Hei !
Olen poikaystäväni kanssa ostamassa koiraa.
Olemme ajatelleet rotua papillon.
Meillä on jo kissa että sopeutuuko tämä rotu kissan kanssa kaveriksi? (kissa on tottunut koiriin)
Olen töissä klo 7-15 arkisin ja poikaystäväni satunnaisina päivinä klo 10-17. pärjääkö koira yksinään meidän työpäivät ?
Luin netistä aikaisemmin että papillonit eivät opi sisäsiisteiksi. onko totta?
Minkälaine luonne teidän papilloneilla on?
Lähteekö hirmuisesti karvaa? En kumminkaan joka päivä haluaisi olla imuri kädessä..
Kiitos jo valmiiksi vastauksista !
Papillon kokemuksia
5
1223
Vastaukset
- tietoasaakyllä
Kysy kasvattajalta,ne tietää rodusta parhaiten.Tutki kenneleitä,ja valitse kasvattaja,jonka koirat on terveystutkittuja jne.Kysele useammalta,niin tiedät enemmän... ;)
- ishlaben
Kannattaa tutustua paremmin rotuun, esim. Papillon ei ole spanieli.
- dfdsdfdd
Papillon on virallisesti kääpiöspanieli, ranskaksi "epagneul nain continental" (= mannermainen kääpiöSPANIELI). Täällä ei kuitenkaan ole kääpiöspanieleille omaa kategoriaansa, joten jo olemassa olevista kategorioista tämä lienee osuvin (toinen olisi kääpiökoirat).
- narttuehkäparempi
Luulen että sopis teille hyvinkin.Perhoset on ihania seuralaisia, kiintyvät omistajiinsa, ja ovat aina iloisia koiria.Olen kuullut että joillakin ongelmaa sisäsiisteyden kanssa, mutta ne on ollut uroksia, ja lähinnä merkkailupissaajia.Siihen auttaa joillekkin poikapökät tai leikkaus.Kasvattajalta kannattaa siitäkin kysyä.Kannattaa tutkia tarkkaan terveystiedot pennun vanhemmista.Ja valita hyvä,vastuullinen kasvattaja, joka neuvoo jos tulee kysyttävää pennun kanssa.
- 67788999
Sopiihan se jos haluaa kuunnella kellon ympäri rotan kokoisen elukan kimitystä. Sisäsiisteyden suhteen tuskin on sen suurempaa ongelmaa kuin oikeilla koirilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301355
- 101876
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13511ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381