VOK omassa kotikunnassa on perusoikeus

Koska kaikkialla ei ole omaa VOK:ia, eivät kansalaisten perusoikeudet saada VOK omaan kotikuntaan toteudu. Kysymyksessä on perustuslaillinen kysymys ja siihen tulee puuttumaan ihmisoikeustuomioistuin. Sotealueiden kasvattaminen vähentää ensitestään VOK:ien näkyvyyttä muuttotappiokunnissa. Ratkaisu on liikkuva VOK, joka kiertää maakunnassa. Liikkuvat linja-autojen ja rekkojen päälle rakennetut VOK:t kiertävät esimerkiksi Multian ja Koskenpään syrjäseutuja pysähtyen kauppa-autojen tms pysäkeille. Näin niillekin saadaan käyttöä kauppa-autopäivien ulkopuolella.
450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tullin tarkastuksissa löytyy päivittäin suuri määrä passeja ja erilaisia todistuksia – postitettu pakolaisille keskuksiin

By Finnleaks on joulukuu 25, 2015



















Tulli löysi lentopostitarkastuksissa suuren määrän passejaTulli löysi lentopostitarkastuksissa suuren määrän passeja

Asiasta kirjoitti Turun Sanomat

Tulli on havainnut Helsinki-Vantaan lentoasemalla posti- ja pikarahtiliikenteessä tehtyjen tullitarkastusten yhteydessä, että turvapaikanhakijoille vastaanottokeskuksiin ja yksityishenkilöille osoitetut lähetykset sisältävät runsaasti erilaisia henkilöllisyyteen liittyviä asiakirjoja, kuten passeja, henkilöllisyystodistuksia, valokuvia, ajokortteja sekä pakolaistodistuksia.

Lähetyksiä on paljastunut jo yli 500 kappaletta, ja lähetysten määrä on kasvanut viime päivinä voimakkaasti. Tullitarkastuksissa löytyy tällä hetkellä edellä mainittuja asiakirjoja useista eri lähetyksistä jopa 50 kappaleen päivävauhdilla.

Asiakirjat ovat pääosin irakilaisia ja jonkin verran myös syyrialaisia.

Lähetykset on lähetetty yleisimmin Turkista ja Irakista, mutta välillä myös Euroopan valtioista. Lisäksi postiliikenteessä on paljastettu tänä vuonna myös kaksi rikostapausta, jossa vastaanottokeskukseen on tilattu yksityishenkilöille lääkkeitä ja huumausaineiksi luettavia lääkkeitä, joiden tuonti posti- ja pikarahtilähetyksenä EU:n ja ETA-alueen ulkopuolelta on kielletty.

Rajavartiolaitos tutkii lähetettyjen asiakirjojen oikeellisuutta Tullin tekemän ilmoituksen perusteella. Tutkittavien lähetysten määrä Helsingin rajatarkastusosaston asiakirjatutkinnassa on kasvanut kesästä lähtien, mutta viime päivinä kasvu on ollut erityisen runsasta.

Kasvu selittyy Suomeen tulleiden turvapaikanhakijoiden isolla määrällä. Monet turvapaikkaa hakeneet ovat kertoneet, että heillä on henkilöllisyysasiakirjat tallella Turkissa tai Irakissa, ja he aikovat järjestää asiakirjat postitse Suomeen viranomaisia varten. Ilmeisesti asiakirjojen mukana pitämistä pidetään riskinä, vaikka ne halutaankin esittää lopullisen kohdemaan viranomaisille.

Toimintatavan tarkoitus on sekä välttää asiakirjojen menetys tai hukkuminen matkalla että toisaalta mahdollistaa tekeytyminen tietyksi kansalaiseksi joissakin läpikulkumaissa.

Eri läpikulkumaat kohtelevat tiettyjä kansalaisuuksia eri tavoin.

Noin viidennes asiakirjoista on otettu Rajavartiolaitoksen tarkempaan tutkintaan, eli niistä löytyy mm. väärennökseen viittaavia tekijöitä. Mikäli asiakirjaa epäillään väärennökseksi, Rajavartiolaitos tai poliisi aloittaa asiasta esitutkinnan. Väärennösten tutkinnoissa selvitetään, missä ja miten väärennys on valmistettu ja liittyykö väärennökseen laittoman maahantulon järjestämistä.

Lisäksi väärennösten paljastamisella varmistutaan turvapaikanhakijoiden oikeasta henkilöllisyydestä. Virallisen lausunnon asiakirjaväärennöksestä oikeutta varten voi antaa vain Keskusrikospoliisi.

Äänestä

Voi vitsi, siis toi kiertävä vokki on kuningasajatus. Siinä saisi suvakin kampsu aina muutaman päivän laskea turvotustaan kun vokki on naapuripitäjässä komennuksella.

Äänestä
  • kiertävä vokki ilman henkilöllisyyttä olevilla turhiksilla
    hyvä idea! venjän kanssa sopimus!
    siperiaan mahtuu! eikä kukaan voi kysellä paperittomien
    perään

    Äänestä

  • ppppooop kirjoitti:

    kiertävä vokki ilman henkilöllisyyttä olevilla turhiksilla
    hyvä idea! venjän kanssa sopimus!
    siperiaan mahtuu! eikä kukaan voi kysellä paperittomien
    perään

    Ei se vaan käy kun se ei vaan käy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokaniemeennotkoon kirjoitti:

Koska kaikkialla ei ole omaa VOK:ia, eivät kansalaisten perusoikeudet saada VOK omaan kotikuntaan toteudu. Kysymyksessä on perustuslaillinen kysymys ja siihen tulee puuttumaan ihmisoikeustuomioistuin. Sotealueiden kasvattaminen vähentää ensitestään VOK:ien näkyvyyttä muuttotappiokunnissa. Ratkaisu on liikkuva VOK, joka kiertää maakunnassa. Liikkuvat linja-autojen ja rekkojen päälle rakennetut VOK:t kiertävät esimerkiksi Multian ja Koskenpään syrjäseutuja pysähtyen kauppa-autojen tms pysäkeille. Näin niillekin saadaan käyttöä kauppa-autopäivien ulkopuolella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu