Mustasaari norjalaisille?

vaihtokauppias

Norjassa puuhataan Haltin matalamman huipun lahjoittamista Suomelle. Norjalaiset eivät sitä varsinaisesti tarvitse, koska kyseinen huippu ei mahdu edes Norjan korkeimpien huippujen top 200 -listalle.

Kohteliaisuussyistä suomalaisten olisi tarjottava vaihdossa vastalahjaa. Koska Pohjanmaa paisuu maahankohoamisen seurauksena kuin pullataikina, ja norjalaisilta puuttuu tasamaata, niin ehdottaisin Mustasaaren lahjoittamista norjalaisille.

Kaikki voittaisivat käytännössä. Halukkaista mustasaarelaisista tulisi norjalaisia, jolloin heidän tulotasonsa tuplaantuisi. Vastaavasti mantereelle Suomen puolelle muodostuisi vilkas rajakauppa, kuten on nykyäänkin Suomen ja Norjan välisillä rajanylityspaikoilla.

Ainoa huono puoli olisi se, ettei Mustasaari enää kuuluisi EU:hun. Mutta olisko se lopulta edes huono asia? Pohjoismaiden ja EU:n välillä voidaan kuitenkin liikkua vapaasti jo nykyäänkin, joten käytännössä arkirutiineja ei tarvitsi muuttaa lainkaan.

7

155

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtokauppias

      Tax-free olisi luultavasti mahdollista palauttaa, jos Vaasanlaivat ryhtyisi liikennöimään norjalaisen Mustasaaren ja Uumajan väliä. Todennäköisesti liikenne reitillä nousisi huomattavasti korkeammaksi, mitä se on tällä hetkellä Vaasan ja Uumajan välillä.

      Onneksi varustamon liikennemäärien trendi on kuitenkin nouseva, vaikka Mustasaaren lahjoitus norjalaisille ei onnistuisikaan.

      http://www.pohjalainen.fi/uutiset/talous/ennätysvuosi-takana-wasalinen-matkustajamäärä-nousi-tuhansilla-1.1975716

    • Hurreilleviisumipakko

      Ja Vaasa Venäjälle?

      • vaihtokauppias

        Eiköhän se riitä että Ahvenanmaa vaihdetaan Petsamoon. Tämäkin olisi eräänlainen kiitos norjalaisille, koska pääsisivät heille harmaita hiuksia aiheuttavasta Venäjän-rajasta eroon.


      • Niin_totta
        vaihtokauppias kirjoitti:

        Eiköhän se riitä että Ahvenanmaa vaihdetaan Petsamoon. Tämäkin olisi eräänlainen kiitos norjalaisille, koska pääsisivät heille harmaita hiuksia aiheuttavasta Venäjän-rajasta eroon.

        Ahvenanmaa voitaisiin vaihtaa mihin tahansa pikkurahasta


    • vaihtokauppias
    • stop.norjalle

      Norjalaiset pyörsivät lupauksensa. Kaikki yhteistyö norjalaisten doupattujen NATO-tappajien kanssa on lopetettava. Rajat kiinni välittömästi.

    • Petsamo_takaisin---

      Norjan kanssa voitais vaihtaa kyllä se vuorenhuippu Petsamoon :)

      Se Suomelta vietiin rikollisesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1670
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      349
      992
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    5. 69
      768
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      8
      623
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe