Jos kamera on sääsuojattu, senhän silloin pitää sietää niin vesiroiskeita kuin hiekkaista rantaelämääkin. -No, entäpä ei-sääsuojatut sitten? voiko niitä ulkoiluttaa ylipäätään alkuunkaan vioittumisen pelossa? Vai onko ne ihan "pirtti-kameroita", joita ei voi luontoon päästää?
sääsuojaus
10
235
Vastaukset
Sääsuojaus ei ole varsinainen vesitiiveys. Sen idea on vähentää vikaantumismahdollisuutta kosteissa olosuhteissa, mutta jos kastuu, niin ei pidä valittaa. Rantaelämän kannattaa hankkia ihan vesitiivis kamera. Muihin kameroihin saa erilaisia pusseja tai muita suojia.
Normaalit ihmiset yleensä liikkuvat ulkona ja samalla kuvaavat hyvän sään aikaan ja siksi eivät juuri tarvitse sääsuojausta.
http://www.sulantoblog.fi/valmistajat-eivat-vastaa-kameroiden-saasuojauksesta/- sääsuojausta
Sulanto kirjoittaa em plogissa
”Oman kokemukseni mukaan sääsuojatut kamerat kestävät hyvinkin rajuja olosuhteita. Olen joskus kastunut kirjaimellisesti läpimäräksi kamerani kanssa, Olimme ihan oikeasti kuin suihkusta tulleita.”
- pussitusta
En ulkoiluttaisi sääsuojaamatonta kameraa sateella enkä veisi sellaista erittäin kosteisiin olosuhteisiin.
Mun sääsuojattu K5 on kerran seissyt jalustalla sateessa yli 2 tuntia, mitään ongelmia ei ilmaantunut joten sääsuojattu kestänee sadetta rajattomasti, mutta ei ilmeisesti veteen upottamista.
Toisaalta jos ulkoilutat kameraa vain kauniilla säällä tai/ja suojaat sen huolelliseti sateella niin kameran valinnassa ei ole tarpeen kiinnittää huomiota sääsuojaukseen. Mm sukelluspussi on erinomainen ”sateensuoja” kameralle, esim tuollainen:
http://dicapac.com/wp-s10/- Linssin-luteita
Sääsuojaukseen riittää vallan mainiosti sopiva muovipussi, johon saumataan tiiviisti jokin UV-suodin tai vastaava lasinpalanen.
Olen kuvaillut erilaisilla kameroilla jostain -60 luvulta alkaen. Olen tehnyt sitä pääosin ulkona ja nyt vasta ihan viime vuosina on osa varusteista oillut nk. sääsuojauksella varustettu. Tänään runkoni (Nikon) taitavat olla mutta kaikki lasit eivät.
Isompia ongelmia ei ole ollut mutta näin harrastelijana en ole törmännyt suoraan kaatosateeseen enkä hiekkamyrskyyn kuvaamaan vaan pyrkinyt säällisiin olosuhteisiin. Todellisuudessa olen kuvanut vaatimattomassa sateessa, tuulessa, pakkasessa, lumipyryssä, auringon paisteessa sekä tyynelläkin ilman kameroiden vahingoittumista.- D700
Maksatko mun Nikonin rempan jos siihen menee vettä sisälle sateessa?
”… auringon paisteessa sekä tyynelläkin ilman kameroiden vahingoittumista.”
Ihme kamera sulla kun ei vahingoitu tyynelläkään? D700 kirjoitti:
Maksatko mun Nikonin rempan jos siihen menee vettä sisälle sateessa?
”… auringon paisteessa sekä tyynelläkin ilman kameroiden vahingoittumista.”
Ihme kamera sulla kun ei vahingoitu tyynelläkään?Miksi maksaisin jos et osaa toimia oikein. Kuten tuossa edellä sanoin niin en mene kaatosateeseen mutta pieni tihku ei oikein varustautunutta juurikaan haittaa.
Kun lainaa toisen tesktiä niin pitää ottaa oleellinen ja sinä ymmärsit vain hännät.- D700
Työeläkeläinen kirjoitti:
Miksi maksaisin jos et osaa toimia oikein. Kuten tuossa edellä sanoin niin en mene kaatosateeseen mutta pieni tihku ei oikein varustautunutta juurikaan haittaa.
Kun lainaa toisen tesktiä niin pitää ottaa oleellinen ja sinä ymmärsit vain hännät.Asia oli juuri päinvastoin, alun ymmärsin, mutta tuo häntä on käsittämätön, että auringossa ja tyynelläkään ei kamera vahingoittunut?
Itsellä on sellaiset kamerat, että olen todellisuudessa pitänyt niitä komeroissakin ilman kameroiden vahingoittumista, yhtä lukuunottamatta. - turhaa_jankkausta
D700 kirjoitti:
Asia oli juuri päinvastoin, alun ymmärsin, mutta tuo häntä on käsittämätön, että auringossa ja tyynelläkään ei kamera vahingoittunut?
Itsellä on sellaiset kamerat, että olen todellisuudessa pitänyt niitä komeroissakin ilman kameroiden vahingoittumista, yhtä lukuunottamatta.Tuo käytöksesi, kun et mukamas ymmärrä asioita ja jankkaat toisarvoisista asioista (eikö yksi kerta jo riittänyt?), tekee sinusta itsestäsi typerän, vaikka se mielestäsi voi ollakin hauskaa... Tuolla tavalla yrityksissä ja taloyhtiöissäkään ei saada päätöksiä aikaan, kun mistään ei päästä yksimielisyyteen ja asioiden käsittely on hidasta kun jotkut vaativat tarkistuksia oikeasti tarpeettomista pikkuasioista.
Oletko lukenut http://www.hs.fi/ura/a1446353167046
"Yrityksen toiminnalle turmiollista on CIA:n mukaan päätöstä vaativien asioiden ohjaaminen komiteoiden pohdittaviksi, toisarvoisten asioiden esille nostaminen, määräyksiin ymmärtämättömästi suhtautuminen ja niistä jatkuva kyseleminen sekä toisten työntekijöiden toiminnan leimaaminen järjettömäksi samaan aikaan, kun oma käytös on kaukana järjellisestä. " turhaa_jankkausta kirjoitti:
Tuo käytöksesi, kun et mukamas ymmärrä asioita ja jankkaat toisarvoisista asioista (eikö yksi kerta jo riittänyt?), tekee sinusta itsestäsi typerän, vaikka se mielestäsi voi ollakin hauskaa... Tuolla tavalla yrityksissä ja taloyhtiöissäkään ei saada päätöksiä aikaan, kun mistään ei päästä yksimielisyyteen ja asioiden käsittely on hidasta kun jotkut vaativat tarkistuksia oikeasti tarpeettomista pikkuasioista.
Oletko lukenut http://www.hs.fi/ura/a1446353167046
"Yrityksen toiminnalle turmiollista on CIA:n mukaan päätöstä vaativien asioiden ohjaaminen komiteoiden pohdittaviksi, toisarvoisten asioiden esille nostaminen, määräyksiin ymmärtämättömästi suhtautuminen ja niistä jatkuva kyseleminen sekä toisten työntekijöiden toiminnan leimaaminen järjettömäksi samaan aikaan, kun oma käytös on kaukana järjellisestä. "Olisit nyt hakenut neuvoja vielä KGB:n ja Securitaksen asiakirjoista.
En tosin oikein osaa tätäkään keskustelua yhdistää taloyhtiöiden kokouksiin ja päätöksentekoon. Istun tälläkin hetkellä 3:n taloyhtiön hallituksessa eikä yhtymäkohtia valokuvauksen harrastamisen ja niiden välillä juurikaan tule mieleen.
Sitä voisin tässä ajatella oliko se sinun vastauksesi siihen viestiini kovinkaan relevantti, mitään uutta et ainakaan tuonut esille vaikka arvostelitkin minun lausumaani. Arvosteluun kun on hyvä liittää mielipide siitä miten todella asia voitaisiin hoitaa paremmin. Siihen kuitenkaan eivät inkkarisi antaneet mahdollisuutta kuten olemme nähneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003437
- 623117
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342614- 802413
- 842366
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402066Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221690- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil411637