Suomalaiset innostuivat auttamaan - pelastivat 1,5 vuotta ilman sähköjä eläneen Armin joulun.
Armin ajoi tähän avuttomaan tilanteeseen sosiaalitoimen tekemä väärä teko.jolla evättiin apu Armilta vaikka hänellä oikeus apuun onkin ja nyt jää nähtäväksi kuinka sosiaalitoimi reagoi vai reakoiko mitenkään? se on virkavastuu joka ei paljoo paina kun aletaan pientä ihmistä kurittaan ja saamaan aikaan mamuille anetaan ylätä kyllin.
Armin ajoi tähän avuttomaan tilanteeseen sosiaalitoimen tekemä väärä teko.jolla evättiin apu Armilta vaikka hänellä oikeus apuun onkin ja nyt jää nähtäväksi kuinka sosiaalitoimi reagoi vai reakoiko mitenkään? se on virkavastuu joka ei paljoo paina kun aletaan pientä ihmistä kurittaan ja saamaan aikaan mamuille anetaan ylätä kyllin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
.
"Suomalaisella ei edelleenkään ole mitään ihmisoikeuksia tässä maassa"
.
Aivan ei mitään ihmisoikeuksia, joka ihmetyttää jokaista suomalaista poliitikkoja lukuun ottamatta.
Puuta heinää koko juttu
Juuri sinunkaltaisiin virkamiehet luottavat: He tekevät mitä tahansa ja luottavat siihen, että tyhmä kansa tuomitsee uhrin ja virkamiehet pääsevät pälkähästä. Varsinkin Vaasassa kaikki tällainen on arkipäivää.
Kyllä on itsessä vikaa ellei saa sähköä 1,5 vuoteen.
Se on eri asia, jos syynä on jokin sairaus.
Lue
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015121520817887_uu.shtml
Älyhoivoivoi itelles
Ei siis ÄlyHoiVoiVoi edes vaivautunut katsomaan artikkelia ennenkuin aivopieraisi
Aivopieraisi. Just tätä tasoa nämä jutut.
koska eläkeen taitettua indeksi ei ole haluttukaan korjata niin seurauksena on eläkeläisten taloudellinen ylikuormitus ja hakeutuminen sosiaalituen piiriin jossa kuitekin tehtiin väärin laskelmat ja seurauksena eläkeläisen sähköjen katkaisu no tämähän tietenkin on sossun uhrin vika jookosta joo? voi hiton hitto ja hevon vittu mitä skeidaa. virka nilkkien suojelua.
Ymmärtääkseni tässä oli alkujaan kysymys pienestä summasta, jota Armi ei maksanut. Mutta hänellä oli varaa 8000 euron käsirahaan uuteen mökkiin, vaikka entinen oli myymättä.
Armilla on myös koiria, joiden syöttäminen on hänelle tärkeämpää kuin lämpö omassa talossa.
Jotenkin ymmärrän miksi hänen tilanteensa on se mikä se on.
Kerätkää vaan rahaa.... Itse priorisoin omien laskujeni maksut. Näin riittää lämpö.
Taidat olla mokuttaja kun olet noin pihalla todellisuudesta?
Kunnon suvakin mielestä Armin olisi kuulunut syödä koiransa, jotta rahat riittäisi mamujen ajokortteihin!
Sosiaalipornoa parhaimmillaan!
Ihminen pitää ja ruokkii koiria joiden elatuskustannuksilla maksaisi sähkölaskut ja loisii sukulaisissa. Sitten esitetään "väärinkohtelusta" valituksia. Eikö jokainen tajua, että Armi on itse syyllinen tilaansa ja vois koska tahansa korjata tilanteen halutessaan.
En kyllä pane puupenniä tommosiin keräyksiin.
Yksinasujalle riittää 40 neliön luukku. Jos meinaa saada sosiaalitukea, niin pitää isommat asunnot ja mökit myydä ja käyttää siitä saadut varat omien elinkustannusten maksamiseen. Sen jälkeen kun tilit on tyhjät voidaan ehkä tukea hakea ja saada. Niin karu on tämä perusporvareiden hyvinvointimaa.
Höpöhöpö! Varallisuus tai asunnon koko eivät vaikuta eläkeläisen asumistukeen.
Perusporvarihallitus yritti yhdistää asumistukimuodot niin että kaikilla olisi ollut samat ehdot. Hanke kaatui valtavaan median kautta masinoituun protestiin. Tässä erityisesti YLE kunnostautui.
Muutos olisi merkinnyt sitä, että monet varsinkin Helsingissä asuvat varakkaat uudessa hulppeassa vuokra-asunnossa asuvat olisivat menettäneet jopa 300 euroa asumistuessaan.
Armin kohdalla muutos olisi tuskin merkinnyt kovin paljon, koska Kela laskee omakotitalon hoitokulut arvion perusteella. Sen lisäksi tukea voi saada vain asuntovelan korkoihin. Armin kaltaisen ei missään nimessä kannata asua omistamassaan omakotitalossa.
Suosittelen, että Armi muuttaa koiriensa kanssa isoon vuokra-asuntoon, niin saa eläkeläisenä ison asumistuen, vaikka talon myynnistä jäisi varallisuutta esim. 100 000 euroa. Talon myynnistä jäävät rahat pitää vain sijoittaa siten, että pääomasta kertyvä tulo kasvattaa sijoituksen arvoa eikä siitä muodostu verotettavaa pääomatuloa.
Tällä tavalla rikkaat eläkeläiset menettelevät ja nauttivat korkeasta asumistuesta. JA HUOM! Tämän lain on tehnyt hallitus, jossa Jutta Urpilainen oli valtiovarainministeri. Persut eivät olleet siinä hallituksessa.
"Höpöhöpö! Varallisuus tai asunnon koko eivät vaikuta eläkeläisen asumistukeen."
Tarkoitatko, että jos asuu suuressa talossa hienolla paikalla ja pankissa miljoona euroa, niin on oikeutettu asumistukeen?
On näin asia! Vaikka sulla on miljoona omaisuus mutta tulot 700 €/kk olet oikeutettu asuntotukeen.
Aivan, mutta sossusta ei tuu rahaa. Sanovat, että myy asunto, mikä on aivan oikein.
Tietysti, koska se on harkkinnan varainen avustus.
Maajussi saa hehtaarikorvauksen EUsta vaikka muita tuloja miljoona ekua.
Maailman ohuin kirja on, persujen saavutukset hallituksessa.
Ja paksuin kokoomuksen saavutukset.
Onko tämä hallitus tehnyt jotakin, kun mun mielestä se on vasta valmistellut lakeja?