Mikä suomibaari sippaa ekana?

Pudotuspeli on kova. Asiakkaita ei ole eikä ole tulossa.

Kuka laittaa ekana autotallijuottolansa säppiin?
23148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Suomibaarien funktio on kielitaidottomien maaseudun tupauunojen rahastaminen, mikä niille junteille on aivan oikein.

Äänestä

Oikeasti: Suomibaarit ovat mukavia paikkoja joissa käy mukavia tyyppejä. Katkerat itkijät menkööt muualle.

Suomipaikat ovat vakaalla pohjalla. Syyt barkämbargöö ovat aina muualla.

Äänestä
  • Mukavia tyyppejä? Ja vitut. Alkoholiongelmaisia itseään tyhjästä kehuvia alakastin läskejä vaan.

    Äänestä

  • Näin ainakin Hua Hinissä

    Äänestä

  • Täysintotta kirjoitti:

    Näin ainakin Hua Hinissä

    Puhuttiin peräkammarirunkkaajien Pattayasta.

    Äänestä

  • pälvikalju kirjoitti:

    Puhuttiin peräkammarirunkkaajien Pattayasta.

    Anteeksi!
    Nimimerkkisi vain sopi Hua Hinissä kävijöihin loistavasti!

    Äänestä

  • Röytöx kirjoitti:

    Mukavia tyyppejä? Ja vitut. Alkoholiongelmaisia itseään tyhjästä kehuvia alakastin läskejä vaan.

    Ravintoloiden elinkaari ilman uudistumista on Suomessa tyypillisesti 2 vuotta. Sankari Sedunkin bisnekset on kusseet jo 10 vuotta.
    Hatunnosto niille, jotka saavat leipänsä vuodesta toiseen tuosta alasta, jossa ei helpolla pääse.
    Monta hyvää suomibaaria Pattayalla jotka pysyneet tolpillaan yli vuosikymmenen vakiintuneella toiminnalla ja muilla palveluilla.

    Äänestä

  • OnneaMatkaan- kirjoitti:

    Ravintoloiden elinkaari ilman uudistumista on Suomessa tyypillisesti 2 vuotta. Sankari Sedunkin bisnekset on kusseet jo 10 vuotta.
    Hatunnosto niille, jotka saavat leipänsä vuodesta toiseen tuosta alasta, jossa ei helpolla pääse.
    Monta hyvää suomibaaria Pattayalla jotka pysyneet tolpillaan yli vuosikymmenen vakiintuneella toiminnalla ja muilla palveluilla.

    Täh onko Sedu nykyään yhtä perseaukinen kun OnneaMatkaan nimimerkki? Isompi remppa ja sisustuksen uusiminen tehdään noin 5v välein.

    Äänestä

On hienoa aina lukea näitä asiantuntijoiden lausuntoja, matkakohteista, ja niiden käyttäjistä. Kivaa on myös lukea näitä positiivisia ja kannustavia lausuntoja suomalaisita yrittäjistä, ja heidän asiakkaistaan..
Jotenkin nämä hua hinnin ja pattayan ihmiset saavat erityisesti hyvälle tuulelle, ja kiinnostumaan näistä kohteista. Haluanhan itsekin liittyä näihin iloisiin onnistujiin ja menestyjiin, jotka tietävät kaikesta kaiken. Auliisti jakavat vielä näitä positiivissävytteisiä matkakokemuksiaan, ja levittävät hyvää ympärilleen.

Vaikea vain päättää kumpiin ilosanoman levittäjiin haluaisin ensin tutustua paikanpäällä. Nyt jo kuitenkin olen saanut oppia heidän asuintavoistaan, elintavoistaan, harrasteistaan, ulkonäöstään, tulonlähteistään, varallisuudesta ja monesta muusta seikasta, kaiken oleellisen faktan, joka ei jätä epäilyille sijaa.

Vielä kun saisi Thaimaan armoitetun ja kruunaamattoman matkakuningatar Amalia ensimmäisen matkakumppaniksi, niin en paremmasta tietäisi.
Mut haaveiksi varmaan jää, kun olen tällainen *köyhäläskipälvikaljujuoppoperäkammarirunkkarialakastikielitaidotonkatkeramaaseututupauuno...*
... ja se on minulle varmaan ihan oikein :)

Äänestä
  • Joo on se kumma miten noi kaikki vihaa sua,vaikka et käsittääkseni ole tehnyt heitä kohtaan mitään väärää.
    Miksiköhän joku vihaa ja halveksii jotain tuntematonta ihmistä.
    Minä olen aina lullut,että lihavat om lepposia.

    Äänestä

  • Jos on runsaslihainen, niin ei oo vihainen!
    https://www.youtube.com/watch?v=gfwhaes1ekY
    Raakaa suomivoimaa!
    https://www.youtube.com/watch?v=ZeHzxaWirQ8
    Minä läski lentelen huomenna Bangkokiin, vuokra-auto odottelee lentoasemalla, kaappaan sieltä morsion mukaan, ja painellaan Jompparille joulun viettoon kaveriporukalla. Hyvää joulua kaikille! Laihoille myös! Piipahdetaan muutes kahdessakin Suomibaarissa joululounaalla.

    Äänestä

ne sippaa ensin joissa on tähän saakkakin käynyt vain muutama ukko joilla ei ole ostovoimaa kunnolla. ja mitä perseaukisempi baarinomistaja ja mitä enemmän juoppo, niin sitä nopeammin koko paska kaatuu

Äänestä
  • Missäs päin maailmaa ne persaukiset juopot menestyvät yrittäjinä? Koskee varmaan aika montaa maata, yritystoimintaa ja ihmistä.
    Ero on siinä että kunnon persaukiset ei koskaan perusta yhtään mitään yritystä minnekään ja eivät edes pysty matkustelemaan.
    Tosi persaukiset on näitä alotuksien tehtailijoita. Tyypillinen suomalainen sossupummi rukoilee iltaisin, että voi kun kaikki mokais, niin en olis yksin surkea kotirunkkari.

    Äänestä

  • johanonjutut kirjoitti:

    Missäs päin maailmaa ne persaukiset juopot menestyvät yrittäjinä? Koskee varmaan aika montaa maata, yritystoimintaa ja ihmistä.
    Ero on siinä että kunnon persaukiset ei koskaan perusta yhtään mitään yritystä minnekään ja eivät edes pysty matkustelemaan.
    Tosi persaukiset on näitä alotuksien tehtailijoita. Tyypillinen suomalainen sossupummi rukoilee iltaisin, että voi kun kaikki mokais, niin en olis yksin surkea kotirunkkari.

    Pattayalla moni juoppo pitää baaria. Voi yhdistää työn ja harrastuksen.

    Äänestä

  • Mitä sitten.

    Äänestä

  • juopotpitää kirjoitti:

    Pattayalla moni juoppo pitää baaria. Voi yhdistää työn ja harrastuksen.

    Ilenkin terveys kesti sitä toistakymmentä vuotta.

    Äänestä

  • Ollaan reissattu ympäri maailmaa koko aikuisikämme. Viimeisenä kymmenenä vuotena eniten Thaimaassa. Lähes joka kolkassa.
    Mutta - ihme juttu - ollaan viihdytty loistavasti "Suomi paikoissa". On ihan kivaa jutella suomeksi arkipäiväisistä asioista ja siitä mitä on kokenut.

    Kiitos teille suomalaiset baari/hotelliyrittäjät!

    Äänestä

Usea paikka on / isäntä on ollut taikuissa jo 30 v

Ilekin aloitti 70 luvulla Namin sodan reportterina.

Äänestä
  • Tarkentaja ei taida puhua samasta Ilestä, eli kirkkonummelaisesta entisestä kirjapainotyöläisestä ja myöhemmästä baarinpitäjävainaasta.

    Äänestä

  • Vieläkö Lassen-baari on voimissaan ?
    Onks tietoo ?

    Äänestä

  • Keikubetteri kirjoitti:

    Vieläkö Lassen-baari on voimissaan ?
    Onks tietoo ?

    Mikäli Lassin baaria tarkoitat, niin hyvin menee ja asiakkaita riittää.

    Äänestä

  • alkaakohan Lassin sukunimi eellä
    Lassie (i)

    Äänestä

Taitaa olla niin, että vain kokemattomat matkailijat karttavat Suomi-Baareja.

Kokeneet tietävät sen tosiseikan, että paikallisen tietämyksen kasvattamisessa ym. Suomi-Baari on tärkeämpi lenkki kuin ulkoministeriön virkapaikat, joissa ei saakaan kuin silmille syljentää.

Aivan kuin UM:n hallintoasenne tulisi ruotsinvallan ajoilta.

Tuomiojaa haastatellessani ei hänkään ollut tietoinen tästä. Soinikin on vielä nöösipoika hommassaan.

LOPUKSI UUDELLEEN: Suomi-Baarit ovat suomalaiselle tärkeämpi paikka kuin mitkään muut suomalaiset palvelut tai matkatoimistot ulkomailla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maitojunallahärmään kirjoitti:

Pudotuspeli on kova. Asiakkaita ei ole eikä ole tulossa.

Kuka laittaa ekana autotallijuottolansa säppiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu