180 neliötä, lämmitys maalämmöllä. Tässä on nyt mietinnän alla, otammeko tukevaksi lämmitysmuodoksi takan vai keskuslämmityskattilan.
Mielipiteet jakautuvat. Minä tahtoisin kattilan, vaimo takan.
Puut saisimme omasta metsästä.
Mielipiteet jakautuvat. Minä tahtoisin kattilan, vaimo takan.
Puut saisimme omasta metsästä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Takka yksinkertaisempi, halvempi ja tunnelmallisempi
Puukattila monipuolisempi, kalliimpi, tehokkaampi
Siitä sitte punnitsemaan. Tekniset argumentit kattilan puolella, toisaalta sähkökatkojen tai poikkeusolojen varalta takka toimii myös sähköttömissä oloissa, kattila ei.
Järjellä ajatellen kattila. Kun sinne työntää puuta kylmimmillä ilmoilla, säästää lämmityskuluissa selvästi. Takan lämmittäminen sen sijaan jää helposti kokonaan.
Huomionarvoista on myös se, että takalla ei pysty tekemään lämmintä käyttövettä, joka lohkaisee nykyisissä hyvin eristetyissä taloissa merkittävän osan lämmityskuluista.
Kompromissi voisi olla vesikiertoinen uuni lasiluukulla tai lämmön talteenotto savupiippuun.
Toteutus on sitten syytä suunnitella niin, että saa helposti putkilinjat.
MLP-järjestelmään se vaatii shuntin ja hieman ohjauselektroniikkaa.
Minä suosin LTO:ta ja takkauunia. Se on yksinkertainen ja toimii.
Just.. Mieluummin puulämmitys ja tukevaksi muodoksi suora sähkö. Kuka jaksaa metsässä käydä jos siitä ei edes ole rahalista hyötyä.. Typerä kysymys koko avaus...
Onko sellaista asennusfirmaa joka osaa kytkeä maalämmön ja puukattilan samaan ? Laita takka , jos piippu valmiina .
"Onko sellaista asennusfirmaa joka osaa kytkeä maalämmön ja puukattilan samaan ? "
Esimerkiksi minä, mutta en ehdi ennen vuotta 2018.
Jos on maalämpö ja uusi talo, mikään puulämmitys ei ole taloudellisesti kannattavaa. Paitsi jos puu on aivan ilmaista. Sitä se harvoin on, koska se vaatii aika paljon työtä kuitenkin. Ostettu polttopuu tulee yleensä kalliimmaksi kuin maalämmöllä lämmittäminen.
Laittakaa maalämpö ja joku varaava takka lasiluukulla(hupikäyttö). Puita haet metsästä, kuivatat ja myyt, ja maksat niillä rahoilla sähkölaskun, rahaa jää ylikin, ja niillä käytte vaikka Canarialla.
Jos on kevytrakenteiset seinät, jotka eivät varaa lämpöä, niin takan lämmittäminen sotkee lattialämmityksellä toteutettua huonelämpötilaa. Massiivinen lattialämmitys on jäykkä reagoimaan huoneen ylilämpöön.
Niin, jos pyrkii pitämään huonelämmön tasaisena / säästäen energiaa.
Taloudellisuutta ajatellen, on täysin kannattamatonta hankkia takkaa / kattilaa maalämmityksen rinnalle.
Jos puut on omasta metsästä, niin maalämmön tilalle olisi tullut valita varaaja / käänteispalokattila yhdistelmä, jos tilaa on.
Kysytään sitten kannattiko , kun sähköt olleet vaikka vuorokauden poikki ?
Takka. Meillä öljyllä peruslämpö ja takalla loput, puut ilmaisia kun ei laske työlle palkkaa, puitapilkkoessa saa samalla hyöty liikuntaa. Trukki lavoja saa ilmaiseksi. Talon koko 360 neliötä 3:ssa kerroksessa.