Miten suu nyt pannaan, te Isänmaalliset äänestäjät ja kansalaisvelvollisuutenne hoitaneet?
Keittääkö mieli hunajaa vai iskeekö vitutus päälle?
Vaikka puheittenne perusteella nämä uudistukset eivät teidän elämäänne vaikuta mitenkään.
Mutta kaikkein köyhimpään väestönosaan se lyö moukarin lailla.
Taitaa kohta palstalla riittää irvimistä luusereista ja tyhjän valittajista, joilla ei enää rahat riitä lääkkeisiin, matkoihin ja yleensä edes elämiseen.
Kaikilla ei ole mahdollisuutta huolettomaan elämään.
Keittääkö mieli hunajaa vai iskeekö vitutus päälle?
Vaikka puheittenne perusteella nämä uudistukset eivät teidän elämäänne vaikuta mitenkään.
Mutta kaikkein köyhimpään väestönosaan se lyö moukarin lailla.
Taitaa kohta palstalla riittää irvimistä luusereista ja tyhjän valittajista, joilla ei enää rahat riitä lääkkeisiin, matkoihin ja yleensä edes elämiseen.
Kaikilla ei ole mahdollisuutta huolettomaan elämään.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En tiedä miten ?
On totuttu ylellisyyteen, EU:ssa oltu yli 20v. ja sieltä koko Euroopan maat kilvan ovat tuloja yrittäneet jopa epärehellisin keinoin.
Joskus tulee pää vetävän käteen!
Nyt on pakko peruuttaa tuonne 60-70 luvulle saakka. Kyllä silloinkin elettiin, mutta paljon pienemmillä tuloilla. Itse hoidettiin lapset ja vanhukset, ei mitään tukia yhteiskunnalta.
Nyt on vain ihmiset saaneet kaikenlaisia tukia, ettei enää itse osata edes lapsiansa hoitaa vaikka kotona vanhemmat olisivat!!
Myös maataloustuet saisi pienentää, niitäkin kymmentä eri lajia.
jos vaikka jättää muutaman röökiaskin ja mäyriksen ostamatta niin leikkaukset on kuitattu.
Kyllä köyhällä täytyy edes yksi ilo olla nimittäin keskikaljapöhöttely. Se on köyhän oikeus ja siitä en luovu.
Sotimaan ja rahoittamaan Jenkkien retkiä , hauskuutta elämään.
Ei Suomessa mitään köyhiä ole. Hävettää kuunnella "köyhien" puutteita, kun heillä ei köyhyyden takia ole varaa syödä ulkona, eikä tehdä ulmomaanmatkoja, ei varaa varata Hop Lopia tai Mc Donaldsia taaperon synttäripitopaikaksi. Ei ole varaa kalliisiin lahjoihin, eikä kymppitonnin hääjärjestelyihin.
Jessus sentään teitä, jotka ette ole koskaan yhteenkään köyhään törmänneet. Ja ne jotka ovat tavalla tai toisella ryssineet elämänsä, se ei ole yhteiskunnan vika vaan taitamattomuutta , addiktioista johtuvaa, huonoa onnea tai jotain muuta itse tai toisen aiheuttamaa.
Käykää kouluja ja opiskelkaa, opetelkaa elämäntaitoja ja tyytykää vähään. Onnellisuus lähtee ihmisen sisältä, ei ulkoa.
Ei näy köyhyys Suomessa. Kesäisin baarit täynnä ja juoma virtaa, kaikilla hyvät vaatteet, autot melko uusia, asunnot kalliita samoin vuokrat.
Ehkä jotain on pilalla koko kansalla, asiaa en tavallaan tiedä aika varmaan näyttää.
Ei ole eläkeläiset, ei maanviljelijät myöskään köyhiä nykyaikana.
Niin maanviljelijät ovat nykyään rikasta väkeä ja rahaa taas on kössähtännä tilille,
niin, että miten se kestääkin, ettei vallan sorru tuo pankki!
Eläkeläisissä on sekä rikkaita, että köyhiä, jotka juuri elävät köyhyysrajan pinnassa.
Ulkomaan matkoille soisi tulevan kunnon veron, ettei aina siellä rikkaat rampattaisi!
Ja ne, jotka ihan veropakolaiseks ovat ryhtyneet, älkää sitten enää vanhana ja autettavana tulko rasittamaan suomalaista terveydehoitoa!
Hyvin toimeen tulevia, kohtuullisesti pärjääviä, jotenkuten kitkuttavia mutta tosirikkaita on hyvin vähän, joka päivä on ruokaa pöydässä, katto pään päällä. Terveyttä on ja mieliala kohdallaan, työt ei rasita ulkomaille ei kiitos. Olisiko jotain mistä valittaa ymm..täytyy miettiä, jotain on mut en viitsi mitä se hyödyttää.
Joo. Kyllä nyt on soskujen suosio tapissaan kun lupailee mitä mieleen tulee jos vaan olisivat hallitusvastuussa, - onneks nyt on oikeat ukot asialla ja pistää Suomen taloutta kuntoon. Mitä tekee soskut muuta kuin ei käy, ei käy, mitä vaan niin ei käy jne. Elä nyt tollasten jaanaajien ja diskuteeraajien kans jumalisesti eihän siitä mitään tule.
Nyt hallitus sentään tekee päätöksiä ja onneks ne heitti mäjelle nää ay pomot ja soskut siinä siivellä, - hyvä niin. Jaa mitä mää, no mää oon kans pa mut ei haittaa kun ortsitaan parempia aikoja. Kahvikupista en tarvi kuittia viäläkään.