Mustuuko rapattu takka käytössä?

Pirjo

Rapattu (tai slammattu) valkoinen takka on hieno. Jotkut väittävät, että se likaantuu ja mustuu käytössä, koska sitä on hankala pitää puhtaana. Onko näin?

6

4961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olli

      kyllä kaikki takat mustuu jos sauhut pääsee pöllähtämään sisälle päin,tarttisi olla huolellinen sytytyksen kanssa että veto pelaa kunnolla kun sytytät sitä,onhan sitä tietysti huono pitää puhtaana kun pinta on rosoinen kaakelitakan etu on pyyhkimisen helppous tiedän kokemuksesta, hyvää uuttavuotta ja hyviä päätöksiä

    • Totuus

      Olet oikeassaa, rapattu tiilipinta tummuu eli likaantuu jopa ilman savua. Jos haluat helpompihoitoisen ja siistimmän takan valitse kaakelipintainen tai vuolukivitakka.
      Ja vuolukivitakan saa myös kaakelipintaisena, joka on vastaavan kokoista muurattua rapattua takkaa huomattavasti tehokkaampi.

    • murkku

      että takka pitää näyttää aina uudelta ja puhtaalta.

      Sama asia on kirjahyllyssä, kaikki kirjat pitää olla käyttämättömiä ja luetut kirjat pitää piilottaa tai myydä kirpparilla.

      Kyllä ongelmaan pitää hakea ratkaisu oman pään sisältä, joten hyväksy ja ole vielä ylpeä, että sinulla on toimiva ja käytetty takka.

    • Avotakka

      Kun muutettiin ok-taloon, oli siellä ihana rapattu avotakka, ilmeisesti juuri ennen muuttoa vedetty valkoisella maalilla, kun ei ollut yhtään mustunut. Olimme yllättyneitä että ovatpa olleet siistejä takanpolttajia kun oli ihan siisti ja puhdas.

      No, me sitten kerran poltettiin siellä jotain epämääräistä sälää (remppajätteitä, listanpätkiä yms.), ja alkoi yhtäkkiä savu tulla sisään nuollen takan yläpuoliseen rypyläpintaan ison tummanharmaan alueen, vaikka yritettiin estää savua menemästä ihan sitä muuria pitkin.

      Sitten itkettiin olkkarin komistuksen kauheutta ja yritettiin sitä hammasharjoilla, tahnoilla, ranskanleivillä, saippuiolla ja tiskiaineilla yms. puhdistaa mutta turhaan. Pinta on liian röpelöinen ja huokoinen, ja noki imeytyy sinne kuin sieneen. Maalaamaan emme kuitenkaan ryhtyneet, mutta oli takka niin törkeän näköinen että jotain oli tehtävä, joten hain pullon Sinolia ja aloin hinkkaamaan. Lähti melkein puhtaaksi mutta niin lähti päällimmäinen maalikerroskin. Ei hyvä homma sekään.

      Minunkin puolestani saa takassa jotain käytön jälkiä näkyäkin, mutta tuo oli kyllä turhan suuri kontrasti tuo musta-valkoinen...

      Nyt kehittelemme siihen takan yläreunaan varmuuden vuoksi jonkinlaisen ohjaimen, pellin joka pitää sauhut paremmin takassa, eikä se pääse hörppäämään niitä ulkopuolelle.

      • rkm

        muotoilla oikein, muuten takka savuttaa aina sisälle. Takan aukon korkeus ei saa ylittää 40 cm:ä, jos hormi on yhden kiven suuruinen.

        Takan otsasta pitää muotoilla hormin aukkoon valamalla, ylöspäin viettävä palotila.

        Yleensä näissä avotakoissa on käytetty ammattitaidotonta muuraria ja paljon näkee liian korkeita aukkoja joilla matkitaan vanhoja takkamalleja.

        Vanhoissa avotakoissa oli kuitenkin hormin koko melko juhlava, joka antoi mahdollisuuden tehdä 70-80 cm:ä korkean aukon.

        Jos haluaa estää takasta tulevan savun on paras keino hankkia peltiset suikaleet pienentämään aukkoa ja kipinäritilän korvaamaan suuluukkuja. Yleensä savuttaminen loppuu takan lämpiämisen myötä.


      • muurarimestari
        rkm kirjoitti:

        muotoilla oikein, muuten takka savuttaa aina sisälle. Takan aukon korkeus ei saa ylittää 40 cm:ä, jos hormi on yhden kiven suuruinen.

        Takan otsasta pitää muotoilla hormin aukkoon valamalla, ylöspäin viettävä palotila.

        Yleensä näissä avotakoissa on käytetty ammattitaidotonta muuraria ja paljon näkee liian korkeita aukkoja joilla matkitaan vanhoja takkamalleja.

        Vanhoissa avotakoissa oli kuitenkin hormin koko melko juhlava, joka antoi mahdollisuuden tehdä 70-80 cm:ä korkean aukon.

        Jos haluaa estää takasta tulevan savun on paras keino hankkia peltiset suikaleet pienentämään aukkoa ja kipinäritilän korvaamaan suuluukkuja. Yleensä savuttaminen loppuu takan lämpiämisen myötä.

        Harvemmin näillä sivuilla ketään järkimiestä tapaa, mutta kertahan se on ensimmäinenkin. Ja vielä rkm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2831
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      186
      2444
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2165
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      19
      1483
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1274
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe