Mitä jos yksi henkilö viivästyttää testamentin tiedoksisaantia? Henkilölle on lähetetty hänen voimassaolevaan osoitteeseensa testamenttikopio sekä tiedoksisaantilomake, jota hän ei ole palauttanut huomautuksista huolimatta. Haastemieskään ei ole saanut toimitettua perille lomaketta, vaikka ao. ihminen todistettavasti asuu siinä osoitteessa.
Miten kauan perinnönjakoa voidaan vetkuttaa tällä verukkeella? Onko todella niin että tässä ei ole mitään määräaikaa muuta, kuin että testamentin tiedoksisaannista 6 kk päästä moiteaika raukeaa, vaikka kaikilta ei saisi palautumaan tätä lomaketta?
Tämä on vain selkeää kiusantekoa, sillä ao. henkilö on varmasti saanut tietoonsa testamentin sisällön mutta haluaa tällä tavoin estää perinnönjaon toimeenpanoa.
Testamentin tiedoksisaantia viivästytetään
7
994
Vastaukset
- ChupaChup
Perintökaari kertoo:
"Joka on saanut perinnön tai testamentin, saattakoon oikeutensa voimaan tässä luvussa säädetyllä tavalla viimeistään kymmenen vuoden kuluessa perittävän kuolemasta, tai, jos testamenttiin perustuva oikeus alkaa myöhemmin, tästä ajankohdasta lukien."
Testamentin saajan on siis saatettava oikeutensa voimaan kymmenen vuoden kuluessa. Mikäli testamentin saaja ei ilmaise tahtoaan ottaa testamentattu omaisuus vastaan määräajassa, hän menettää oikeutensa. Kymmenen vuoden määräaika alkaa kulua vaikka testamentin saaja ei edes tietäisi hyväkseen tehdystä testamentista.
"Oikeus voi kuitenkin sen hakemuksesta, jolla on perillisen tai testamentin saajan ohella tai lähinnä hänen jälkeensä oikeus jäämistöön, määrätä, että tämän on saatettava oikeutensa voimaan tietyn, enintään vuoden pituisen määräajan kuluessa siitä, kun hänelle on annettu tieto määräyksestä."
Jos poikkeuksellisia syitä ilmenee, kymmenen vuoden määräaikaan voi hakea muutosta oikeudelta.
Ja lopuksi: "Jos lakiosaa koskevaa vaatimusta ei ole saatu ilmoitetuksi testamentin saajalle sen vuoksi, että hänen voidaan olettaa asiassa ilmenneiden seikkojen perusteella välttelevän vaatimuksen tiedoksiantoa tai että hänen osoitteensa on tuntematon, lakiosaa koskeva vaatimus voidaan tehdä myös ilmoittamalla siitä edellä mainitun ajan kuluessa julkaistavassa virallisessa lehdessä."
Lakiosaa koskeva vaatimus voidaan julkaista myös virallisessa lehdessä.
>>> testamentin tiedoksisaannista 6 kk päästä moiteaika raukeaa, vaikka kaikilta ei saisi palautumaan tätä lomaketta? <<<
Raukeaa vasta, kun kuuden kuukauden moitekanne on kulunut testamentin todisteellisesta tiedoksiannosta.
>>> Tämä on vain selkeää kiusantekoa, sillä ao. henkilö on varmasti saanut tietoonsa testamentin sisällön mutta haluaa tällä tavoin estää perinnönjaon toimeenpanoa. <<<
Hakekaa ratkaisua oikeudelta. - rustaricc
Ymmärsin kysymyksen tarkoittavan sitä, että testamentin saaja yrittää tiedottaa sitä testaattorin perillisille. Pk 14 luvun 4§ mainitsee jo käyttämänne haastemiehen, mutta muistaakseni olen jostain lukenut, että myös ilmoitus (ilmoitukset) virallisessa lehdessä kelpaavat ainakin oikeudelle päätöksen hakemisen perusteeksi. Testamentin saajan ei siis tarvitse pelätä 10 vuoden hupenevan jonkun perillisen pakoilun takia.
- Pikkuvinkk
Kannattaa lukea jo annettu vastaus.
- Alkuperäinen
Tarkoitin sitä, että testamentti on tehty ja kaikille on lähetetty lomake, jolla he voivat joko hyväksyä tai moittia testamenttiä. Yksi perillinen ei ole palauttanut lomaketta (vaikka ei voi olla tästä epätietoinen). Kuulin että haastemies on yrittänyt toimittaa perille tätä lomaketta, siinä onnistumatta (vastaanottaja ei avaa ovea).
Nyt kysymys tähän siis: kuinka kauan tälläistä pelleilyä voi jatkua? Kai tässä joku määräaika on? Että vaikka hän ei suostuisi lomaketta allekirjoittamaan, perinnön käsittely jatkuu sitten ilman häntä?
Vai onko tässä se mahdollisuus, että asiasta ilmoitetaan "virallisessa lehdessä" (siis = paikkakunnan päivälehti)? Ja siten voidaan sanoa että asia on vireillä ja saatettu asianomaisen tietoon?- Lellu_5671
Virallinen lehti ei ole paikkakunnan lehti. Katso www.virallinenlehti.fi.
- kurttunen
Testamentin tiedoksiannossa ei voida käyttää Virallista lehteä, sen käyttö soveltuu vain lakiosailmoituksen tekemiseen.
Holhoustoimilain 10 §:n mukaan perinnön tai testamentin saajalle voidaan määrätä edunvalvoja, jos tämän olinpaikka on tuntematon. Poissaolevalle (myös tarkoituksella pakoilevalle) voidaan määrätä edunvalvoja, joka hoitaa perinnönjakoasiakirjojen allekirjoituksen. Nähdäkseni testamentin tiedoksiantaminen kuuluu perinnönjakoon.- kurttunen
Lisään vielä, että edunvalvojaa poissaolevalle voi hakea pesänselvittäjä. Pakoileva perillinen on kuitenkin kuolinpesän osakas enkä ole varma vodaanko osakkaiden yhteishallinnossa olevaan pesään vain osan osakkaiden toimesta hakea edunvalvojaa, vai tulisiko ensin hakea pesään pesänselvittäjä. Pakoileva osakashan ei olisi allekirjottamassa edunvalvojahakemusta, jonka taas pesänselvittäjä voi yksin tehdä. Ehkä joku viisaampi osaa vastata tähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833278
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli342625- 612248
Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.732229Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512171Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102143Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.191917- 621894
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv191783- 861622