Jos hoidoista jää ylimääräisiä alkioita, saako ne lahjoittaa lapsettomuudesta kärsiville, vaikka ikää äidillä on enemmän kuin munasolujen lahjoittajalla saa olla (eli 38)? Moni alkion vastaanottajahan on jo itse vaihdevuosien lähimailla.
Alkioiden lahjoitus?
5
1645
Vastaukset
- omituinenlainsäädäntö
Vain pariskunnat saavat lahjoittaa, jostain täysin käsittämättömästä syystä. Ilmeisesti lainsäätövaiheessa pelätty kaupankäyntiä tai lapsitehtailua tai kirjanpidon sekoittumista. Mutta en vain ymmärrä, että miten niitä muka voisi tulla enemmän sinkuilla kuin pariskunnilla. Kuitenkin tarkasti säädellyistä toiminnasta on kyse, joten eiköhän luovuttajan nimi säily yhtä lailla rekisterissä, vaikka alkiot olisi lahoitettu eteenpäin. Vai onko ajateltu, että lasta hankkivat sinkkunaiset ovat niin epäkelpoja yksilöitä, ettei heidän geenejään haluta levittää kunniallisiin perheisiin? Ilmeisesti siellä on ollut jotain melko sekavasti ajattelevia kansanedustajia päättämässä, eikä kukaan ole oikonut.
Eli tosiaan sinkkujen ja muiden lahjasoluja käyttävien hoidoista yli jäävät alkiot tuhotaan ilman poikkeuksia lainsäädännön mukaan. - öööööööööööööö
Pariskunnat saa lahjoittaa, kun kumpikin suostuu siihen. Kumpi tahansa riittää torppaamaan lahjoituksen. Ikärajoista en tiedä. Olen ymmärtänyt että tuo lahjasolusta syntynyt alkio ei kelpaa lahjoitettavaksi, koska siinä lahjoitetaan ikään kuin samat solut uudeelleen.
- omituinenlainsäädäntö
Tuhottavaksiko niitä soluja sitten halutaan lahjoittaa? Oma vaivansa siinä luovutuksessa kuitenkin. On myös helppoa pyytää luovuttajalta suostumus: rasti ruutuun, mahdolliset ylijääneet alkiot saa antaa lapsettomille. Rekisterin pito tuskin on ongelma, onhan saman luovuttajan soluilla muutenkin useita saajia.
Monessa muussa maassa alkioiden edelleenluovutus on rutiinia. Miksi ihmeessä Suomessa ne pitää tuhota? Jokin ajatusvirhe tässä on käynyt lainsäätäjillä. - ininin
Se ei ihan ole rasti ruutuun-homma. Tarvitaan kromosomitutkimus ja psykologikäynti (kaikki ei kestä, jos 18 vuotiaana lahjasolusta alkunsa saanut lapsi tulee kyselemään geneettistä alkuperäänsä). Ei kenen tahansa kannata lahjoittaa alkioitaan, koska niin monella sairauksia suvussa. Lapsi/vanhemmat ei osaa epäillä tiettyä sairautta, kun ei edes saa tietää suvustaan mitään nuorena. Meillä sairas lapsi, vaikka suvussa ei ketään kyseistä sairautta sairastavaa. Jos olisimme esim. raskausaikana luovuttaneet loput alkiot eteenpäin, niin kiva... Nyt tarvitsemme itse lahjasoluja seuraavaan lapseen. Pelkkä kromosomitutkimus ei muuten olisi kertonut riskeistä. Tarvitaan tarkempi geneettinen tutkimus, jota ei yleisesti tehdä.
- omituinenlainsäädäntö
ininin kirjoitti:
Se ei ihan ole rasti ruutuun-homma. Tarvitaan kromosomitutkimus ja psykologikäynti (kaikki ei kestä, jos 18 vuotiaana lahjasolusta alkunsa saanut lapsi tulee kyselemään geneettistä alkuperäänsä). Ei kenen tahansa kannata lahjoittaa alkioitaan, koska niin monella sairauksia suvussa. Lapsi/vanhemmat ei osaa epäillä tiettyä sairautta, kun ei edes saa tietää suvustaan mitään nuorena. Meillä sairas lapsi, vaikka suvussa ei ketään kyseistä sairautta sairastavaa. Jos olisimme esim. raskausaikana luovuttaneet loput alkiot eteenpäin, niin kiva... Nyt tarvitsemme itse lahjasoluja seuraavaan lapseen. Pelkkä kromosomitutkimus ei muuten olisi kertonut riskeistä. Tarvitaan tarkempi geneettinen tutkimus, jota ei yleisesti tehdä.
Tuo just tukee sitä, että kannattaisi käyttää kaikki luovutetut solut hyödyksi. Pariskunnilla kynnys alkioitten eteenpäin antamiseen on paljon korkeampi.
Vaikka kaikki mahdolliset kromosomit testattaisiin ennakolta ja suvun sairaudet käytäisiin läpi, niin lapsi voi olla sairas. Ei siihen mitään takuuta ole.
Psykologikäynti on varmaan kiva sellaiselle ihmiselle, joka haluaa mieluummin puhua asioistaan vieraalle ihmiselle kuin tutulle tai vaikka seinälle. Muuten kyseessä on ehkä maailman yliarvostetuin ammattikunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p396078Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2774946Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594821Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1224617Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193857Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192384Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32168- 701736
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251732- 2121429