Unsin aavikko safari autolla

Hetullll

Onko kokemuksia safari järjestäjistä? Haluttas aavikko safarille kun menemme ekaa kertaa Dubaihin. Meillä on omatoimimatka joten jokin finnmatkojen aavikkosafari ei onnistu... Kai?
Mikä on hyvä safarin järjestäjä?
Mitä tommonen safari maksaa?
Olisko linkittää mitää esimerkki sivuja jos valmiiksi tiiät jonku?

Kiitos

11

1123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hetulllll

      En tiedä mistä otsikkoon tuli joku unsin, mut tarkoitus oli kirjoittaa Dubain aavikko safari autolla! :D

    • Silverboat

      Kyllähän Finnmatkojen tai minkä tahansa matkatoimiston (Aurinkomatkat, Apollomatkat) järjestämälle aavikkosafarille voi osallistua, jos on tilaa. Safarinjärjestäjiä on monia, netistä löytyy ja samanlaisia ohjelmia ne kaikki järjestää.

    • BurDubai

      Platinum Heritage on hyvä.

    • Dubain_sheikki

      Kirjoita kuukkeliin dubai desert safari niin löytyy. Edullisimmin netistä, kalleinta on matkanjärjestäjän kautta tai hotlan tiskiltä varattuna.

    • Dubai2017

      Moro,

      Tulimme juuri Dubaista ja sanoinkin tälle Muhammedille että suosittelen häntä suomessa muillekin. Tässä siis yksi todella hyvä vaihtoehto kun haluaa erilaisia safari yms. kokemuksia Dubaissa. Katselimme safarihintoja esitteistä matkanjärjestäjiltä ja hotellien mainoksista, mutta olivat todella kalliita, niin ajattelimme jo jättää väliin koko aavikkosafarin. Dubaissa kun on niin paljon eriaisia vaihtoehtoja ja hienoa nähtävää.

      Yksi mikä on pakko sanoa oli: Global village. Ei paljon näkynyt länsimaalaisia, mutta oli hienosti toteutettu esittelykylä eri maailmankolkista. Disneyland-tyylinen paikka arabeille..

      Satuin kuitenkin törmäämään Muhammediin kun hän haki hotellistamme matkanjärjestäjän kautta myydylle matkalle lähteviä. Kysyin tältä Intialaiselta, onko mitään edullisempaa tarjolla kuin 6 tunnin iltasafari joita hotellit yms. suosittelivat.
      Hän antoi käyntikorttinsa ja sanoi että soita illalla, niin hän esittelee vaihtoehtoja. Soitin ja saimme hyvän diilin suoraan häneltä.
      Auto on Muhammedin oma, mutta hotellit myyvät matkanjärjestäjien matkoja jotka kysyvät sitten kuskeja viemään ihmisiä näille safareille. Matkanjärjestäjillä ei ole muuta omaa kuin esitteet. Kaikki muu on yksittäisiä yrittäjiä joita kuljettajan avulla ketjutetaan tuottamaan kokonaisuus. Silti palkkiosta suuri osa menee matkanjärjestäjälle ja palveluntuottajille jää vain murto-osa.

      Palvelu Muhammedin kautta oli todella hyvää.
      Hieno safari aavikolla, kameliratsastusta yms.
      (Toki kaikki nämä elämykset ovat tehty turisteille, samoissa paikoissa näkyy kokoajan eri matkanjärjestäjien retkikuntia...)
      Kun olimme retkeltä tulossa jo pois kysyi Muhammed haluammeko nähdä muutamia muita paikkoja jotka osuvat hyvin matkanvarrelle, Flamingolahden tähystysalue, Presidentin palatsi yms. ai niin ja veihän hän erikseen vielä yhdelle kamelifarmille, kun tiesi että siellä on kamelin varsoja joita lapset voivat silitellä.
      Näistä mistään extroista ei tullut mitään lisähintaa, vaan sanoi että ne kaikki, vaikka ne eivät kuuluneet sopimaamme pakettiin, olivat hänen omia ideoita ja että haluaa että ihmiset saavat rahoilleen vastinetta.
      Anekdoottina voisin vielä mainita että jätin lompakkoni, passini ja puhelimeni autoon, kun kävimme ihailemassa presidentin palatsia. Muhammed vei auton parkkiin kun olimme muut jääneet kyydistä. Kun tajusin mitä jäi autoon, niin toivoin että hän on niin rehellinen kuin miltä hän vaikutti. Ei tehnyt edes tilaisuus varasta, vaan kaikki pysyi tallessa.

      Suosittelen kysymään suoraan ilman välikäsiä Muhammedilta erilaisia vaihtoehtoja.
      Voi sopia jo valmiiksi suomesta käsin etukäteen Whatsupin avulla tai sitten soittamalla hänelle. Itselläni oli dubaissa paikallinen prepaid-liittymä millä onnistui soittamaan suht edullisesti paikanpäälläkin. Oli DU:n liittymä, jossa piti olla hyvä verkkoyhteyskin, mutta se netti oli kyllä surkea. Aina jos jossain oli Wi-Fi mihin liittyä, niin oli nopeampi kuin mobiilinetti. Ajoi kuitenkin asiansa.

      Kaikki hinnat ylipäätään kannattaa sopia Dubaissa etukäteen, koska etukäteen neuvoteltuna ja sovittuna hinnat ovat aina edullisempia, kuin että jos antaa hinnoittelun tapahtua jälkikäteen. Osaavat varioida hintoja jos heille antaa siihen mahdollisuuden. (tämä siis yleisesti)

      Muhammedin kautta suoraan safarin hinta oli n.puolet matkanjärjestäjien hinnoista ja kaikki mitä olimme sopineet piti, saimme jopa sovittua enemmän vastinetta rahoille.
      Siinä vähän tietoa Muhammedilta suoraan lisää arabi-emiraattien numerosta:
      971-553143846 / Mohammed puhelimella tai Whatsappilla.

      Jos olette yhteydessä häneen, niin kertokaa terveisiä Hannulta, niin pitäisi olla hintataso kohdillaan. Laittakaa myös palautetta tähän ketjuun, niin tulee kaikille realistinen kuva asiasta. Tulipahan pitkä viesti.

      • Anonyymi

        Hei Hannu voisitko laittaa Muhammedille viestiä, hän hukkasi numerosi.


      • Anonyymi

        Moi Hannu!

        Mohammed laittoi minulle juuri viestiä jälleen ja pyysi minun laittamaan sinulle viestiä. Hänellä on jotain asiaa sinulle. Tekemäsi Verkkosivu ei ollut enää toiminnassa niin en tiennyt miten laittaa viestiä muualla kuin täällä.


      • Anonyymi

        Tässä vielä numero!

        +971553143846


    • Anonyymi

      Suurinpiirtein kaikki aavikkosafarit toimivat samalla konseptilla eli lähes sama mistä tai mitä kautta varaa. Lievää huijauksen makua kuitenkin, mutta onhan tuo toki yksi kokemus lisää.

    • Anonyymi

      Kuvittelin eka (ja viimeisellä) kerralla, että autolla saisi itsekin ajaa aavikolla. P*sk*n marjat.

    • Anonyymi

      Kaikki järjestäjät ovat yhtä hyviä tai huonoja, ihan riippuu katsantokannasta. Samaan "beduiinileiriin" kaikki kuitenkin päätyvät. Ei kannata odottaa liikoja...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      82
      3943
    2. 51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2269
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe