietystä syystä.


      • Anonyymi

        Kyllä jo muutaman kerran Lapissa kävijät omistaa jo puheissaan jopa koko tunturin.Millä puolella lappia sitten ovat.Te puolijärkiset kumipyörällä Lappiin kiirehtijät pistäkää lenkkarit jalkaan juoskaa vaikkapa Utsjoelta Helsinkiin.Jovain juttuttua piisaisi ja maisemia ehtisi katsella.


      • Anonyymi

        Niimpä kuka muu täys järkinen lähtisi Lapin lumoissa tuota posketonta rahastusta tukemaan.Lunta löytyy lähempää ja vieläpä kohtuu hinnoin.Pitäkää majanne ja peltipailakkanne.Joikukaa tunturin laella.Hauskaa on.


    • poro

      Teemu kiltti pieni ressukka lopeta jo tuo vikinä. Kuten huomaat kukaan muu ei ole kanssasi samaa mieltä. Ei millään keskustelupalstalla.

      • skiman

        Ylläs on mielestäni Suomen ykköskohde. Rinteet ja latuverkosto on lyömätön yhdistelmä. Se on totta että tunturissa usein tuulee. Fiksut ihmiset osaavat kyllä pukeutua. Kunnon toppatakkia ja haalarihousua ylle niin ankkurihississäkin tarkenee.


    • laskija

      nettisivulla ei yhtään kerrota mitkä hissit on auki ennen sesonkia ja mitkä suljettu. Rukan sivulla on paljon paremmin annettu tietoa. onko niin huonot nettisivujen tekijät vai eikö ne halua kertoa surkeaa totuutta. levillä voi laskea kelillä kuin kelillä eikä sumukaan niin paljon haittaa. mutta Ylläshän onkin valovuoden jäljessä Levii ja Rukaa.

      • Hiihtaja

        Ylläksen nettisivuilla on kyllä mainittu onko yhteys toiselle puolen vai ei. Ihan siinä etusivulla. Samoin näkyy montako hissiä ja rinnettä ,latukilometriä, kelkkareitti kilometriä ja myös päivän sää on siinä mainittu. Tiedot päivitetään joka aamu kello yhdeksän. Tuon selvemmin ei ne tiedot voi olla näkösällä ja sitten te itkette ettei kerrota onko yhteys toiselle puolen auki vai kiinni. Ja ennen joulua kun yhteys oli kiinni niin siellä selvästi luki että se avataan tapanin päivänä. Vai ettekö te vain osaa lukea?


      • antti
        Hiihtaja kirjoitti:

        Ylläksen nettisivuilla on kyllä mainittu onko yhteys toiselle puolen vai ei. Ihan siinä etusivulla. Samoin näkyy montako hissiä ja rinnettä ,latukilometriä, kelkkareitti kilometriä ja myös päivän sää on siinä mainittu. Tiedot päivitetään joka aamu kello yhdeksän. Tuon selvemmin ei ne tiedot voi olla näkösällä ja sitten te itkette ettei kerrota onko yhteys toiselle puolen auki vai kiinni. Ja ennen joulua kun yhteys oli kiinni niin siellä selvästi luki että se avataan tapanin päivänä. Vai ettekö te vain osaa lukea?

        Sivuilla kylläkin lukee seuraavasti:
        "Rinne ja latutiedot viikolla 2 Säävaraus!

        Reaaliaikaiset rinnetiedot: (016) 553 xxx"

        Esim. uudenvuoden aattona isoin osa hisseistä oli kiinni.


    • miisa

      talvi on "myöhässä" sekä täällä etelässä että pohjoisessa tänä vuonna. Esim joulukuun alussa oli Rukallakin vain muutama rinne auki, vaikka monina muina vuosina paljon enemmän.

      Olin ylläksellä eräänä jouluna ja rinteitä oli auki vaikka kuinka, ja pystyimme laskemaan lähes joka päivä (pakkasta oli liikaa yhtenä päivänä).

      Eli ei se sää-ukko yllästä mitenkään syrji minun mielestäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      205
      1403
    2. Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?

      Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.
      Ikävä
      83
      1273
    3. Osta säkin sellainen

      Osta säkin sellainen makkaratakki
      Ikävä
      19
      1069
    4. Lupaa mulle nainen rakas

      Että otat minuun heti yhteyttä jos jotain sattuu. Pyydän, että et kuvittele olevasi yksin. Minä haluan olla sinulle joku
      Ikävä
      50
      968
    5. Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?

      Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?
      Ikävä
      146
      904
    6. Et voi pettää minua nainen

      Niin kauan kun ei olla yhdessä. Silti tykkään sinusta. Ehkä me vielä päädymme yhteen, mutta en voi toivoa sulta nyt mitä
      Ikävä
      73
      904
    7. Rikos keskellä päivää Suomussalmella

      Kaksi henkilöautoa törmäsi Suomussalmella viitostiellä taajaman kohdalla, kun kuljettaja ajoi yllättäen STOP-merkin taka
      Suomussalmi
      39
      896
    8. Autoilijan epäillään ajaneen useiden ihmisten päälle Ylöjärvellä Mikkolantiellä

      Suora lähetys kello 10.40: Ilves/2 isännöi Tampere Unitedia harjoitus­ottelussa – katso peli selostettuna Ihmiset: Toimi
      Ylöjärvi
      35
      862
    9. Menetit hyvän miehen.

      Paluuta ei ole. 😱
      Ikävä
      48
      810
    10. Mikä kaivattusi

      Huumorintajussa on niin erityistä? Mikä hänestä tekee hauskan?
      Ikävä
      49
      737
    Aihe