Autonvuokraus Kalifornia

KaliKali

Moi!
Ollaan lähössä kaverin kanssa kaliforniaan kaheksi viikoksi. Auto ajateltiin vuokrata, mutta vähän ihmetyttää kun kilroyn kautta näyttää hinnaksi noin 400€ viikko kun taas ebookersin kautta reilu satasen halvempi. Mistä tämä johtuu? tai lähinnä että voiko olla niin, että tosta ebookersin kautta varatusta tulee vielä jotain lisäkustannuksia paikanpäällä? Onko täällä ihmisillä kokemuksia? ja jos on jotain muita sivustoja mistä kannattaa varata niin suosituksia voi antaa?

Ja toinen kysymys, että minä olisin kuski mutta mulla ei ole luottokorttia. Kaverilla on kortti, mutta voiko minut tällöin merkitä kuskiksi ja veloittaisi hänen korttiaan?

2

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täytyisi vähän tietää, milloin menette ja minkä ikäisiä olette? Katsoin nopeasti esimerkkinä huhtikuun alkupäiville vuokraushintoja (rentalcars, europcars, momondo ym) ja siihen aikaan Los Angelesin kentältä sai täysikokoisen auton (esim. Impala) kahdeksi viikoksi noin 400 eurolla sisältäen tarvittavat vakuutukset.
      Kannattaa selata suuria vuokrausvälittäjiä, joiden hinnoissa on jo vakuutukset mukana. Paikan päällä yrittävät kyllä tarjota lisähinnasta lisävakuutuksia, mutta niitä ei tarvita eikä niitä tarvitse ottaa.
      Kuljettajan voi kyllä käsittääkseni valita paikan päällä, kunhan ikää on riittävästi ja asiat muuten kunnossa. Blogisivuni (jukksa.blogspot.fi) matkakertomuksien lopussa on yhteenveto kulloisenkin matkani kustannuksista mm. autonvuokrauksen polttoaineen suhteen.

    • PaljonAutollaAjanut

      Vertaa vuokraamoja, hyvia, halpoja ja luotettavia on Thrifty ja Fox Car Rental. Vertaa myos paivia jos sinulla on mahdollisuus matkustaa mina viikonpaivana tahansa saat hyvan hinnan kun vertatilet paivia, siis hinnat voi vaihtua milloin vain. Olen vuokrannut autoja $9/day. Katsele netista etukateen niin et yllaty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      80
      7772
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7691
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      167
      6100
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      5026
    5. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      8
      4307
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4189
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3930
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3672
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      32
      3595
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      35
      3533
    Aihe