Tervehdys kaikki rekkaturot ja moikka täältä Päntälän Kesoililta! Mites tää nyt menee, paljonko olette suunnitelleet mutustaa sitä "rahtimiehen polttoainetta" eli makkarapataa ja lihiksiä sekä höyryjä nyt joulun aikoina? Voisitte ystävällisesti listata hieman että mimmosii annoksii ja olishan sekin kiva tietää miten paljon suolaatte eineksiänne! Entäs se "ajumiehen dieselin" eli kaffen lipittäminen? Mites pal sitä kurkustanne alas kaadatta siellä jouluisalla huoltiksella aaton aatosta loppiaiseen?
Paljonko ahmit makkarapataa Jouluna?
Drukdaiveri
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
KA-lervo ahmii sen verran makkarapannua mitä kolitsi sattuu vaatimaan. Kuulemma Lervo havaittu Konkelonmäen SEOm paarilla rekkishuoltarilla syömässä lihistä ilman salaattia ja kyytipoikana raikas kossu juoma, takeavay –kupista. Oli vaan käsi-länkyllä karjahdellut ohi meneville ajukojooteille että ajamattomia ajuja on vielä vaikka kuinka! Kuormien kelkonta ja protestilistoilla asuilu ja kanjan hytässä majailu, ne on Lervon duuneja ne. Rahti on raakaa mutta rehellistä –oli Lervo karskisti mylväissyt kun oli kolitsihousuunsa löysähköä ”ajumiehen erikoista” pudotellut.
No maikka vaan moi Niina. Kiva, et muistutit asiasta. Kyllähän sitä makkarapataa tullaan koko suvun kanssa sinne huotsille nauttimaan, niin aattona kun molempina pyhinäkin. Meitä on suvussa yksi, eli kolmisen kilua sitä pannua saat mullen varata. Sitä yön väristä kuraa saat pitää pannussa mua varten sitten ainakin sen kakslitraa ja vahvaa, kun perkele saa olla.
Ps. pidähän Niina se tussu sopivan kosteena ja voitele se kakkos hoolikin valmiiksi, niin sen jälki ruuan kanssa ei sitten turhaa aikaa tuhraannu. Juu ja soittelen siinä Tippa Iitan mökin kohdalla Zodiakilla, kun olen tulossa, niin voit ruveta lapioimaan sitä pataa kulhoon ja samalla ajattelemaan itteäs märäks.
Lervo ahmii makkarapataa koska on tullut uskoon. Joo. Näin on päässyt nyt taas käymään. Sanoi että jos rolssi lähtee ilman apuvirtoja käydä lonksuttelemaan niin hän tulee uskoon ja niin se Lerskan vanha sotaratsu lbs 111 kanja hörähti tulille vaan! Kiljukassu oli tuhannen tumuissa ja ehkä lievissä pikku tumuissakin nojaillut otsallaa kasettikärrin laitaan ja lorotellut renkaaseen ja tokaissut: ”kai se saatana vielä pari konkeloa kerkee tälläki viikolla tekeen”! On se hävytön konna!!
Lervo oli kerran Protestilan Essolla tilannut makkarapannun tupla suoloilla ja siksi aikaa krapulapaskalle odottamaan. Paari likka laitto suolaa tripla määrän kun tiesi että Lerska kuitenkin protestoi suolan vähyyttä. No, Kaliahessu notkui tiskillä pikimustaa tervaa ryystäen ja otti Lervon tilauksen vastaan kun se istuksi vieläkin siellä krapulapaskalla Rattoa lukien. Hessu, tuo karvapersekonna, ajatteli ystävällisesti lisätä suolaa reippaasti Lerkun annokseen koska ajatteli että kassapimu ei kuitenkaan muistanut Lervon makutottumuksia. Nyt suolaa oli jo tuplasti triplamäärä. Lervo raahautui rahtivessasta paarim puolelle, kuin jeesus kolkatalle, ja otti tiskiltä annoksensa ja vanhan tottumuksen mukaan vaistomaisesti lisäsi vielä kourallisen suolaa ja taapersi sinne vitospöytään muitten kuorkkiturojen rinkiin. Kaljahessu katsoi punaset silmät suurina kun Lervo lapioi ahnaasti makkarapataa kitaansa ja tokaisi: "taitaa siellä suolan seassa sitä makkarapataakin vähän olla"?!
Lervohan on karvapersekonnien kansleri ja kolitsimiesten kojoottirahtari. Täällä ajuveiskuubissa ei vissiin monikaa Lervosta pidä eikä hänen tarinoistaan mutta kerrottakoon vielä tässä yksi hassu tapaus Lerzun aju duuneista: Lervo oli taannoin anoppilassaan ja maukkaan suolaisen makkarapata aterian jälkeen oli päättänyt että polkaiseepa anoppiaan fjonttaan noin niinku äkkiseltään. Anoppi otti isoa rahtiaisaa ahnaasti samalla vinkuen kuin kanjan öljylinko ja Lervo puski menemään kuin isolohko 111 viisarinmäessä, kunnes lasti lähti ja lähtipä Lepukalla brojokin komeasti siinä samassa rytäkässä ja anopin kynnet raapi Lercun kasseja kivasti.