Kolmen viikon joululoma alkamassa...

HheheeheeHAAHAHHAAA

Ihanaa kun saa levähtää kunnolla näin keskellä pimeää talvea.
Kolmen viikon joululoma alkaa ihan kohta.

Naapuri, duunari, taitaa saada pari ylimääräistä vapaata pyhien osumisesta arkipäiviin.

Se on ammatinvalintakysymys :) Opettajan lomat ovat ... pitkiä :)

17

245

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laiskanpulskee

      Ja joululoman jälkeenhän meillä on vain vähän runsas kuukausi puurtamista ennen talvilomaa. Kyllä kelpaa!

    • Minä tein opintojeni ohessa ihan tavallisia duunarin hommia ja usein on ikävä näitä aikoja. Ei siksi, että tehdastyö olisi ollut mielekästä vaan siksi, että palkka (ja vieläpä parempi kuin nykyisin) tuli niin vähällä työllä. Vaikka duunarin lomat eivät olekaan yhtä pitkiä, hänen työpäivänsä ovat vain 8-tuntisia. Hän ei työpäiviensä jälkeen istu kokouksissa ja koulutuksissa ilman palkkaa, korjaile kokeita, laadi oppitunteja, tee lastensuojeluilmoituksia, laadi OPSia, opiskele sähköisten oppimisympäristöjen käyttöä, soittele huoltajalle ja sosiologille. Duunarilla on työpäivänsä aikana myös säännölliset tauot ja pitkä ruokatunti. Opettaja viettää taukonsa Wilma-viestien ja sähköpostien tulvaa purkaessa, valvonnoissa ja palavereissa ja syö ruokansa kahdeksassa minuutissa, kun on kiire välituntivalvontaan tai tulostamaan koenivaskaa. Duunarin ei myöskään tarvinnut opiskella seitsemää vuotta yliopistossa tai käydä edes lukiota.

      En ole vielä törmännyt yhteenkään opettajaan, joka retostelisi pitkillä lomillaan, koska työmäärä on vastaavasti niin armoton silloin, kun ollaan töissä. En usko, että olette oikeasti opettajia. Ainoa järkiperuste ryhtyä opettajaksi on se, että pitää siitä työstä. Rahan tai lomien takia opettajaksi ei ole mitään järkeä ryhtyä, koska enemmän rahaa ja vapaa-aikaa saa monesta muusta työstä paljon vaatimattomammalla koulutuksella ja paljon pienemmällä työllä.

      • lkjlökjjklj

        Ihan hyvä provoyritys, mutta loppujen lopuksi kovin epäuskottava. Jos opettajalla on keskimäärin kolme opetustuntia päivässä niin kyllä siinä ehtii tehdä aika paljon asioita ennen kuin työpäivä kasvaa 8-tuntiseksi tai yli. Opettajalla on vielä sekin etu, että voi itse valita, milloin korjaa kokeet tai laatii oppitunnit. Ensin voi käydä esim. rentouttavalla ulkoilureissulla, tai vaikkapa shoppailemassa, ja korjata kokeet sen jälkeen virkistyneenä ja kun itselle sopii. Tai vaikka jättää seuraavaan päivään. Ja kaikkihan sen tietävät, että oppitunnit tarvitsee laatia vain kerran ja kerran laadittua oppituntia voi hyödyntää monet vuodet.


      • lkjlökjjklj kirjoitti:

        Ihan hyvä provoyritys, mutta loppujen lopuksi kovin epäuskottava. Jos opettajalla on keskimäärin kolme opetustuntia päivässä niin kyllä siinä ehtii tehdä aika paljon asioita ennen kuin työpäivä kasvaa 8-tuntiseksi tai yli. Opettajalla on vielä sekin etu, että voi itse valita, milloin korjaa kokeet tai laatii oppitunnit. Ensin voi käydä esim. rentouttavalla ulkoilureissulla, tai vaikkapa shoppailemassa, ja korjata kokeet sen jälkeen virkistyneenä ja kun itselle sopii. Tai vaikka jättää seuraavaan päivään. Ja kaikkihan sen tietävät, että oppitunnit tarvitsee laatia vain kerran ja kerran laadittua oppituntia voi hyödyntää monet vuodet.

        <<< Jos opettajalla on keskimäärin kolme opetustuntia päivässä >>>

        Ei tuollaisia osa-aikaisia opettajia juuri ole, joilla olisi vain kolme tuntia päivässä. Ja jos on, niin on tehtävä jotain muuta työtä sen lisäksi, koska kun reilu tonni tulee kuussa lapaseen, niin on aika hankala elää. Täyttä palkkaa ei vajailla tunneilla saa. Väittäisin edelleen, että sen reilun tonnin kuussa saa paljon vaatimattomammallakin koulutuksella ja työllä.

        <<< Ja kaikkihan sen tietävät, että oppitunnit tarvitsee laatia vain kerran ja kerran laadittua oppituntia voi hyödyntää monet vuodet >>>

        Helppo huomata, että et ole opetustyössä koskaan ollut. Ei se ihan noin onnistu. Luokassa on tehostetun tuen piiriin kuuluvia oppilaita, joille laadit jokaiselle yksilöllisen opetussuunnitelman ja etenet sen mukaan, kun muu luokka etenee normaalin suunnitelman mukaan. Sitten luokissa on muutenkin niin suuria eroja, että et voi millään soveltaa samaa kaavaa jokaiseen porukkaan. Oppilaat ovat yksilöitä eri lähtötiedoin ja taidoin. Ei heitä voi samaan muottiin polkea.

        Mutta jos opettajan työ on sinusta noin mahdottoman kadehdittavaa, niin tervemenoa vaan yliopistoon opiskelemaan opettajaksi. Mikään ei estä sinuakin ryhtymästä opettajaksi.


      • enmiekadehdi

        "jos opettajan työ on sinusta noin mahdottoman kadehdittavaa"

        En mie opettajan työtä kadehdi, opettajan suunnattomia lomamääriä mie kadehdin! Ja kadehdin mie vähän myös opettajan lyhyitä työpäiviä.
        Eikä miusta opettajan palkkakaan huono ole!

        Mutta en mie opettajan työtä kadehdi, en!


      • opelomalla

        "Ei tuollaisia osa-aikaisia opettajia juuri ole, joilla olisi vain kolme tuntia päivässä"

        Okei okei, neljä tuntia sitten :)


      • meistätulisitäjatätä

        Mitä sinä yleensä tarkoitat duunareilla , eikös suuriosa meistä ole jonkin alan duunareita ?
        Et näköjään arvosta muita työntekijöitä ollenkaan, kun olet kansan kynttilä.
        Mitäs sinä kesälomilla teet, käyt varmaan kokouksissa ja palavereissa joka päivä ?
        Eikös noissa suunnitelmissa voi käyttää aika paljon entistä materiaalia, että ei se liene kovin vaikeaa.
        Jos kerran viikossa niitä palavereita on, niin ne kuuluu varmaan siihen työaikaan, tuskin omalla ajallasi teet.
        Ihan sama mulle oletko opettaja tai et, mutta tuollainen toisen työn halveksunta , kertoo sinusta ihmisenä aika paljon.


    • TulevaExOpettaja

      Duunarit on myös pirteämpiä sitten eläkkeellä, kun ei ole tarvinnut työuran aikana aivoja käyttää.

      • opetustyö

        Aivojen puutteen vuksi duunarit ovat duunareita...


      • kljölkjklj

        "Aivojen puutteen vuksi"
        Ja kirjoitustaidon puutteen vuoksi liikunnanopesta ei tullut äikänopea...


    • HheheeheeHAAHAHHAAA

      Aloititko duunari työt tänään?

      Minulla loma jatkuu vielä :)

      Terveisin, lastesi opettaja :)

    • opetusneuvos

      Ja muistetaan vielä, että opettajan palkka koostuu työn arvostuksesta ja tärkeydestä koko yhteiskunnalle. Opettaja on lomansa ansainnut ja se on hyvä.

      • 788u798u7u

        "Opettaja on lomansa ansainnut ja se on hyvä."
        Opettajan loma/t on/ovat hyvä/hyviä. Harvalla, jos kellään, on paremmat.


    • BadBay

      Kyse on lähinnä siitä, että asiakkaat (oppilaat) saisivat lomaa sioista, joita myös opettajiksi kutsutaan.

      • BadBay

        Pahoittelen. Olen toki palstan virallinen opettajia haukkuva trolli, mutta nyt meni humalassa överiksi. Tuo sioiksi kutsuminen oli liian törkeää, vaikken uskokaan, että norsunluutornissa meidän tavallisten kuolevaisten tölväisyillä on mitään väliä.

        Yritin kerrankin kirjoittaa asiallisesti, mutta pieleen meni tämäkin. Oh, well.


      • sika_riope

        Älä h.elvetissä hauku sikoja opettajiksi.


    • Sijaisope

      Opettajat on ihan rikki joulun alla. Menee ainakin kaksi viikkoa, että palautuu siitä joulunalusrumbasta ja sitten viikon ehtii lomailla ja sitten juuri kun tottuu siihen lomarytmiin niin pitää palata töihin. Sijaisopettaja sen sijaan on ollut nyt seitsemän viikkoa lomalla. Palkatonta. Sama edessä kesällä. Palkatonta koko kesä. Koulunkäynnin ohjaajien työsopimukset myös katkeavat kesäksi tai sitten tehdään koululla jotain ihan turhanpäiväisiä verhojen pesuhommia, jotka eivät todellakaan kuulu työnkuvaan. Joo ja entäs sitten rehtoreiden palkkauskeplottelut, kenelle opelle maksetaan kesäpalkka ja kenelle ei. Mielivaltaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      129
      1246
    2. 73
      1203
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      967
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      895
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      768
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe