Kiertelemään mantereen Eteläosiin

Mie

Olisi haaveissa omatoimimatka mantereen eteläosissa, siis E-Afrikka, Tansania, Kenia jne. ? Onko jollakulla okemuksia, miten toimii, uskaltaako, mitä maksaa, miten kannattaa kulkea ? Ajankohta olisi ensi elokuulla.

6

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riia

      Oltiin kiertelemässä Etelä-Afrikassa reilu vuosi sitten syyskuussa. 2 vkoa ajeltiin vuokra-autolla ympäri Natalia (itä-puolella) ja muutama päivä oltiin Kapkaupungissa. Hieno maa, kaikin puolin, tosin ei lähdetty seikkailemaan syrjäseuduille (hengestään pääsee kuulema edelleen aika helposti). Suosittelen ehdottomasti jossakin eläinpuistossa käyntiä, me olimme 2 yötä telttamajoituksessa Hluluwe-Umfolozissa. Vaikka Kruger on ehkä se tunnetuin puisto, suosittelen kuitenkin jotakin pinempää paikkaa, etenkin jos aikaa ei ole paljon. Hluluwessa nähtiin lähes kaikki villieläimet norsuista leijoniin eikä muita turisteja ollut riesaksi asti. Uskoisin että hinnatkin ovat edullisemmat. Myös Kapkaupunki oli upea paikka jos turistimassat eivät häiritse, tosin 3 päivää siellä oli aivan liian vähän. Ehdittiin juuri ja juuri käydä Hyvätoivon Niemellä ja Pöytävuorella sekä tutustua kaupunkiin. Molemmat reissut varattiin ajan säästämiseksi kaupungin turisti-infosta. Kapkaupungissa (eikä juuri E-Afrikassa muutenkaan)ei muuten kukaan liiku jalkaisin muualla kuin Waterfrontin alueella turvallisuus syistä. Myös auton ovet kehoitetaan joka paikassa pitämään lukittuina. Hintataso hieman Suomea edullisempi (esim.bensa puoli-ilmaista) ja ihmiset ystävällisiä. Kaikki majoitukset (lomahuoneisto, safariteltta, B&B) varattiin netistä eikä ongelmia sen suhteen ollut. E-Afrikassa on myös "hop-in & hop-out" busseja, jotka ajaa montaa eri reittiä ympäri maata ja johon ostetaan esim. kuukauden lippu. Pysähtymispaikatkin ovat kuulema fiksusti hosteleiden läheisyydessä. Syyskuussa, eli alkukeväästä, oli muuten aika viileää, etenkin Kapkaupungissa. Reissun saldona pidän sitä että luontoa ja eläimiä nähtiin todella paljon (villieläimiä puistossa, delfiinejä ja valaita merellä, pingviinejä...)Tuttuja on reissanut autolla myös Keniassa ja Tansaniassa ongelmitta, mutta eiköhän se turvallisuus ole aika pitkälti omista valinnoista kiinni. Hauskaa reissua!

    • Mzungu

      Viime vuonna kuulin tuolta alueelta keskimäärin kerran viikosssa suomalaisen ryöstöstä, raiskauksesta tai pahoinpitelystä.

      Silti siellä on turvallista, kunhan on myös järkeä. Vaikeudet kohtaavat yksinkertaisesti uhmakkaita ja kaikki osaavia nuoria.

    • Haraka

      Väkivallan uuden ulottuvuuden tajuaa näillä kulmilla. Sida, aids. hiv painavat mieltä sen jälkeen, kun raiskauksesta on fyysisesti parantunut. Sama veritöissä.

      • geeza

        Ja paskan marjat, kaverini asui puoli vuotta etelä afrikan ghettossa saamatta naarmuakaan. Voin kyllä kuvitella kun slummeihin päräyttää sisään rikas valkoinen maanomistaja asenne päällä, niin selväähän se on, että ruutia niiltäkin löytyy.


    • sari

      eivät suinkaan eteläisessä Afrikassa!

    • mark-easy

      Suosittelen Sambiaa myös, se on erilainen kuin itä-afrikan maat ja onhan siellä esim. Victorian putoukset ja mahtvia luonnonpuistoja. Malawista olen myös kuullut pelkkää hyvää. Tansaniasta pääsee Sambiaan ihanalla Tazara-junalla (tanzania-zambia railways) matka kestää kaksi ja puoli pv ja matkalla näkee esim seeproja välillä, menee luonnonpuiston poikki tai ohi. junassa makuupaikka koko matkaksi maksaa n.30e, ja siellä on ravintoloita ja hengailupaikkoja. monesti junat ovat huonokuntoisia, mutta tazara on parhaasta päästä, ja tarjoaa eksoottisen kokemuksen. turvallista oli sekä sambiassa että tansaniassa, rennosti vaan ja hyvää matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      297
      3588
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      86
      1192
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      992
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      834
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      767
    Aihe