Papillon kokemuksia

maisakyselee

Hei !
Olen poikaystäväni kanssa ostamassa koiraa.
Olemme ajatelleet rotua papillon.
Meillä on jo kissa että sopeutuuko tämä rotu kissan kanssa kaveriksi? (kissa on tottunut koiriin)
Olen töissä klo 7-15 arkisin ja poikaystäväni satunnaisina päivinä klo 10-17. pärjääkö koira yksinään meidän työpäivät ?
Luin netistä aikaisemmin että papillonit eivät opi sisäsiisteiksi. onko totta?
Minkälaine luonne teidän papilloneilla on?
Lähteekö hirmuisesti karvaa? En kumminkaan joka päivä haluaisi olla imuri kädessä..

Kiitos jo valmiiksi vastauksista !

5

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoasaakyllä

      Kysy kasvattajalta,ne tietää rodusta parhaiten.Tutki kenneleitä,ja valitse kasvattaja,jonka koirat on terveystutkittuja jne.Kysele useammalta,niin tiedät enemmän... ;)

    • ishlaben

      Kannattaa tutustua paremmin rotuun, esim. Papillon ei ole spanieli.

      • dfdsdfdd

        Papillon on virallisesti kääpiöspanieli, ranskaksi "epagneul nain continental" (= mannermainen kääpiöSPANIELI). Täällä ei kuitenkaan ole kääpiöspanieleille omaa kategoriaansa, joten jo olemassa olevista kategorioista tämä lienee osuvin (toinen olisi kääpiökoirat).


    • narttuehkäparempi

      Luulen että sopis teille hyvinkin.Perhoset on ihania seuralaisia, kiintyvät omistajiinsa, ja ovat aina iloisia koiria.Olen kuullut että joillakin ongelmaa sisäsiisteyden kanssa, mutta ne on ollut uroksia, ja lähinnä merkkailupissaajia.Siihen auttaa joillekkin poikapökät tai leikkaus.Kasvattajalta kannattaa siitäkin kysyä.Kannattaa tutkia tarkkaan terveystiedot pennun vanhemmista.Ja valita hyvä,vastuullinen kasvattaja, joka neuvoo jos tulee kysyttävää pennun kanssa.

    • 67788999

      Sopiihan se jos haluaa kuunnella kellon ympäri rotan kokoisen elukan kimitystä. Sisäsiisteyden suhteen tuskin on sen suurempaa ongelmaa kuin oikeilla koirilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2144
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1809
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1579
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      12
      1482
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1215
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      84
      1145
    Aihe