hyvää tahtia suomalaisen juoma- ja puukkohippakulttuurin kautta: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450145588862.html
Tulevat mallikansalaiset integroituvat
MeilläOnUnelma
653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomessa otettava takavarikkoon omaisuus kuten Tanskassa. "Päivärahat" vaan ostokuitteina,ei alkon tuotteita. Muuten menevät viinaan ja isisin tarpeisiin. On se yhtä perkelettä, että päättäjät eivät saa mitään aikaiseksi, eivätkä edes myönnä mitään vikaa olevan.
Äläs nyt poika hermostu. Maksavat veroja ostaessaan jotain, varsinkin Alkon tuotteita. Lähikaupat saa tuloja jotka näin laman keskellä on ihan tervetulleita. Taksit hyötyy myös kuten keskustan kuppilat.
Hennalan asukkaista on iso taloudellinen hyöty Lahdelle ja kaikki maan turvapaikanhakijat hyödyttävät koko maan taloutta. Kotimainen ostovoima kun on hallituksen toimesta kutistettu minimiin.
Oppineet siis suomalaisten tavoille, ei siinä kummempaa. Ei kun oikeasti: kaikki puukot pitäisi takavarikoida valtiolle, niin turviksilta kuin kantasuomalaisiltakin.
Rajat kiinni ja heti.
On se niin humaania että on otettu hädänalaisia turpapaikka hakijoita. Kyllä sydän nyt heltyy
Jossain oli hyvä neuvo:
Piti heittää tupaan lisää puukkoja tupaan. Ovet kiinni ja olla soittamatta virkavaltaa. Näihän se mäännöö hyväst!