Pitää alka leipomaan

JouluBurnOut

ai niin se pesukonekin päälle. Vai jospa veisinkin matot ulos joo. Ai niin ruoka on uunis ei kerkee. Lahjat pitäis vielä ostaa.. mitä ostaisin apua! Niitä joulukukkiakin pitää ostaa. No koskas sen kuusen kerkeen ostaa ja koristelemaan, pahus! Ne ostamattomat lahjatkin pitää paketoida....Nyt rupeen imuroimaan. Just joo ruoka paloi uuniin helvetti sentään. Eiku kaikki taas alusta. Kerkiinköhän.. kohta ne kaupatkin menee kiinni. Vessahädällekään en kerkiä. No niin nyt se koirakin paskansi matolle! Pitää viedä sekin ulos no tralla laa vaan. Kattilatkin pitäis tiskaa ja ikkunat pestä. Apuuuaaa! Silmissä sumenee ja maailma pyörii. Ei nyt ehdi pyörtyämäänkään perskule! Ei muuta kun helkkarin hyvää joulua vaan kaikille!

13

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sammapåsvenska

      Just tuolta se mun arki kuulostaa.

    • Koeta kestää, tulisin niin mielelläni auttamaan, ihan joutilaana tässä istuskelen, olen hengessä mukana, sillä tiedän ja tunnen tuon tunteen nahoissani. Sitä elämää on joskus eletty.
      Nyt kaupungilla kuljeskelin ja kattelin kahvilla istuskellessani kun ihmiset hyörivät ja pyörivät kumma etsiväkiilto silmissään. Pikku pussissani oli vain puuroriisiryynejä, juhlajuustoa ja juhlakahvia ja tietenkin uusi äänilevy, joka nyt soi täällä, soi ehkä koko illan, ehkä koko yön, ehkä koko joulun.
      Valiolta kävin torttuja tinkaamassa, mutta kaikki olivat jo menneet, en tiedä kehtaisinko leipoa jotain muuta. Pipari ja suklaa, jospa ne riittäisivät.
      Ensi yön ajattelin kinkkua vahdata, osaisiko tuo olla itsekseen uunissa, kovin vallattomalta tuo vaikuttaa, jouluyöhön kuuluu kinkun kurkistelu, eihän sitä malta nukkua lainkaan.
      Tiedätkö kun se joulun hoohetki koittaa, niin siellä teillä kaikki on järjestyksessä, mikään ei kuviossasi petä, niin se on ennenkin tapahtunut, kiitos sinun. Käy välillä kahvilla ja ku...
      Mahottoman hyvää joulua sinulle, joulusankari.

      • Joulunjälkeen.nukun

        Kiitos Rosaliiin! Hyvää joulua sinullekin!


    • siilimuori3

      Ja siten mää heräsin...........................................

      • vainukutkovielä

        Anteeksi miten siten sä heräsit, mistä???


      • siilimuori3
        vainukutkovielä kirjoitti:

        Anteeksi miten siten sä heräsit, mistä???

        Aloittaja heräsi:)


      • hurjaaaa
        siilimuori3 kirjoitti:

        Aloittaja heräsi:)

        Toivottavasti oli unta tuo.


      • siilimuori3
        hurjaaaa kirjoitti:

        Toivottavasti oli unta tuo.

        No sitä minäkin toivoin :). Mut jos ei, pitäiskös suunnitella pikkasen etukäteen enemmän?


    • Aika tuttua tuo aloittajan joulun odotus. Yritän karttaa hössöttämistä kaikin tavoin, edes nyt. Muina vuosina on joulustressi päässyt aina yllättämään. Sitten aattona oli kypsä nukkumaan.

    • Wiisas

      Ei tässä iässä enää tarvi hössöttää minkään asian takia. Meinaan, jos on läksynsä jo oppinut.
      Rauhaisaa vuoden loppua kaikille!

      • Ex-Romani

        Onko se niin että tyhmät ne töitä tekee ja viisaat pääsee helpommalla.


    • 1eero

      Onneksi oon mies, vaikka vähä hössäsin mut se on väliaiaikaista joulun jälkeen huokaisen helpotus alkaa härkäviikot, melkein muistuu mielehen naisväen kotkotukset parasta pöytään.

    • Hauskaajoulunaikaa

      Kyllä aloittaja nyt juksaa.Sehän on järjestelykysymys tämä joulujuttu.Viime lauantaiaamuna kävin kuusen,laitoin suoraan jalkaan.Kinkku paistui maanantaina,sillä,aikaa koristelin kuusen ,ja kodin muutenkin ,uunin ollessa kuuma tortut ja pullat kypsyi.Taivaallinen joulutuoksu tuli kotiin.
      Koti on tietysti puhdas kaiken aikaa ,kun olen vain kaikenlaista harrastava eläkeläinen ,eikä työt rasita,se pysyy aina siistinä.Ukko on samaa tyyppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe