Papillon kokemuksia

maisakyselee

Hei !
Olen poikaystäväni kanssa ostamassa koiraa.
Olemme ajatelleet rotua papillon.
Meillä on jo kissa että sopeutuuko tämä rotu kissan kanssa kaveriksi? (kissa on tottunut koiriin)
Olen töissä klo 7-15 arkisin ja poikaystäväni satunnaisina päivinä klo 10-17. pärjääkö koira yksinään meidän työpäivät ?
Luin netistä aikaisemmin että papillonit eivät opi sisäsiisteiksi. onko totta?
Minkälaine luonne teidän papilloneilla on?
Lähteekö hirmuisesti karvaa? En kumminkaan joka päivä haluaisi olla imuri kädessä..

Kiitos jo valmiiksi vastauksista !

5

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoasaakyllä

      Kysy kasvattajalta,ne tietää rodusta parhaiten.Tutki kenneleitä,ja valitse kasvattaja,jonka koirat on terveystutkittuja jne.Kysele useammalta,niin tiedät enemmän... ;)

    • ishlaben

      Kannattaa tutustua paremmin rotuun, esim. Papillon ei ole spanieli.

      • dfdsdfdd

        Papillon on virallisesti kääpiöspanieli, ranskaksi "epagneul nain continental" (= mannermainen kääpiöSPANIELI). Täällä ei kuitenkaan ole kääpiöspanieleille omaa kategoriaansa, joten jo olemassa olevista kategorioista tämä lienee osuvin (toinen olisi kääpiökoirat).


    • narttuehkäparempi

      Luulen että sopis teille hyvinkin.Perhoset on ihania seuralaisia, kiintyvät omistajiinsa, ja ovat aina iloisia koiria.Olen kuullut että joillakin ongelmaa sisäsiisteyden kanssa, mutta ne on ollut uroksia, ja lähinnä merkkailupissaajia.Siihen auttaa joillekkin poikapökät tai leikkaus.Kasvattajalta kannattaa siitäkin kysyä.Kannattaa tutkia tarkkaan terveystiedot pennun vanhemmista.Ja valita hyvä,vastuullinen kasvattaja, joka neuvoo jos tulee kysyttävää pennun kanssa.

    • 67788999

      Sopiihan se jos haluaa kuunnella kellon ympäri rotan kokoisen elukan kimitystä. Sisäsiisteyden suhteen tuskin on sen suurempaa ongelmaa kuin oikeilla koirilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      130
      1355
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      101
      876
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      511
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe