Sakon paikka !

vaaratilanne

Jälleen tänä aamuna se sattui. Päätin kirjoittaa liikenteessä ikävästä ilmiöstä.
Jotkut täysperävaunu rekkakuskit tekevät sitä että kun maantie kaartuu vasemmalle niin nämä oikeisevat mutkaa siten että tulevat yhdistelmällään lähes keskiviivojen päälle. Ei kuitenkaan varsinaisesti toisen kaistalle. On vaarallistakin että kun kirkkaasti valaistu suuri rekka vaikka tuleekin lyhvillä vastaan on pelkkää valomerta.
Vieläkun henkilöauton kuljettaja joutuu kohtaamistilanteessa pakosta väistämään tien oikealle reunaan koska "näyttää siltä " että rekka tulee päälle vaikka pysyykin omalla kaistallaan. Tällöin kun joutuu väistämään oikealle tien reunaan niin jos siinä on pyöräilijä tai jalankulkija niin sitä ei nää. Ei ainakaan talvella kun on pimeää.
Että sakon paikka, jollekkin.

7

73

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13-3

      Olisit nyt samalla kertonut, että kenelle ja minkä pykälän nojalla. Katsos, ei ketään voi sakottaa, jollei löydy pykälää.

    • kelpaisikos

      Sanotaan. Vaikka liikenteen vaarantamisesta.

      • liianepätarkkaa

        Semmoista rikosnimikettä ei ole. On kyllä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Mutta, pitäisi rikkoa tieliikennelakia tai sen nojalla annettua muuta lakia tai asetusta. Joten, mitä säännöstä ed. menettely rikkoo?

        Se, että menettely on ikävää, ei tarkoita, että se olisi rangaistavaa.


      • LP-MERK.1A
        liianepätarkkaa kirjoitti:

        Semmoista rikosnimikettä ei ole. On kyllä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Mutta, pitäisi rikkoa tieliikennelakia tai sen nojalla annettua muuta lakia tai asetusta. Joten, mitä säännöstä ed. menettely rikkoo?

        Se, että menettely on ikävää, ei tarkoita, että se olisi rangaistavaa.

        TÖRKEÄSTÄ LIIKENTEEN VAARANTAMISESTA. LÖYTYY SANKTIOT TEILIIKENNELAISTA.


      • 20-15

        Hoh, hoijaa, mistä näitä yksinkertaisia oikein tulee ?? Sellaista rikosta, kuin törkeä liikenteen vaarantaminen ei ole olemassakaan. Rikoslaissa on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, mutta ei tieliikennelaissa.

        RIKOSLAKI

        23 luku (30.4.1999/545)
        Liikennerikoksista

        2 § (30.4.1999/545)
        Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen


      • LP_MERK.1A
        20-15 kirjoitti:

        Hoh, hoijaa, mistä näitä yksinkertaisia oikein tulee ?? Sellaista rikosta, kuin törkeä liikenteen vaarantaminen ei ole olemassakaan. Rikoslaissa on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, mutta ei tieliikennelaissa.

        RIKOSLAKI

        23 luku (30.4.1999/545)
        Liikennerikoksista

        2 § (30.4.1999/545)
        Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen

        Hyvä kun sen itse toit esille. Tälläistä tämä vedätys on.


    • JoopajJoo

      Ihme selitystä tämäkin.. "melkein keskiviivan päälle" Mä ainaki ite ajan autolla aina urien ulkopuolella varsinki sateella, mutta kuitenkin viivojen sisällä. Säästä bensaa, tietä ja on jossakin määrin jopa turvallisempaa. Mitä tulee esim. 90 asteen risteyksiin, niin autoilijoiden pitää tajuta antaa rekoille ja busseilla tilaa "leikkaukseen" Se kun nyt ei mikään haitari kumminkaan ole se ajoneuvo. Eli jäädä esim. vähän kauemmaksi risteyksestä tai vähintää pyrkiä oikeaan laitaan, jos näkee tälläisen ajoneuvon kääntymisaikeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1325
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1082
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      976
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      667
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      31
      497
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      488
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe