JouluRaivoa
25.12.2015 10:02
Keskustassa joku 50-vuotias oli pistänyt asunnon remonttiin, lisäksi hänellä oli ollut siellä luvallisia aseita. Aseet on nyt kerätty pois tuolta riehujalta, mitä ja miksi, unohtiko ämmä ostaa sinappia kinkulle vai mistä moinen. pelottavaa kun joku tollanen joskus sekoaa ja voi koska tahansa räiskiä vaikka ikkunasta kadulle. Aseita nyt ei ainakaan saisi olla kellään kotona.
25.12.2015 10:02
Keskustassa joku 50-vuotias oli pistänyt asunnon remonttiin, lisäksi hänellä oli ollut siellä luvallisia aseita. Aseet on nyt kerätty pois tuolta riehujalta, mitä ja miksi, unohtiko ämmä ostaa sinappia kinkulle vai mistä moinen. pelottavaa kun joku tollanen joskus sekoaa ja voi koska tahansa räiskiä vaikka ikkunasta kadulle. Aseita nyt ei ainakaan saisi olla kellään kotona.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ehkäpä asunnon arvo on laskenut, eikä sitä silti saa myytyä, joten paskaks vaan. Torin aluehan on melko autiota ja kolkkoa seutua nykyään ilman toriparkkia ja sen elvyttävää vaikutusta. Tai sitten vaan joku oli vetäissyt ilman lupaa aamuksi tarkoitetun kokaiinin.
Ei se ollut raivoa. Se vaan teki joulu siivouksen.
Ihme mouhoamista taas.
Ensinnäkin, mitä väliä sillä on kuka se oli?
Uteliaat juoruajat tietysti haluaisivat tietää.
Toiseksi aseetko tän teon sai aikaiseksi ja ne kieltämällä olisi tämä tapaus jäänyt tapahtumatta?
Väärin. Viina ja kaikenlaiset päihteet pitäisi kieltää kokonaan, niin silloin tällaiset teot vähenisivät melkoisesti.
Mutta kun viina ja muut päihteet ovat tabuja, niin eihän niitä voida kieltää.
Muutenkin ihmisten henkiseen hyvinvointiin olisi syytä kiinnittää paljon nykyistä enemmän huomiota.
Puututaan monasti ihan epäolennaisiin asioihin, eikä tiedosteta tai haluta tiedostaa ongelman todellista ydintä.
Saan kai asunnolleni tehdä mitä haluan.
Suosittelen jokaiselle aseharrastajalle, että kun vitutuskäyrä nousee tappiinsa. Ottaa ja varaa lähimmältä kuntosalilta ajan ja purkaa sen vitutuksen nyrkkeilysäkkiin.
Toinen halvempi vaihtoehto on Laihialainen mielisairaala.
Osta kymmenen litran sankko mallia sarvis, toppaa se tyynyllä, vedä sankko tyynyineen päähän ja huuda suoraa huutoa pää sankossa.
On halapaa ja menee heti päähän ja poistaa pahinta painetta.Ja mikä parasta Saa ilman reseptiä.Ei rasita maamme köyhää terveydenhuoltojärjestelmää, eikä poliisikuntaa.
Pysyy myös kämppä huomattavasti edustuskuntoisempana, eikä jahtiharrastuksetkaan kärsi kroonisesta työkälujen puutteesta.
Ja jos liiallinen volyymi häiritsee esim. vaimoa. voi äänen kovuutta säätää näppärästi lyömällä soppakauhalla sankonpohjaan.
Juu, kielletään kaikki aseet teräaseista lähtien ja sitten vaan lisää viinaa ja muita päätäsekoittavia aineita tarjoille vaikka ihan lähiruokakauppaan. Kaikki päihteet huumeista lähtien tulisi ehdottomasti sallia.
Siten siitä maailmasta tulee taas parempi paikka elää, vai mitä sanoo alan ihmiset?
Oli varmaan joku maahanmuuttajataustainen raiskaajahullu.