Papillon kokemuksia

maisakyselee

Hei !
Olen poikaystäväni kanssa ostamassa koiraa.
Olemme ajatelleet rotua papillon.
Meillä on jo kissa että sopeutuuko tämä rotu kissan kanssa kaveriksi? (kissa on tottunut koiriin)
Olen töissä klo 7-15 arkisin ja poikaystäväni satunnaisina päivinä klo 10-17. pärjääkö koira yksinään meidän työpäivät ?
Luin netistä aikaisemmin että papillonit eivät opi sisäsiisteiksi. onko totta?
Minkälaine luonne teidän papilloneilla on?
Lähteekö hirmuisesti karvaa? En kumminkaan joka päivä haluaisi olla imuri kädessä..

Kiitos jo valmiiksi vastauksista !

5

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoasaakyllä

      Kysy kasvattajalta,ne tietää rodusta parhaiten.Tutki kenneleitä,ja valitse kasvattaja,jonka koirat on terveystutkittuja jne.Kysele useammalta,niin tiedät enemmän... ;)

    • ishlaben

      Kannattaa tutustua paremmin rotuun, esim. Papillon ei ole spanieli.

      • dfdsdfdd

        Papillon on virallisesti kääpiöspanieli, ranskaksi "epagneul nain continental" (= mannermainen kääpiöSPANIELI). Täällä ei kuitenkaan ole kääpiöspanieleille omaa kategoriaansa, joten jo olemassa olevista kategorioista tämä lienee osuvin (toinen olisi kääpiökoirat).


    • narttuehkäparempi

      Luulen että sopis teille hyvinkin.Perhoset on ihania seuralaisia, kiintyvät omistajiinsa, ja ovat aina iloisia koiria.Olen kuullut että joillakin ongelmaa sisäsiisteyden kanssa, mutta ne on ollut uroksia, ja lähinnä merkkailupissaajia.Siihen auttaa joillekkin poikapökät tai leikkaus.Kasvattajalta kannattaa siitäkin kysyä.Kannattaa tutkia tarkkaan terveystiedot pennun vanhemmista.Ja valita hyvä,vastuullinen kasvattaja, joka neuvoo jos tulee kysyttävää pennun kanssa.

    • 67788999

      Sopiihan se jos haluaa kuunnella kellon ympäri rotan kokoisen elukan kimitystä. Sisäsiisteyden suhteen tuskin on sen suurempaa ongelmaa kuin oikeilla koirilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4847
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3522
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      29
      2537
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2213
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      59
      2049
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1448
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      98
      1256
    Aihe