ja kilpailu kykyymme, jotta saisimme saisimme talouskasvua
http://www.uusisuomi.fi/raha/154164-huomasiko-hallitus-tata-suomi-lukua-professori-yli-20-vuotta-yhteen-menoon
Työnlaatu onkin vientimme heikkous..
3
<50
Vastaukset
On myös pulaa työntekijöistä. Työvoimaa on mutta ei ole töiden tekijöitä. Keskustelin eilen erään tuttavani kanssa ja hän valitteli tilannetta jossa kaksi Savon sydämmessä toimivaa yritystä potee ammattitaitoisten hitsaajien ja koneistajien pulaa. Molempien yritysten tuotanto menee yli 90%:sti vientiin. Ensi vuoden tilauskirjat ovat täynnä ja seuraavan vuoden tilaukset niin pitkälle kuin ovat uskaltaneet ottaa.
Edes alihankinnoilla ei pysty täyttämään vajauksia.
Vuosia sitten olin konsultoimassa toisessa em. yrityksissä 7kk ja silloin oli päivänselvää, että kilpailukyky ja vienti perustui nimenomaan laatuu, tarkkuuteen ja toimitusaikojen luotettavuuteen. Kaukoidässä valmistetaan samoja tuotteita mutta laatuluokituksessa ne jäävät 1 - 2 porrasta jälkeen 5-portaisella asteikolla.- Läheltä.nähnyt
Valitettavasti Suomen tuotteitten laatu on enimmäkseen alle ala-arvoisen. Siksi ei kauppa käy, samaa roskaa kun saa Kiinasta murto-osalla Suomen hinnoista.
Eikä sitä osata myydäkään mitään. Huorissa vain juovuksissa pörrätään muka myyntimatkalla. - hämeen_hiras
Heikolla laadulla ja/tai kalliilla hinnoilla on paha kilpailla niin kotimaasa kuin ulkomaillakin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604726Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362169Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti521743- 1841722
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1661548Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2811401Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2011242- 881169
- 2051146
- 651104