Miten nettiin?

tablettikystyymns

Voisiko joku kertoa selkokielellä.

Jos ostaa tabletin,

On olemassa tuollainen 4G-boksi, joka heittää langattomat yhteydet tietokoneisiin.

Alkaako tabletti pelittämään samalla tavoin "heti" vai pitääkö siihen ostaa omia härpä'kkeitä'? Ja jos, miksxi ihmeessä.

5

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tabletisti

      Kyllähän se alkaa pelittämään, kunhan sille vaan kertoo verkon salasanan. Tuo salasanahan on yleensä tarrassa tuon "4g-boksin" pohjassa (ellei sitä ole muutettu).

      • ewlörf

        Joo sitä meinasin, muttak un usein lukee, että se tarvitsee oman jonkun kortin jne, ja mahdollisesti eri liittymän jne.

        Ota näistä selvää sitten...

        Ainakin, jos ostaisi operaattorilta, se väittää että tarvii eri liittymän/kortin tms


      • Apuva_vain
        ewlörf kirjoitti:

        Joo sitä meinasin, muttak un usein lukee, että se tarvitsee oman jonkun kortin jne, ja mahdollisesti eri liittymän jne.

        Ota näistä selvää sitten...

        Ainakin, jos ostaisi operaattorilta, se väittää että tarvii eri liittymän/kortin tms

        Wlan yhteys ei tarvitse erillisiä liittymiä tablettiin kuten ei tietokoneet, pelikonsoli ja muutkaan laitteet jotka pääsee verkkoon.
        Tietenkin sinä sen kotisi netin tarvitset oli se joko kiinteä tai liikkuva laajakaista eli sim kortti, aivan kuten puhelimesikin.
        Nylyajan älypuhelinethan osaa juurikin jakaa sen nettiyhteyden jos sinulla on se liittymässäsi joten et tarvitse mitään wlan reitittimiä joista puhut välttämättä.

        Tuollainen reititin siis tietysti tarvitsee oman sim kortin ja liittymän.


    • Tääleiainoikeaatietoa

      Koeta nyt ensin googlata operaattorien kutrn Sonera sivuja jotta saat itse käsityksen mitä tarvitset.

    • raksaaja

      Kotosalla tabletit ja kännykät oon virittänyt muljahtamaan WLAN verkkoon josta ADSL kytky valtakunnan verkkoon.
      Tienpäällä ollessani laitan android puhelimesta mobiilidatan päälle ja mobiilitukiaseman (hotspot) päälle. Tällöin ympärillä olevat tablettimme on internjetissä minun kännykkäni kautta.
      Ja mikäli tabletissa on 3G/4G modeemi, siihen voi hankkia dataliittymän sim kortteineen. Tällöin tabletti käyttelee omaa maksullista mobiiliverkkoaan ja tarvittaessa jakaa sen muillekin laitteille.
      jne jne jne....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      93
      7567
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4027
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3566
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      2961
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2692
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2451
    8. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2444
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2399
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2165
    Aihe