Mitä kaikkia asioita ainoa perillinen voi hoitaa periessään vanhempansa ja mitkä asiat on pakko hoidattaa muilla?
Miten voi taata sen ettei ulkopuolinen asianhoitaja pääse mitenkään viivästyttämään asioita tai peräti huijaamaan?
Muuttuuko asetelma mitenkään, jos ainoa perillinen toimii vanhempansa/vanhempiensa edunvalvojana?
Miten voi taata sen ettei ulkopuolinen asianhoitaja pääse mitenkään viivästyttämään asioita tai peräti huijaamaan?
Muuttuuko asetelma mitenkään, jos ainoa perillinen toimii vanhempansa/vanhempiensa edunvalvojana?
Vastaukset 6
Vanhimmat
..teet valmiiseen (kirjakaupasta tai netistä)kaavakkeeseen perunkirjan ja viet sen verotoimistoon niinkuin tavallisen veroilmoituksen. Suurin työ on hankkia kaikki liitteet ja kuitit vähennyksistä (hautajaiskulut yms.).
PERUKIRJA
Kirjoittanut: uskottu mies 11.12.2004 klo 14.56
Oppikaa vähitellen ihmiset: perukirja vaan ei peruNkirja. Kylläkin perunkirjoitus.
Ainoa perillinen voi hoitaa kuolinpesän asioita sillä tavoin sujuvasti, ettei hän tarvitse muiden osakkaiden suostumusta mihinkään. Paitsi lesken niin kauan kuin leski on pesän osakkaana. Jos perijä on lesken edunvavoja, täytyy leskelle hommata toinen edunvalvoja. Lisäksi tarvitset kaksi uskottua miestä perukirjaan.
..tarvitse edunvalvojaa, jos asiat on kunnossa.
Tärkeintä on, että sovitte yhdesä pesän käytöstä ja teette aina paperit, joissa ilmenee molempien suostumus. Uskotuiksimiehiksi voitte ottaa pari lähisukulaistanne. Sopimalla säästätte rahaa.
Mitä kaikkia vaiheita perinnön jakoon liittyy, missä järjestyksessä ja mitä ei voi (tai saa) itse tehdä? Todistajia ainakin tarvitaan.
Mikäli ulkopuolisia on pakko käyttää esim. perunkirjoituksessa, onhan pesän omaisuus turvassa ettei kukaan pääse välistä huijaamaan?
Entäs semmoinen tilanne, jossa ulkopuolinen viivyttelee asian kanssa, onko keinoja vauhdittaa asiaa?
Muutamia muista viesteistä esiin tulleita asioita ovat virkatodistukset, perunkirjoitus, ositus.
Missä ajassa kaikki asiat pitää hoitaa?
..hanki siihen kaksi uskottua miestä esim. sukulaistytöt. Kiikuta se verotoimistoon. Siinä ne vaiheet. Jos on liian vaikeaa niin käänny esim. kunnan oikeusaputoimiston puoleen tai lakimiehet antaa isommissa kaupungeissa neuvoja kirjastoissa tiettyinä aikoina.