Hiiri ei toimi kunnolla Windows 10

Hei,
mistä johtuu/miten voisi korjata? Hiiri ei toimi kunnolla Windows 10 asentamisen jälkeen. Ei tahdo voida maalata, eikä ota kaikkia käskyjä vastaan. Kuitenkin Windowsin tarkistuksen mukaan toimii kunnolla, ei havaitse mitään ongelmaa.

Neuvot olisi nyt tarpeen. Kiitos!
193613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Lopetat trollaamisen ja hankit elämän.

Äänestä
  • Ei trollausta jos ongelma on aito ja on todellakin w10 rekisteröity tyyppi ongelma.

    Äänestä

  • Kyllä.
    Windows 10 on mahdollisesti kaikkien aikojen pahin vakoiluohjelma!
    Sekä dramaattinen suorituskyky syöppö.

    Äänestä

  • Joo sinä tee niin.

    Äänestä

Mitä sinä oikein kommentoit?

Äänestä

Ryhdy käyttämään rottaa hiiren asemesta.

Äänestä

Hae uusi ajuri hiireen.

Äänestä

Kommentoija hiirenruokaa 26.12.2015 9:55
Miksi/millä perusteella katsot voivasi kommentoida toisten elämää ja syyttää trollauksesta?

Äänestä

Aioin kysyä samaa asiaa aikoinaan, mutta Suomi24:ssä on näköjään turha kysyä mitään juuri tällaisten vastausten takia. Jouluhiiri, suosittelen kotimaisia ja ulkomaisia asiallisia atk-thready:ja. Eräässä jenkkiläisessä foorumissa sain ratkaistua sinnikkäiden ja auttamishaluisten foorumilaisten avulla kuuden kiintolevyn monimutkaisen RAID 10 - ongelman.

Jos kysyisit täällä RAID 10-ongelmasta jotakin, niin vastaukset olisivat vaikkapa "RAID tappaa talossa ja puutarhassa" tai "RAID on hiton hyvä TV-sarja".

Ainakin tietotekniikan osalta olen huomannut, että ulkomaiset tietotekniikkafoorumit ovat usein hyviä. Ja kun etsit ratkaisua tosissaan toisen ongelmaan, saat apua myös itse.

Älä kysy täällä yhtään mitään, saat vain pahan mielen.

Äänestä
  • Ehkä siellä ulkomailla on enemmän vastaajia jotka ovat perehtyneet raidiin.
    Luultavasti jouduit selittäåmään vähän enemmän kuin" mulla on raidissa ongelma, mitä teen" ( tuo tietysti ulkomaaksi), vai kui?

    Äänestä

  • Kyllä. Tottakai viankuvaus laitteistossa on tehtävä perusteellisesti, jotta kysymykseen voi ylipäätään vastata. Yhdysvaltalaisten forumeiden paremmassa tasossa ei ole sinänsä mitään ihmeteltävää, koska harrastelijoita ja tietokone-foorumeita on siellä aivan eri mittasuhteessa kuin Suomessa. Laajassa harrastelijapohjassa on tilastollisesti hyvin todennäköistä, että jollakulla on ollut täsmälleen sama ongelma ja tällainen kaveri foorumissa pudottelee vastauksen kuin apteekin hyllyltä. Näin on minullekin käynyt pari kertaa.

    Äänestä

  • Unohtui sanoa, että Venäjällä on myös hyviä ja kovatasoisia foorumeita, mutta en osaa venäjää.

    Äänestä

  • kysytään_ulkomailta kirjoitti:

    Unohtui sanoa, että Venäjällä on myös hyviä ja kovatasoisia foorumeita, mutta en osaa venäjää.

    Jotenka miten tiedät niiden "kovatasoisuudesta"?
    Auttaako ymmärtämättömyys kovastikin asiaa?

    Äänestä

Tuohon hiiriongelmaan on periaatteessa X tyypillistä mahdollisuutta:

1. Ajuri
2. Jos kyseessä on USB-hiiri, niin voisi kokeilla mielenkiinnosta PS2-hiirtä. Ongelmana tässä on se, että USB--->PS2-adapterit ovat melkoisia leluja ja suuri osa adaptereista on viallisia, koska sama kone toimii oikealla PS2-hiirellä. Olisi siis kokeiltava aitoa PS2 hiirtä ja tutkia sen vaikutuksia. Valitettavasti nykyisin ei juuri tehdä muuta kuin USB-hiiriä.
3. Windows 10:n oma puutteellinen laitteistotuki, johon käyttäjä ei voi vaikuttaa.
4. Viallinen tai jollakin tavoin yhtensopimaton hiiri on myös mahdollinen. Kokeile vaikka kaverisi hiirtä.

Äänestä

1) Aloittaja tekee jotain väärin (on esimerkiksi trolli, mitä ei voi poissulkea)
2) Hiiri tai sen ajurit vialliset, viittaisi siihen että hiireen on joskus asennettu jotkin valmistajakohtaiset ajurit tai kyseessä on touchpad.
3) USB-ajurit päivittämättä/epäyhteensopivat

Äänestä
  • "3) USB-ajurit päivittämättä/epäyhteensopivat"

    Tuo USB ajurien päivittämättömyys hiiriongelmissa on teoriassa mahdollista. Esimerkiksi, jos on niin antiikkinen kone, joissa on USB1, voi näiriöitä tulla.

    Jos USB2 tai USB3 laudassa olisivat esimerkiksi merkkilaudassa (Asus, Gigabyte, MSI jne.), merkitsisi se laudan vaihtoa, joka olisi kohtuuton toimenpide pelkästään hiiriongelmaan.

    Langattomat hiiret ovat sitten asia erikseen, niissä on täysin erilainen vikaantumisprofiili, kuin piuha-hiirissä.

    Touchpad-"hiiret" tuntuvat olevan varsin vikaherkkiä, josta minulla on myös kokemusta. Usein touchbadin ollessa aktivoituna käyttävä saattaa kirjoittaessaan hipaista kannettavan touchpadia ja tulkita hiiren liikkuneen itsekseen.

    Oikeat touchpad ongelmat ovat kuitenkin suhteellisen yleisiä. Itse neljä vuotta sitten vielä ennen omaa läppäriä kirjoitin kerran lainaläppärillä ja tyrmistyksekseni hiiri vaelsi itsekseen ympäri ruutua tekemättä mitään. Läppärissä oli uusin bios ja uusimmat laiteajurit. Oli pakko disabloida touchpad pois ja laittaa normaali USB hiiri. Hiiren vaellus loppui siihen.

    Äänestä

Jos vanha hiiri osta uusi ne parempia on.Mikrosoft tehnyt hiiren merkki paketissa win 10, maksoi kympin ostin citystä hyvin toimii.

Äänestä

Viime päivityksen jälkeen hiiri tahmannut jatkuvasti, Taisi w10 tulla liian raskaaksi i5 laiteelle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jouluhiiri kirjoitti:

Hei,
mistä johtuu/miten voisi korjata? Hiiri ei toimi kunnolla Windows 10 asentamisen jälkeen. Ei tahdo voida maalata, eikä ota kaikkia käskyjä vastaan. Kuitenkin Windowsin tarkistuksen mukaan toimii kunnolla, ei havaitse mitään ongelmaa.

Neuvot olisi nyt tarpeen. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu