Voiko koiralla olla masennus?

Surullinenkoira

Se on 4-vuotias. On tosi surullisen oloinen ja tahtoo pysyä vain omissa nurkissaan. Joinain päivinä se on iloinen, mutta yleensä hiljainen ja surumielinen.

Saa ruokaa, pääsee ulos ja sitä huomioidaan, no, silloin kun tulee pois kolostaan (koiran peti on koiran peti ja kun koira on siinä sitä ei häiritä)

Koira on narttu, ei Ile leikattu.

8

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dirlanda

      sillä voi olla valeraskaus,omat narttuni ovat silloin olleet aika surullisen oloisia,alkoiko tällainen käytös jonkun ajan kuluttua juoksuajasta.sillä voi olla myös kipuja tai muuten sairas.se voi olla tietysti myös muuten surullinen jos joutuu olemaan paljon yksin tai on suuria elämänmuutoksia tapahtunut,sillä voi olla myös ikävä jos vaikkapa joku perheenjäsen on esim.opiskelun takia muuttanut.suurin veikkaus olisi valeraskaus,yritä piristää vaikka pitkillä lenkeillä.jos tilanne pitkittyy,käänny eläinlääkärin puoleen

      • Villakangastakki

        Sillä on kyllä aika usein valeraskaus, ennen on lapaset "hoitanut" ihan pilalle murra onhan se toki saattanut tajuta, etteivät lapaset ole vauvoja. Joka päivä ollaan kyllä lenkkeilty, lenkillä kiinnostaa ainoastaan naapurin koira :'D


    • ertyuiop

      Tuskin on masentunut.Jos kyttäilet ja diaknosot sen joka liikettä, voi tulla surulliseksi,ja aristaa outoutta.

    • ljuomuhurtta

      veisin lääkärille, voi olla melkoisen kipeä.

    • luomuhurtta

      veikkaisin jotain sisäistä kiputilaa ja veisin ensimmöisenä arkena eläinlääkärille.

    • Kipeätodennäköisesti

      Myös veikkaisin kovaa kipua. Kohtutulehdus nyt on ainakin riski, mutta ell katsoo sitten. Koira masentuu jos se ei saa liikuntaa, sitä ei huomoida ja se menettää jotain esim. koirakaverin. Joten siitä tuossa nyt ei ole kyse - siis siinä olet oikeassa että koirat tuntevat surua ja saattavat kyllä masentua.
      Mutta useimmiten koiran tuommoinen käytösmuutos kertoo suuresta kivusta. Koirat ovat kipeinä apeita, välttelevät seuraa, ihmisten mielestä "masentuneita" tai "innottomia" ja koiran kipu jääkin huomaamatta joskus pitkäksikin aikaa, kun koiraa vaan yritetään piristää tai pahimmillaan moititaan laiskaksi. Itse kyllä varaisin ajan eläinlääkärille, mikä on muutenkin aina paras tehdä jos koira tuntemattomasta syystä muuttuu noin paljon.

      Tämä kennelliiton kivusta tehty juttu on minusta aika hyvä. Se löytyy kyllä ihan googlaamalla "koiran kipu", mutta laitan tähän kopion osoitteesta
      http://www.kennelliitto.fi/tunnistatko-koirasi-kivun
      Se on minusta hyvä juttu, joka jokaisen kannattaisi lukea, ihan mielenkiinnosta jo, vaikkei oma koira juuri nyt olisikaan kipeä.

    • 12345677

      Kipuja koiralla!

    • tarkaistusvarmuudeksikin

      Tuskin masentunut.
      Kipeä voi olla jos käytös muuttunut, joten veisin el tutkimuksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3219
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3087
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2952
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2631
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1699
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1667
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1655
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe