Rotat ja korkeat äänet

Vinkuiita

Minulla on rottia ollut useampaan otteeseen ja hankinnassa taas. Nyt kun olen muuttanut uuteen asuntoon niin aloin tässä miettiä että mitä jos asunnossa kuuluu korkeita ääniä, joita ei omalla korvalla edes kovin hyvin kuule, muta häiritsevätköhän ne rottia? Kun siis on kyseessä kerrostaloasunto ja aina aamuisin ja päiväsaikaan täällä kuuluu sellainen hyvin pieni mutta korkea ääni, en osaa sanoa mistä se tulee (tyyliin jostain sähkölaitteesta?) ja se minuakin joskus häritsee jos on ihan hiljaista (olen aika herkkä kaikille ärsyttäville äänille :D) Illalla ja yöllä ääntä ei kuulu.

Tuli vain mieleeni että jyrsijät ja eläimet ylipäänsä kuulevat paljon korkeampia ääniä kuin ihminen että mistä sitä tietää millaisia ääniä kaikki lemmikit joutuvat kuuntelemaan päivät pitkät kun elävät ihmisten kans. Etenkin täällä kaupungissa menee kokoajan kaikenmaailman sähkövirtoja ja puhelin ja netti yhteyksiä ja joka paikassa tuntuu kuuluvan joku surina ja vinkuna. Perus asunnossakin on jääkaapit ja kaikki laitteet jotka pitää ääntä. Eihän ne omaan korvaan sillai välttämättä häiritse mutta mitä jos ne kuuluvat inhottavina eläimille?

Hiirien, rottien ja myyrien karkottamiseen käytetään niitä karkotuslaitteita mitkä päästää sitä korkeaa ääntä jota ei ihmiskorval kuule, joten on ihan selvä et pikku eläimet kavahtaa korkeita ääniä.

Yritin googlettaa mutta en löytänyt mitään tähän liittyvää. Must on vaan kamala ajatus että lemmikit joutuis kuuntelee jotain vinkunaa mitä en ite kuule. Onks kukaan koskaan huomannut et omat lemmikit ois reagoinu johki ääneen?

Vähän hassu aihe ehkä mutta tulipahan mieleeni

1

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Mitään ärsyttäviä ääniä ei kannata tahallaan aiheuttaa, mutta eläimet myös tottuu ääniin tosi hyvin. Kuulemma jyrsijänkarkoittimetkaan ei oikeasti toimi kuin hetken. Rotat pelästyy aika helposti äkillisiä kovia ääniä kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5540
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3438
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3319
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2527
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2394
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1907
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      302
      1740
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1196
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      24
      1122
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      138
      1088
    Aihe