ÄLÄ OTA ELISAA

luokatonELISA

Sieltä ei pystytä toimittamaan asiakkaalle SIM kortteja ajoissa. Eikä heillä ole velvollisuutta korvata mitään, eikä liittymää voi perua. Siinä olet sitten naimissa sen PASKAN KANSSA.

32

2619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0508

      itselläni tuli saunalahden sim-kortti liittymänvaihdon yhteydessä neljässä arkipäivässä.

      • Anonyymi

        Jep! Mullakin parin- kolmenpäivän sisällä. Siirto ensivuonna 5G liittymään.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep! Mullakin parin- kolmenpäivän sisällä. Siirto ensivuonna 5G liittymään.....

        Jos se tulee kännykkään niin menee kyllä rahat täysin hukkaan.,.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos se tulee kännykkään niin menee kyllä rahat täysin hukkaan.,.

        Kännyyn kyllä mutta jaan yhteyden ainakin kahteen läppäriin WiFi-Hotspotkilla.........


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kännyyn kyllä mutta jaan yhteyden ainakin kahteen läppäriin WiFi-Hotspotkilla.........

        Oon saanut kokeilla DNA:n bugin takia jo 300 Mbs 5G yhteyttä (kohtuulliseen hintaan). Ei yhtään liikaa nopeutta! Tilasin 600 Mbs liittymän. Toivottavasti pian lisätään 5G lisäksi! Ihan keskustaan muistaakseni lisättiin 4G tuki 600 Mbs yhteyksille! Sitten näkee!


    • kokemustaon

      Jos lähellä elisa piste siellä hyvä nopea asioida.

    • Eliasko
    • Hei aloittaja!

      Ikävä kuulla, ettet koe saaneesi hyvää palvelua. Mistäköhän liittymästä on kyse? Meillähän ei ole enää (uusia) määräaikaisia mobiililaajakaistoja tai puhelinliittymiä. Ne voi kyllä siis irtisanoa tai perua halutessaan. Irtisanomisaika on silloin 14 vuorokautta. Tilauksia koskee myös 14 vuorokauden etämyynnin peruutusoikeus.

      SIM-kortteja saa mainitusti postitettujen lisäksi myymälöistä ja myyntipisteiltä. Onko se asia kuitenkin jo kunnossa?

      Mikäli haluat vielä kysellä hyvityksistä tarkemmin, voit lähettää minulle viestiä Palstalla. Hyvitykset katsotaan aina tilanteen mukaan, joten pidempi myöhästyminen voi hyvinkin oikeuttaa johonkin korvaukseen. Laita minulle siis yksityisviesti: elisa.to/tiude- ja viestiin mukaan yhteystiedot, sekä lyhyt kuvaus tilanteesta. Viestin kirjoitusta varten palstalle täytyy rekisteröityä.

      Tiia-Maria/ Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

      • Tässälisäinfoa

        Kyse on ELISA YRITYSLIITTYMÄ, joka myytiin puhelimitse, epäröin pitkään, koska yritysliittymät 2 kpl olisi suunnilleen saman hintainen verottomana, kuin 2kpl Sonera kuluttjaliittymää veroineen. Minulle luvatiin, että yritysliittymässä on oma premiumkaista netille ja siksi sorruin tähän paskaan. Kortteja ei näkynyt ja soittelin niiden perään. Lopulta ne tulivat samana päivänä, kun oli siirto ( postilakon takia) 3h tuntia ennen siirtoa. Toinen kortti olisi pitänyt toimittaa 378km päähän. Ajelin Helsingin Forumin toimipisteeseen ensin Soneraa, että mikä on tilanne. Sonerassa sanottiin, että siirto käynnissä, eikä nyt voi tehdä mitään, koska prosessi on käynnissä. Sitten Elisaan ja siellä pölvästi myyjä katsoi tietoja ja sanoi, että mitään siirtoa ei ole tulossa, että se on varmaan peruuntunut sen myöhäisen korttitoimituksen takia. Kerroin kyllä, että kysessä on yritysliittymä, mutta hän oli varma, että liittymä ei siirry. En tiennyt mitä uskoa, mutta lähdin työpaikalle ja kas kummaa olin tunnin ilman liittymää. Ja tytär myös, mutta hän kävi hakemassa Soneralta uuden liittymän, koska ei halua Elisan paskan kanssa olla missään tekemisissä enään. Minä olen sitten tämän PASKAN KANSSA NAIMISISSA VIELÄ MELEKIN 2 VUOTTA, KOSKA YRITTÄJÄLLÄ EI OLE MITÄÄN SUOJAA MINKÄÄN SUHTEEN. NETTI ON NÄHTY, ETTÄ TOIMII HUONOMMIN JA VÄLILLÄ TEKSTAREITA JOUTUU LÄHETTÄMÄÄN KAHTEEN KERTAAN. Asiakaspalveluun voi soittaa päivisin, jolloin yleensä teen töitä. Mutta tälläistä tämä teidän yritysasiakaspalvelu on. TÄYSIN ALA-ARVOISTA. JA tämä oli tasan viimeinen kerta kun sorrun teidän tuotteisiin, en ottaisi niitä edes ilmaiseksi.


    • nähtyon

      Elisa on todellla härski rahastaja. Sonera osaa hommat.

      • eisoneralle

        Itse taas en Soneran liittymää pidä, koska on rahat valuu ulkomaille. Suurin osakkeenomistaja Ruotsin valtio.


      • eisoneralle
        eisoneralle kirjoitti:

        Itse taas en Soneran liittymää pidä, koska on rahat valuu ulkomaille. Suurin osakkeenomistaja Ruotsin valtio.

        Otetaan turha "on" välistä pois. Eli:

        Itse taas en Soneran liittymää pidä, koska rahat valuu ulkomaille. Suurin osakkeenomistaja Ruotsin valtio.


    • HÄRSKIRAHASTAJA

      Täytyyhän niiden saada rahaa niille telkussa jeesustelijoille.

      • PASKATPALSTA

        Täällä annetaan ymäärtää, että PALSTALLA tai asiakaspalvelussa asia hoidetaan ja ongelmat ratkaistaan asiakaslähtöisesti, mutta se on täyttä SAISSEA. Ei sieltä mitään ratkaisua saa, paitsi maksat ja pidät liittymän. KOSKA OLET TEHNYT SUULLISEN SOPIMUKSEN LIITTYMÄN OTTAMISESTA, ja sehän on yhtä sitova, kuin kirjallinen. JA YRITYKSILLÄ EI OLE PERUUTUSOIKEUTTA, oli kyseessä millainen paska ja huijaus tahansa.


    • JALASKUTULI

      PRKLE. Toinen lasku tuli, melkein 80€ ja yhtä liittymää käytetty. Ennen Soneralla laskut olivat noin. 40€ kahdesta liittymästä. AINOA MITÄ ELISA OSAA ON LASKUTTAA JA RAHASTAA. AI NIIN EI SE OSAA LASKUTTAAKAAN, KUN EI TULE LASKUT NETTIPANKKIIN.

    • asiakkaatkuspäitä

      Elisa toimii aina mutta asiakkaat ovat usein harvinaisen tyhmää valittavaa sakkia ja ei tällaisia kukaan halua palvella!

      Ongelmatkin johtuu usein asiakkaiden huonoista laitteista ja sijainnista. Oma vika jos asuu korvessa!

      • kyllästynyt1

        Tänne myydään Elisan/Saunalahden mobiilireitittimiä! Eivät edes toimi, kun mastot kaukana! Rahastavat härskisti! Pakkomyyvät!


    • PALSTAPRKL

      Täällä pyydetään lähettämääb viestit ELISA PALSTALLE, mutta ei seillä mitään vastata. VASTUUTONTA PASKAA KOKO ELISA.

      • Elisalla on omat palstansa heidän nettisivuillaan:)

        http://yhteiso.elisa.fi/t5/Palsta/ct-p/Elisa


    • elisa_määräaikainen

      Sama homma jatkuu edelleen. Myyvät puhelimitse yrittäjille määräaikaisia sopimuksia, joita ei voi peruuttaa.

      • Anonyymi

        Aivan paska firma ja yrityksille tämä maksukehoitus on 35€ vaikka olisi kyse vain 10€ laskusta.

        -ei varmaankaan ole ihan laillista toi elisan laskuttaminen yrityksille, heidän ilmoitus oli: veloitamme seuraavassa laskussa saatavien perinnän annetun lain mukaisesti 35,00 euron viivästysmaksun (vakiokorvauksen sekä viivästyskorkoa korkolain mukaisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan paska firma ja yrityksille tämä maksukehoitus on 35€ vaikka olisi kyse vain 10€ laskusta.

        -ei varmaankaan ole ihan laillista toi elisan laskuttaminen yrityksille, heidän ilmoitus oli: veloitamme seuraavassa laskussa saatavien perinnän annetun lain mukaisesti 35,00 euron viivästysmaksun (vakiokorvauksen sekä viivästyskorkoa korkolain mukaisesti.

        Ei kannata sössiä asioita. Ei se Elisan vika ole jos asiakas ei maksa laskua ajallaan..


    • ElisaKohtalonLapsi

      Joensuun Gigantista pöljyyttäni kävin ostamassa puhelimen.
      Myyjä,hei mikä liittymä sinulla on.-Telia on-Vaihda hyvä mies Elisan liittymään.Telia ajaa Joensuussa toimintaansa alas.
      Se vaan on,että Elisaan en vaihda enkä Samsungeja osta.Gigantista ei meinaa saada ostettua kuin Elisaa ja Samsungia.Myyjät kuulemma saavat pikkusen bonusta,kun saavat Samsungin kaupattua.

    • Merililja

      Minulla myös ollut Saunalahti jo "100 vuotta" jo ennen kuin se liittyi Elisan kanssa yhteen. Aina saanut hyvää palvelua, SIM-kortit tulleet nopeasti ja myös saanut tosi hyvät liittymätarjoukset kun sen aika on ollut :)

    • Anonyymi

      Elisa on rosmo ja ei välitä asiakkaistaan

      Yrityksiä se ainakin rankaisee ja kovaa
      -roskapostiin mennyt 10€ lasku ja lisämaksu oli 35€


      Elisa on uudistanut yritysasiakkaiden perintämaksuja 1.1.2021 alkaen ja käyttöön on otettu 35 euron viivästysmaksu korvaamaan aiemmin lähetetyt maksukehotusmaksut.

      Vakiokorvauksen tarkoituksena on kannustaa suorittamaan maksut viimeistään eräpäivänä. Laki saatavien perinnästä (pykälä 10e) mahdollistaa 40 euron suuruisen vakiokorvauksen perimisen yritysvelalliselta yrityssaatavien perinnässä.

      • Anonyymi

        Ihan oikein jos asiakas ei maksa laskujaan ajoissa. Hyvä Elisa!


    • Anonyymi

      Tilasin elisalta latausliittymän tuli sim kortti joka oli toiselle liittymälle ja jossa oli tuplasti enemmän latausta.

    • Anonyymi

      Elisan yritys puolella aivan älyttömästi piilokuluja, 30€ yritys liittymä kuukausi maksuksi tulee 60€ joka kuukausi. Ja sitten kun vaihtaa pois niin ottavat siitäkin 10€ maksun, tai muuten ei siirry vanha numero uuteen liittymään.

    • Anonyymi

      Vieläkö joku käyttää fyysistä SIM-korttia. Tästähän on ollut jo useita vuosia sähköinen vaihtoehto (eSIM).

    • Anonyymi

      Elisalla kenttää kaupungin keskustassa vain 1-2 pykälää l-Suomessa, puhelut toimii, mutta akkua kuluttaa varmaankin enemmän, välillä kuluu paljon nopeammin vaikkei soita tai tee mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1708
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1316
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      830
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe