Paine/kipu kiveksessä

Huolestunut____

Eilen töiden aikana alkoi koskea vasempaan kivekseen suhteellisen paljon. Pystyin kuitenkin kävelemään ja tekemään fyysisesti raskasta työtä normaalisti. Kipu vastasi iskua kasseihin noin suurinpiirtein.
No kipua kesti se 5-10min, jonka jälkeen hävisi, ajattelin jonkun kepin nasahtaneen kasseihin.

Yöllä kipu palasi, mutta se vastasi lähinnä paineen tunnetta/pientä kipua. Kives ei kuitenkaan ole kipeä tai kosketus arka. Lisäksi räpelsin tuntuuko patteja, muttei tuntunut mitään epämääräistä.
Myöskään turvotusta ei ole havaittavissa.

Nyt paineen tunne taas palasi, ja kestänyt n.40 min. Välillä häviää ja taas palaa, tuntuu alavatsassa ja vasemmassa kiveksessä. Edelleenkään ei kipua tunnu koskettaessa, kuitenkin ihan normaali tunto jäljellä. Pelkäsin jo kyseessä olevan kiertymä, mutta tapahtumasta jo n. 26-28h ja kiveksessä kuitenkin tunto jäljellä eikä missään vaiheessa turvonnut.

Virtsaaminen onnistuu normaalisti eikä ole lisääntynyt tai vähentynyt.

Mikähän voisi olla syynä, tulehdus, isku???
Lääkärille lähtö jos ei huomenna parane.

2

2554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syöpätohtori

      Se on syöpä. Tee testamentti ajoissa.

    • Abraham_

      Kiitos:D
      Mutta oikea syy oli/on SI-nivelessä, joka on päässyt painamaan hermoja. Selkäkipu sääteili kasseihin alavatsaan ensimmäiset pari päivää, jonka jälkeen muuttui puhtaaksi alaselkäkivuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1551
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1420
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      70
      1285
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1172
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1000
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      938
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      892
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      743
    Aihe