Voisiko joku kertoa selkokielellä.
Jos ostaa tabletin,
On olemassa tuollainen 4G-boksi, joka heittää langattomat yhteydet tietokoneisiin.
Alkaako tabletti pelittämään samalla tavoin "heti" vai pitääkö siihen ostaa omia härpä'kkeitä'? Ja jos, miksxi ihmeessä.
Miten nettiin?
5
161
Vastaukset
- Tabletisti
Kyllähän se alkaa pelittämään, kunhan sille vaan kertoo verkon salasanan. Tuo salasanahan on yleensä tarrassa tuon "4g-boksin" pohjassa (ellei sitä ole muutettu).
- ewlörf
Joo sitä meinasin, muttak un usein lukee, että se tarvitsee oman jonkun kortin jne, ja mahdollisesti eri liittymän jne.
Ota näistä selvää sitten...
Ainakin, jos ostaisi operaattorilta, se väittää että tarvii eri liittymän/kortin tms - Apuva_vain
ewlörf kirjoitti:
Joo sitä meinasin, muttak un usein lukee, että se tarvitsee oman jonkun kortin jne, ja mahdollisesti eri liittymän jne.
Ota näistä selvää sitten...
Ainakin, jos ostaisi operaattorilta, se väittää että tarvii eri liittymän/kortin tmsWlan yhteys ei tarvitse erillisiä liittymiä tablettiin kuten ei tietokoneet, pelikonsoli ja muutkaan laitteet jotka pääsee verkkoon.
Tietenkin sinä sen kotisi netin tarvitset oli se joko kiinteä tai liikkuva laajakaista eli sim kortti, aivan kuten puhelimesikin.
Nylyajan älypuhelinethan osaa juurikin jakaa sen nettiyhteyden jos sinulla on se liittymässäsi joten et tarvitse mitään wlan reitittimiä joista puhut välttämättä.
Tuollainen reititin siis tietysti tarvitsee oman sim kortin ja liittymän.
- Tääleiainoikeaatietoa
Koeta nyt ensin googlata operaattorien kutrn Sonera sivuja jotta saat itse käsityksen mitä tarvitset.
- raksaaja
Kotosalla tabletit ja kännykät oon virittänyt muljahtamaan WLAN verkkoon josta ADSL kytky valtakunnan verkkoon.
Tienpäällä ollessani laitan android puhelimesta mobiilidatan päälle ja mobiilitukiaseman (hotspot) päälle. Tällöin ympärillä olevat tablettimme on internjetissä minun kännykkäni kautta.
Ja mikäli tabletissa on 3G/4G modeemi, siihen voi hankkia dataliittymän sim kortteineen. Tällöin tabletti käyttelee omaa maksullista mobiiliverkkoaan ja tarvittaessa jakaa sen muillekin laitteille.
jne jne jne....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t937567- 374027
- 473566
- 2412961
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402692- 452532
- 1322451
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212444Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292399Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as252165