Eläke verot 2016

tarviikojoitaintehdä

Jos on kelan työkyvyttömyyseläkkeellä niin eihän kellalle tarvi mitään verokortteja toimittaa ensivuodeksi ettei lähde veroja 40% Vaan verokorri pitää toimittaa eläkkelle jääjien? Eli eläkkeellä jo olevien ei tavi tehdä mitään kun jostain kuulin, että lähtee 405 veroa jos ei toimita verokorttia, mutta eihän tässä kai mitään tarvitse tehdä?

. https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Verokortti/Elaketulon_verokortti(9185)

10

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghfghgfh

      Työkyvyttömyyseläkkeellä on veroprosentti 0%, kun ylevero poistuu ensi vuonna. Ei siitä tarvitse ilmoitella 0% pysyy.

    • automatio

      Verokortit menee aina Kelalle ja työeläkekassoille kuten Etera ihan suoraan verottajalta ei tarvitse tehdä mitään ellei eka vuosi niin kannattaa tarkistaa verotus helmikuussa.

    • vittumitäpaskkkkaaa

      vai ihan 0% tk-eläkkeellä..minulla 27%

      • tasan-nolla

        0% ollut 8 vuotta ja välissä oli 1% viimevuonna kun Yle vero tuli.Eläkettä saan 950 brutto ja työkyvyttömyyseläkkeellä olen. Muistaa pitää että jos työkyvyttömyyseläkkeellä 100% on niin saa 100%invalidivähennyksen eläkkeensaajan eläketulovähennykset aina.


      • z3z3z3z3
        tasan-nolla kirjoitti:

        0% ollut 8 vuotta ja välissä oli 1% viimevuonna kun Yle vero tuli.Eläkettä saan 950 brutto ja työkyvyttömyyseläkkeellä olen. Muistaa pitää että jos työkyvyttömyyseläkkeellä 100% on niin saa 100%invalidivähennyksen eläkkeensaajan eläketulovähennykset aina.

        Minulla on edelleen 1 %, vaikka saan pienempää eläkettä kuin sinä. En tiedä miksi?


    • hömhömhöm

      http://www.kela.fi/verotus_elaketulo-ja-verotaulukko

      Siinä

    • djjhjhf

      Itselleni tuli viime perjantaina paperi verohallinnosta, jossa ilmoittivat toimittaneensa tiedon KELAan ja Kevaan, että veroprosenttini on 1,5. Mitään siis ei tarvitse tehdä ja ainahan kannattaa varmistaa asia soittamalla ja kysymällä veroprosenttinsa eläkkeen maksajalta. Uskoisin, että kaikki saavat samanlaisen kirjeen verohallinnosta ihan lähi päivinä, jos eivät ole sitä vielä saaneet.

    • dfghjk

      Minä osatyökyvyttömyyseläkkeellä 9% ja työtulosta 29% Vaikka tulona ansiosidonnainen osaeläke.

    • röyyyyyh

      Mulla on työkyvyttömyyseläkkeestä veroprosentti 8,5 , mutta ilmoitin , että ottavat kymmenen prosenttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe