300 sairaspäivää täysi mitäs sit ?

käpälä

Hei nainen 26v mistä tuo tietosi :kun sairauslomalainen on ollut yhtäjaksoisesti vuoden työttömänätyönhakijana hänellä olisi jälleen mahdollisuus hakea sairauspäivärahaa jolloin tämän vuoden työkyvyttömyysaika katsottaisikin työkykyisyysajaksi?Eli vaikka on jo 300 päivää kertaalleen täysi mutta on vahingossa ollut työttömänä työnhakijana ! Vai ymmärsinkö väärin?

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxx.xxx

      "Jos työkyvyttömyyseläkehakemuksesi hylätään, voit saada edelleen peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea. Sairauspäivärahaa voit saada uudelleen saman sairauden vuoksi vasta, kun olet välissä ollut työkykyinen tai työttömänä työnhakijana vuoden ajan."

      http://www.kela.fi/tyokyvyton-yli-10-paivaa_tyokyvyton-yli-3-kk

      • käpälä

        siis jos se hylätään ja olen ollut työtön tt 12/14 jo uudelleen kun 300 pv:tä tulee täys 29.2.2016 ootko tosissas jos oot niin tarjoon ruuat !


      • xxx.xxx
        käpälä kirjoitti:

        siis jos se hylätään ja olen ollut työtön tt 12/14 jo uudelleen kun 300 pv:tä tulee täys 29.2.2016 ootko tosissas jos oot niin tarjoon ruuat !

        Älä tarjoa mitään:). Jos olet ollut työkykyinen koko vuoden, eli todella työmarkkinoiden käytettävissä, niin silloin tuon tekstin mukaan ei pitäisi olla mitään estettä. Itse olen vedonnut tuohon kohtaan, mutta Kela päätti, että en ole ollut työkykyinen. En kuitenkaan saanut myöskään kuntoutustukea, koska siihen taas olin työkyinen...


    • kaikkinähty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      185
      7220
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      124
      3259
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      115
      1941
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      50
      1848
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1837
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      80
      1765
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe