Jouluajelulla Saanalla

Eilen aamusella päätin muun tekemisen puutteessa lähteä vähän pilistä ajelemaan. Suunnistun suomussalmen suuntaan, mutta kun lystiä tuntui riittävän, ajelin samantien Kilpisjärvelle asti. Siellä katsahdin kaamoksen ja join kupposen kahvia. Käännyin paluumatkalle. Levillä uinahdin pari tuntia farkkuni (MB 300TD, -95) peräosassa dieselin ja webaston ryskytellessä lämpöä tupaan. Sen jälkeen ajelin tänne Kajaaniin; 1786 km siinä tuli mittariin melkein yksillä silmillä, mutta olipa mukava reissukin!
16154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

En runkkaile autossa, enkä muuallakaan. Parisen tuntia takaisinpäin lähdin ajelemaan kohti Hkiä, josta jatkan Tallinnaan. Siellä tapaan vakipilluni (100e/2h) hotel Virussa. Paluumatkalle otan lastin Super-Alkosta. Huomenna taas kajaanissa.

Äänestä

Nyt tauolla Pitkäjärven aakkosasemalla...

Äänestä
  • 350 km parissa tunnissa... aika pirtsakka farkkumese - ikäisekseen...

    Äänestä

Huhhuh, olipas reissu. Pussit ja lompsa tyhjänä mutta mesen kontissa 460 koppaa olutta ja siihen vielä konjakit ja viskit yms päälle.
Mukava nyt köllähtää kotisohvalle ja nauttia elämästä mitä teillä ei ole eikä tule.

Äänestä

Ensin edit: Se oli Pitkälahden aakkosasema, ei Pitkäjärven. Nimimerkin anastajalle ja muille tiedoksi, että vasta rantauduin Tallinnaan. Huoneen otin SAS-hotellista, josta vaeltelen illan mittaa viruun tapaamaan maksullista morsiantani.
Palataan asiaan!

Äänestä

Tallinnassa ei ole SAS-hotellia.
Taitaa morsiankin olla homopoika Kajaanista. Maksullinen.

1Äänestä

Joo. Täällä me huuhkajanvaarassa junkataan.

Äänestä

Tänään keskipäivällä päätin hetken mielijohteesta lähteä cruisailemaan mesellä Venäjälle.
Lytassa tankkasin ja kävin Kostamuksesta hakemassa elintarvikkeita. Siitä jatkoin syvemmälle sisämaahan aina Viipuriin saakka.
Siellä kävin paikallisessa gurmeeravintolassa syömässä pitkän lounaan konjakkineineen. Otinpa päivähuoneen viereisestä hotellista jossa heräsin päiväunilta suihinottoon.
Siitä oli hyvä jatkaa mesellä matkaa kohti Moskovaa jonne juuri saavuin.
Nyt asun kaupungin parhaassa hotellissa ja lähden pian illanviettoon.
Siitä sitten lisää huomenna.

Äänestä

ei taida kirjoittaja löytää moskovaa edes kartalta...
Mersu=katkennut nissan, voi tietty vuotava pakoputki aiheuttaa tunteen mersusta.

1Äänestä

Oliko saana lämmin?

Äänestä

huukisen runkkareilla ei ole edes vara kaurapuuro saatika reissata ei edes irakilaiset ota suihin näiltä taivaan rannan maalareilta

Äänestä

Tänään ajelin pilistä huuhkajanvaarasta oksatielle morsianta tapaamaan. Olipas Irma lihonnut joulun aikana mukavasti. Ei ollut laiha ennenkään mutta nyt oli naista mistä sai kiinni. Siinä oli naista mukava takaapäin tuupata 30-centtisellä paksulla jöötillä.
Varmaan Irma vinkuu vieläkin vaikka siitä on jo pari tuntia aikaa.
Nyt on hyvä kölliä pussit tyhjänä kotisohvalla ja suunnitella seuraavaa seikkailua maailmalle.

1Äänestä

mahtaako olla tämäkään totta. Melekonen valeppukki taiat olla

Äänestä

Ei ole! Erkka tuli muka kahville mutta alkoikin panna pian kakkoseen vaikka kielsin edes ykköstä kokeilemasta. Panin hanttiin minkä kykenin kunnes alkoikin tuntumaan niin mukavalta, että annoin panna loppuun asti. Sitten kun se laukesi, päästin oikein haisevan pierun sen erkan kullin ylle. Lähtihän se paskakulli omaan kortteeriinsa.

Tulisikohan tuo uudenvuodenkahveelle tänään?

Äänestä

Kajaanissa meee "hyvin".... Älykääpiöt täällä runoilee..

Äänestä

Yritin äskö junkata mutta eihä siitä mitää tullu kun pili oli ku taikinapötkö.
Täytynee taas lähtee mesellä kiekkaamaan johonki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Rkka kirjoitti:

Eilen aamusella päätin muun tekemisen puutteessa lähteä vähän pilistä ajelemaan. Suunnistun suomussalmen suuntaan, mutta kun lystiä tuntui riittävän, ajelin samantien Kilpisjärvelle asti. Siellä katsahdin kaamoksen ja join kupposen kahvia. Käännyin paluumatkalle. Levillä uinahdin pari tuntia farkkuni (MB 300TD, -95) peräosassa dieselin ja webaston ryskytellessä lämpöä tupaan. Sen jälkeen ajelin tänne Kajaaniin; 1786 km siinä tuli mittariin melkein yksillä silmillä, mutta olipa mukava reissukin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu