Olen miettinyt bc:n hankkimista jo pitkän aikaa, mutta rodun aktiivisuus mietityttää. Internnetin keskustelupalstat ovat jakautuneet kahtia, jossa toinen puoli sanoo, että ehdottomasti vain paimennukseen maalla ja toinen, että pitkät lenkit joku harrastus ja kerrostalossakin pystyy pitämään. Toki koirathan ovat yksilöllisiä ja paljon kasvatuksesta kiinni. Itse olen kiinostunut tokosta ja kouluttamaan koiralle mahdollisimman paljon, mutta agilitystä en ole kiinostunut. Koira toki saisi paljon liikuntaa juoksun ja leikkimisen muodossa kevät-syksy pitkiä patikkareissuja. Yksi työ mitä olen koiralle miettinyt voisi olla pelastustoiminta. Olisiko joitakin muita ammatteja mitä keksisitte koiralle?
Vaikka bc on ehdottomasti ykkösrotu itselle ei se kuitenkaan ole pakkomielle . Tärkeintä, että koira saa oikeanlaisen kodin.
Bordercollielle vaihtoehtoinen työ.
bcvaieibc
2
96
Vastaukset
- bcvaieibc
Vielä lisätä, että frisbee ja pallonheittelyä lenkeillä ei siis pelkkää kävelyä tai juoksua.
- Bortza
Katsele Euroopan kasvattajien linjat ja pentueet läpi. Kaveri haki keski-euroopasta oman sekalinjaisensa ja harrastaa tavoitteellisesti TOKO:a,canicrossia,pyöräilyä sekä hupi aksaa hallilla asuen kerrostalossa kaupungissa.
Vieraile ja kysele tarkkaan jotta oikea pentu sekä linjainen päätyy oikeisiin käsiin :)
Tuolla muutamia esimerkiksi: http://www.pets4homes.co.uk/search/?type_id=3&breed_id=97&advert_type=1&results=10&sort=pricehigh ja eurobreeder.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351343Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941285- 1571188
- 681011
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59868Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46809