minkä aseen kannattaa ostaa

Eino29

Olen 10 v. Mikä rynnäkkö kivääri kannattaa ostaa max 120 €

Olen aloittelia

8

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeijjjjjjjo

      Tuolla hinnalla et saa uutta ja hyvää asetta. Suosittelen että ostat käytetyn tai taiwangun/gunfirestä jonkun pistoolin tai haulikon
      tarkkuuskivääreitä en suosittele noin nuorelle koska yleensä ne on aika tiukkoja ladata.

    • öööötääontää

      Kannattaa ostaa maruin jousi toiminen patteri sähkö ase

    • novritch

      kato tradesoft airsoft nettikaupasta suosittelen KWC G17 pistoolia

    • Listapaskaa

      Sinulla on kolme hyvää vaihtoehtoa.

      1. Käytetty.
      Käytettyjä aseita saa esimerkiksi juoksuhaudasta tai facebookin airsoft ryhmistä.
      Näiden hyviä puolia on halvat hinnat, mahdollisuus ostaa valmiiksi viritettyjä aseita ja voit saada muita tarvikkeita myös kaupan päälle.

      2.Suomalaiset kaupat
      Suomalaisissa kaupoissa kuten milgear, tradesoft, atom airsoft, PCB-airsoft tai proairsoft myydään hyviä aseita, luotettavalla takuulla ja pienillä toimituskuluilla ja posti menee nopeasti.
      Mutta suomalaisissa kaupoissa tuotteet maksaa enemmän ja joissain kuten proairsoft sinua huijataan ostamaan laaduton ase kohtuuttomaan hintaan.
      Suomalaisista kaupoista voin suositella milgearia ja tradesoftia.
      Atomissa, PCB-airsoftissa ja proairsiftussa hinnat ovat täysin kohtuuttomia.
      Proairsoftin huolto on kallista ja huonolaatuista joten takuukaan ei päde hyvin.

      3.Ulkomaalaiset kaupat
      Ulkomaalaisissa kaupoissa kuten taiwangun, gunfire tai airsoftgi myydään halvemmalla tuotteita mutta joillekkin voi olla haastavaa asioida englannin kielisillä verkkokaupoilla ja erityisesti takuuasioiden hoito tai ulkomaalaiset mitat kuten jalat(englanniksi feets. Pituuden yksikkö. Mittasuhde: jalka=0.3048 metriä) tai
      fps(lähtönopeuden yksikkö( feets per second=fps).Mittasuhde: 1 fps=0,3048 m/s)

      Itse ostin viimeksi aseeni taiwangunista ja laskelmien mukaan 300 euroa maksaneissa ostoksissa säästin 50 euroa pelkästään sillä että tilasin ulkomailta, joten voin suositella erityisesti ulkomaalaisia kauppoja.

      Mutta jos haluat tietää minkä rynnäkkökiväärin kannattaisi ostaa niin siihen ei valitettavasti ole yhtä vaihtoehtoa.

      Kriteerejä aseelle olisi:
      1.Kestävä(ase ei saisi sisältää paljoa muovisia osia vaan mielummin metallia jotta se kestäisi enemmän)

      2.Hyvä lähtönopeus(mahdollistaa painavempien kuulien käytön ja sen takia saat tarkemman aseen.

      3.Realistisuus(TÄYSIN oma valinta, jos haluat verkkareissa softata niin realistisuudella eli aitoudella ei niin väliä ole. Jos kuitenkin haluat realistisen aseen niin koita saada mielummin gbb eli gas blowback ase kuin aeg eli automatic electric gun, mutta budjettisi ei taida riittää tähän)

      4.Akku(Kannattaa välttää 7.2 volttisia akkuja jotka ovat hyvin tehottomia akkuja airsoft aseissa, mutta sinun budjetillasi ei ole mahdollisuutta oikeastaan välttää näitä akkuja paitsi käytettyissä aseissa.

      5.Ulkonäkö(Sanomattakin selvää että sitä hienomman näköinen ase mielestäsi niin sen varmemmin sen ostat, mutta myös maastoutumista voi miettiä esimerkiksi AK-sarjalaiset sisältävät usein puu- tai puunnäköisiä osia ja nämä näkyy yleensä erityisen hyvin metsä maastossa.

      6.Koko(Mitä pienempi ase niin sitä helpompi sitä on käsitellä sisätiloissa, mutta mitä isompi ase niin sitä enemmän aseessa on tilaa vaikka ylimääräisille tähtäimille tai lampuille/laasereille)

      7.Luotettavuus(Aseessa ei saisi esiintyä mitään käyttöä haittaavia vikoja, jolloin esimerkiksi se olisi hyvä juttu jos kaverillasi olisi se ase minkä aiot ostaa, koska silloin tietäisit minkänlainen ase olisi)

      8.Yleisyys(Sitä harvinaisempi ase sitä vähemmän vara- tai viritysosia ja aseen korjauksen osaavia ihmisiä ja yleensä hyvä ase on myös suosittu ase )

      9.Takuu ja huolto ominaisuudet(Taiwangun esimerkiksi ei omaa ollenkaan takuu palveluita tai Proairsoft laadukasta huoltoa joten näistä kaupoista ostettaessa sinun kannattaisi tietää mitä ostat ja kuinka paljon kyseisessä aseessa on vikoja)

      10.Paino(Sitä painavampi ase niin useiden mielestä realistisempi, mutta kevyempi ase on helpompi kantaa ja käsitellä)

      Näiden kriteerejen avulla kannattaa valita aseensa ja sen lisäksi oma mielipide on tärkeä. Muut eivät voi suoraan sanoa että "tämä on paras ase osta tämä"
      mutta silti voivat suositella jotain kuten "Tämä on hyvä koska lisälippaat ovat halpoja" ja niiden arvioiden avulla voit miettiä juuri hyvän aseen sinulle.

      Mutta jos minun pitäisi sinulle suositella asetta tuolla budjetilla niin en siihen kykenisi koska aika varmasti sanoisin että käytetty ja niiden saatavuus vaihtelee usein, mutta hyviä merkkejä on esimerkiksi Tokyo Marui.
      Huonoja merkkejä mielestäni on:

      Cyma, lyhennettynä cm. Cyman aseissa on usein paljon muoviosia mutta muuten se ei poikkea laadukkaistakaan valmistajista paljoa.

      Asg, kyseinen merkki on hyvin laaduton ja sen aseet ovat yleensä vain marketeissa myynnissä.

      Acm, acm eli all china made (kaikki kiinassa tehtyä) on hyvin laaduton merkki, mutta esimerkiksi viritys osia voi tältä valmistajalta ostaa jos on hyvin varma mitä on ostamassa.

      (Linkkejä)
      Suomalaisia kauppoja
      http://www.milgear.fi/fi/
      http://www.tradesoft.fi/

      Ulkomaalaisia kauppoja
      http://www.taiwangun.com/
      http://gunfire.pl/
      http://www.airsoftgi.com/

      Käytettyjä aseita
      http://juoksuhauta.net/trade.php?init=search&act=1&per_page=all
      https://www.facebook.com/groups/530649726990720/

      • xX_airsofterproninja_Xx2

        aix pitkä lista


      • KalleKaatu

        90€ Ja siinä tulee setti mukana.


    • Tuksusoft

      Gunfire hyvä kauppa ja spartac on Hyvä merkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe