Olen pettynyt Bukowskis Marketiin.
Bukowskilla tuli juuri voimaan uusi sääntö, että ostaja voi perua kaupat 14pv ostamisesta, mikä on huutokauppapiireissä aivan naurettava ajatus.
Tämä tarkoittaa sitä, että jos myyt omaisuuttasi Bukowskin kautta, saat rahat vasta 35 päivän eli yli kuukauden kuluttua myynnistä. Sen lisäksi, että ostaja voi vaan päättää, että kyllästyikin myymääsi tauluun ja joudut huutokauppaamaan sen uudestaan.
Olen myynyt usein Bukowskilla ja se aiheuttaa lähes joka kerta harmaita hiuksia. Pohjahinta on laitettava naurettavan alas, suunnilleen 30%:iin tuotteen arvosta vapailla markkinoilla, jotta tuotteet saataisiin ulos mahdollisimman nopeasti ja uutta sisään.
Huutokauppa verottaa n. 20% provikan sekä ostajalta että myyjältä omistamatta tuotetta lainkaan, mikä on aivan uskomattoman tuottelias liikesuunnitelma. Silti asiakaspalvelu on monesti olematonta. Kerran tuotteeni lojuivat kuukauden Bukowskin varastossa, kun ne unohdettiin laittaa myyntiin. Sitten eräs niistä meni kaupaksi, mutta ostaja jätti tuotteen maksamatta ja jouduin hakea sen takaisin kotiin. Ja nopeasti ne joutuukin hakemaan, sillä myyjän on noudettava tuotteensa tapauksesta riippuen 3-7pv sisällä tai siitä joutuu maksamaan varastointimaksua. Veikkaanpa ettei tuotteen ostamatta jättänyt henkilö joutunut maksamaan mitään.
Bukowskis on ihan OK paikka ostamiseen, mutta myymistä en suosittele ellet ole epätoivoinen ja sinulla on aikaa odottaa 2 kuukautta että saat pettymyksen tuottavan summan tuotteestasi tilillesi.
Tässä ois melkein jo kysyntää uudelle, paremmalle paikalle myydä taidetta ja antiikkia.
Bukowskis Market
pettynyt305
0
467
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.778001Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,835531Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675446Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1212452Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431154Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521143