Lastutus - moottorioptimointi - päästöhuijaus

tämäkin_huijausta

"Puhekielessä moottorioptimointia kutsutaan hyvin vaihtelevilla nimillä: lastutus, teholastu, virityslastu, zippaus, lastuviritys, jne. Nämä termit juontavat vanhemmissa autoissa yleiseen ohjelmointitapaan, cippaukseen, jossa ohjausohjelman sisältävä muistipiiri korvataan uudella muistipiirillä. Nykyaikaisemmille moottoreille ohjelman päivitys tehdään suoraan moottorin ohjainyksikköön, joten kuvaavampi termi on moottorioptimointi."

Eikös tämä ole vähän samaa asiaa kuin WV:n "huijaus". Muutetaan ohjelmaa joka varmasti muuttaa päästöjä. Tarkistetaanko tämä katsastuksessa?

10

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diesel69

      ei tietääkseni tarkisteta vaan ainoastaan hiukkaspäästöt mitataan katsastuksessa.

    • omatunnonviritykset

      Ei se ole vähän samaa, vaan aivan samaa. Harrastuspohja on todella laaja. Nekin, jotka paheksuu nyt VW.n skandaalia, syyllistyy usein omaan näppäryyteen, eli lastutukseen.
      Katsastus on pelleilyä (Suomessa) näiden osalta. Bensa tai diesel, aivan sama.
      Sitten arvostellaan volsua, kun itse on tehty sama, tai vielä pahemmin.
      Ei ymmärrä,ja toivottavasti ei kukaan muukaan, näitä virityksiä, jotka haluaa puhtaampaa luontoa ja ilmaa.

    • powervw

      Ostin tuollaisen viritysboksin www.teholastu.com pari vuotta sitten volkswagen t5 transporteriin. Aina on mennyt katsastuksesta läpi ja savutusarvot jäi reilusti alle sallitun. Kulkee paljon paremmin kuin vakiona. Seuraavaksi ostan kyllä mersun viton. Eipähän ainakaan ole tehtaalla asennettu mitään huijausohjelmia. Volkkareiden jälleenmyyntiarvo romahti tehtaan päästöskandaalin takia.

    • HuokausPitkä

      Moottorioptimointiin kuuluu myös EGR- venttiilin sulkeminen ohjelmalla. Typen oksidit päästöissä lisääntyy ja muut päästöt vähenee. Moottorin hyötysuhde nousee, EGR- venttiilejä ei tarvitse varaosiksi valmistaa eikä niitä asentaa tukkeutuneiden tilalle. (Tästäkin tulee päästöjä).
      Autoja ei tarvitse kiihdyttää rajusti normaalissa ajossa ja siten kuluttaa polttoainetta, renkaita, jarruja, voimansiirtoa ja ajorataa moottorin pysymiseksi noettomana.
      Katsastusta varten ei tarvitse ajaa pienellä vaihteella kymmeniä tai satoja kilometrejä eikä lisätä polttoaineeseen puhdistuskemikaaleja ja käydä uusintakatsastuksessa, kun se pakokaasuja palotilaan annosteleva venttiili on suljettuna.

      Toisaalta typpioksidit ovat aika myrkyllisiä.

    • lastuttaja

      Hiukkaspäästöjä ei tarkisteta katsastuksessa , ainakaan dieselistä, vain savutus, joka on surkuhupaisaa päästöjen kannalta. Nykydieseliä voi lastuttaa aika paljon ja saastuttaa samalla ilmaa ja luontoa , ennenkuin savutusarvo tulee vastaan katsastuksessa.
      Mutta volkkari on tähän mennessä ainoana maksanut meidän kaikkien saastuttajien laskut.
      Kiitos edes siitä, volkkari,
      Joku ottaa rahat ja me muut köhitään , ja lastutetaan lisää. Saadaan tällätavoin volkkarin maksamana vähän lisäaikaa tähänkin touhuun.

    • ylössieltä

      Ylös, ettei lastutus ja saastustus unohtuisi.

    • Ducato2pilkku3

      "Lastututuksessa" ajettaneen kovallakin teholla rullien päällä, mikä tietysti tietää päästöjä sen tunnin aikana.
      Voisiko pelkän EGR- venttiilin sulkemisen tehdä ohjelmateitse ilman muuta lastutusta?

      Pakokaasujen ohjaaminen uudelleen moottoriin lämmittää moottorin nopeammin kylmästartin jälkeen eikä lämpötila putoa jyrkästi tyhjäkäynnillä.

      N. 400 km lähes yhtämittaisissa päiväajoissa k- arvo pysytteli 0,3:n paikkeilla. Sitten pari vuotta pientä ajoa ja k nousi kakkoseen! 300 kilometrin huristelu 3000-4000 kierroksella pudotti savutuksen 0,9:sään.
      Nyt on tarkoitus kiihdyttää kakkosella rajusti imusarjan pittämiseksi tukkeutumatta. Kyllä mustaa kiihdytys pöllyttää. Lieneekö vanhaa nokea vai syntyykö tästä tehonkäytöstä?

    • lisääpoweria

      Näin, se lastutus toimii, K-arvo eli savutus on hallinnassa ja muut paskat mittaamattomana suoraan viherkommaritrollien keuhkoihin. Ja sita kautta ne kuolee suoraan hautaan, toivottavasti.

    • Ducato2

      Aletaako typpioksideja pakokaasusta piankin mitata?

    • Anonyymi

      kertokaapa amatöörille mitä eroa on semmosessa itse asennettavassa lastussa ja sitten semmosessa jossa auto viedään penkkiin ja paja asentaa onko se jotenkin parempi? saako kummatkin irti katsastukseen mentäessä vai pitääkö muutoskatsastaa joka tapauksessa kun tehot nousee yli 10%. mikä on suositeltava volkkariin? stage1? bsr?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2122
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe