Mitä tääl enää on?

iami

En tiedä lukeeko tätä kukaan mutta arvostaisin kovaa jos voitit vastata.


Olin tyttö alaasteelta jolla pienenä oli niin kivaa ja aina kaikki oli niin hyvin.

Sit kaikki muutu...

Mulla on niin hirvee olo ku koulussa kiusattiin mua ja yritin olla niitten kiusaajien kans sellases pienessä koulus ettei kukaan epäilis mitään. Sitte mä en vaan halunnu/pystyny menee kouluun.
No sit mä jäin luokalle josta mua kiusataan päivittäin. Vanhemmat huuta toisillensa eikä välitä yhtään musta.
No siitä ku en menny kouluun niin jouduin nuorten psygiatrianosastolle. Sain jo 1 sossunerkinnänki,ja siä oli niin hirveetä että en mee sinne enää koskaan. Nykyään käyn koulua jossa kaikki kiusaa mua.
Saan kokeesta 6 ja kaikki miit vetää 10 aina. Hirveetä ku ihmisen pitää kärsiä tavalla ku toiselle. Psygiatrian osasto josta perhe kärsii(ku ne joutuu maksaan sen) ja mä,tai sit koulu joka on mulle niin hirveetä. Oon aina vaan kotona ja itken omas huonees. Kaikille ois parempi jos en ois täällä. VOISITTEKO AUTTAA kiitos.

9

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakstoistavee

      Puhu vaikka kuraattorin kanssa. Ja KENELLEKÄÄN ei olisi parempi jos et olisi täällä. Kiusaajasi eivät välttämättä ymmärrä miltä sinusta tuntuu, olisiko mahdollista kysyä opettajalta voitaisiinko tästä puhua joskus koulussa kaikkien kesken.

    • Totta, yhtään kenellekään ei olisi parempi niin. Olet hyvä ja arvokas ihminen. Se, että saat apua, ei ole vanhemmillesi taakka. Koululla on velvollisuus puuttua kiusaamiseen. Nyt olet varmaan joululomalla, mutta kerro jollekin aikuiselle heti kun palaat kouluun, vaikka se kuinka vaikealta tuntuisi, äläkä luovuta, vaikka sinua ei heti kuunneltaisi.

      Tuntuu pahalta, kun ei saa hyviä arvosanoja, mutta koulu ei ota huomioon erilaisia oppijoita ja vaikeassa elämäntilanteessa kuin sinulla nyt on, on vaikea panostaakaan kouluun täysillä. Tuo tilanne ei tule kuitenkaan jatkumaan loputtomiin. Tärkeintä on nyt, että kiusaamiseen puututaan.

    • SaatananSaatana

      Omapa oli vikasi kun alennuit kiusattavaksi. Julma ja epäreilu maailma, joka toimii itsekkäällä ajattelulla. En tiedä mitä hyötyä itsensä tappamisesta olisi mutta arvaa mitä, ketään ei välitä. On säälittävää kerjätä huomiota itsemurhalla, että minun puolesta voit suksia hevonvittuun.

      • älä.välitä.tosta

        Mitä vittua mä just luin!? Vittu pidä sinä pääs kiinni!!! Vitun lapsellista tulla tänne ja haukkua jotakuta joka on jo valmiiks rikki! Paskat vittu sustaki pitäis ulos potkia. Tämä tyttö hakee apua eikä sun laisias kusipäitä kommentoimaa jotain niin harkitsematonta ku olla ja voi. Miettisit ny ees vittu vähä.


    • Turpahan

      Vedä kiusaajiaa turpaa.
      Väkivalta lopettaa vittuilun

    • Tiedän_Tunteen

      Hei mä tiedän tunteen :) mäki aina mietin että mitä vitun järkeä elää ettei kukaan jäis kaipaa ja se ois itellekki parempi,mut luovuttaminen ei oo vaihtoehto. On pakko yrittää jaksaa. Pakko . ja mä viiltelin ja mul oli 2 vuoden masennus kävin psykistrisel ja asuin laitokses. Ihan vitun paskaa, mut pääsin pois :) en ollu oikeesti täysin toipunu ja viiltelin senki jälkee vaikka tarkkailussa olinki. Mut nyt kaduttaa ja aika vitusti koska arvet mitkä mun käsis on nii ne on ihan hirveet. En suosittele kenellekkään viiltelemistä . Mut nii ja haluun sanoa että aina joku jää kaipaamaan. Sano sun vanhemmille että ne ei huomioi sua tarpeeks mut yritä tehdä edes jotain ja tiiän kuinka paskaa on istua ja kuunnella ku se vitun psykiatri hemuli istuu siinä sun edessä ja kyselee mitä paskimpia kysymyksiä.... Mut hei jos haluut puhua enemmän nii laita mulle viesti :) 0415492713 tiiän ettei nro sais näin jakaa mutta jos vaan voin auttaa nii tottakai mä mun numeron uhraan ja en siis ole mikään aikuinen joka ilmottaisi jonnekkin vaan seiskaluokalla oleva espoosta kotoisin tyttö :) mutta muista aina on joku joka jää kaipaamaan ja viiltely tai muu itsensä satuttaminen ei ole oikea vaihtoehto vaikks siltä hetken tuntuisikin :)

    • sissee

      Kenenkää ei pidä kärsiä kiusaamisesta ja kouluun ei tarvi mennä jos sielä kiusataan.Nyt vanhemmat asialle ja ope sekä kiusaajien vanhemmat myös tietoisiksi mitä kullannuput tekee.Kiusaaminen saadaan kyl loppuun jos on ammattitaitoset opet.Ei aikusetkaan mee töihin työpaikkakiusattavaks siihen puuttuu esimies viimestään.Ja muista sul on oikeus puolustaa itseäs ei tarvi alistua kiusaamiseen.Kaikkien panosta tarvitaan et luokkahenki saadaan hyväksi ja ketään ei kiusata.

    • vastailen

      Jos kiusaaminen ei lopu siitä pitää ilmoittaa poliisille (vaikka netissä). Etsi joku esim aikuinen jolle voit puhua. Kaikilla on tasan samanlainen oikeus olla täällä. Älä lannistu vaan puhu huolistasi sellaiselle joka osaa kuunnella.

    • laalallslllaaaa

      Kiusaaminen on rikos. Harmi, että sinä olet joutunut tämän rikoksen keskelle. Itketti lukea tätä keskustelua.. Kuinka moni joutuukaan kärsimään sellaisen asian takia, jolle ei itse voi mitään?! Epäreilua. Siinä tilanteessa missä puoli luokkaa katsoo epäonnistumisiasi, nauraa, kikattaa ja kuiskii toisilleen. On kamalaa olla tietoinen siitä, että kukaan luokaltasi ei välitä sinusta ja että olet heidän mielestään ruma ja tyhmä. Opet, kuraattorit ja terkatkin tuntuu olevan vaan tekopyhiä "me tehää ny nää työt ja mennää sit kotio" Tuntuu ku ketää ei paskan vertaa kiinnostais välillä mitä sulle kuuluu, mitä sä teet, kuka sä ees oot. Ja kuka ikinä olisitkaan ja mitä ikinä tekisitkään, sille nauretaan aina ja se on aina väärin. Mun toivo on loppunut jo aikoja sitten. Tällä pikkupaikkakunnallani ei kiusaamiseen paljoa puututa. "No kun ei ole todisteita ja kaikki 'kiusaajat' väittävät vastaan." Niin, kun kaikki vaan jättää ulkopuolelle ja välillä käytävillä ja pihoilla huutelee. Onneks mulla on yks kaveri, se yks ystävä, mun paras ystävä. Jolle voin kertoo kaiken ja joka ymmärtää mua. Oon tosi pahoillani kohtalosi puolesta sillä tiedän miltä tuntuu tulla hylätyksi ja ulkopuoliseksi. Ala-aste oli parasta, voi vain leikkiä hevosia sun muita eläimiä, nauttia elämästä ja olla kavereiden kanssa. Yläasteella kaikki on päin persettä.
      Voimia kaikille, keitä kiusataan. Ja muistakaa, että kiusaaminen ei välttämättä ole aina sitä, että lauotaan päin naamaa "hyi vittu mikä lehmä sää oot" vaan se voi olla myös vain selän takana pahaa puhumista ja ulkopuolelle jättämistä. Pysähdy hetkeksi, ja mieti, oletko kiusaaja. Jos olet, tee asialle jotain. Jos taas olet kiusattu, voimia ja jaksamisia sinulle! Toivoa on aina, siitä tulee koirani nimikin, Toivo. <3
      Yksi pieni toivonkipinä. Se häämöttää edessä sinullakin.
      Hyvää uutta vuotta! :3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      133
      3851
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1803
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      35
      1667
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      320
      1508
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1423
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      42
      1356
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      77
      1019
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      1014
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      131
      983
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      75
      906
    Aihe