Enpä löytänyt aivan oikeaa osoitetta kysymykselle mutta; Miten pitäisi lannoittaa kesämökkitonttia, josta puita kuolee vanhuuttaan enemmän kuin uusia kasvaa? Kivikkoinen 2500 neliön niemi Pirkanmaalla.
Puustonhoito
Siru
3663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä puita tontillasi kasvaa? Minkä kokoisia kuolevat puut ovat? Kokemuksen perusteella esimerkiksi pihapuuna oleva hieskoivu ylää tuollaiset 60-80 vuotta ennenkuin se alkaa lahota pystyyn. Puiden elinvoimaa voi tietenkin heikentää myös jokin tauti. Jos tontille on tullut ajettua paljon täytemaata puiden juurille, niin sekin voisi aiheuttaa puiden kuoleman.
Tonttipuuston uudistaminen voisi olla hyvä aloittaa jo nyt vaiheittain vähitellen, jotta maisema muuttuisi vähitellen. Jos tautia epäilet niin paikallinen metsänhoitoyhdistys tai ammattimetsuri voisi osata arvioida syytä ja antaa neuvoja eteenpäin. Pelkään pahoin, ettei lannoittamisella auteta asiaa.
voittoinen jos kyseinen palsta on niin, toki ikä vaikuttaa, mutta usein taustalla on joku sairaus, tulisi mieleen tyvitervas, ovatko puut pystykuolleita?, katajat kellastuneet ja kuolleet lähistöllä? tai onko alue yhtenäinen vai hajallaan jossa puut kuolevat?,
Lannoittamalla ei välttämättä saavuteta kovinkaan mainittavia parannuksia puun terveyteen, toki varmasti lisälannoitus auttaa.
unohtui... jos tyvitervasta , puiden poisto ja kantojen poistaminen maasta auttaa tulevia puusukupolvia, ei saa kyllä koinkaan hyvin kokonaan pois, juurakossa tunnistaa vaaleahkoista kääpämäisistä muodoista puiden juuriston pinnalla.