Eli asia on näin,
olen 2016 menossa kesällä ripille ja ongelmana on se että ketä juhliin voi kutsua? Haluaisin kutsua koulustani erään tärkeimmän opettajan sinne, juttelemme koulussa paljon toisillemme vapaa-ajan kuulumisia yms. Hän asuu mummini naapurissa ja siitä tuttu, olen siis tiennyt hänet jo pienestä pitäen. Todella ihana ja sympaattinen ihminen. Mutta onko se paha kutsua kun kuitenkin on kyse opettajasta? Lahjaa häneltä en tietenkään vaadi :)
Rippikouluvieraat?
11
128
Vastaukset
- ikjmntg
Tottakai ja kutsu muutamia paratiisin käärmeitäkin varmuuden välttämiseksi.
- Anonyymi
Olikohan tääki sarkasmia, ois kiva kuulla oikeita mielipiteitä.
- ikgmbkjrrehj
Anonyymi kirjoitti:
Olikohan tääki sarkasmia, ois kiva kuulla oikeita mielipiteitä.
Se oli ja on edelleen faktaa!
Lue tämä tarkoin ja yritä ymmärtää:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
HUOM!!!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"
SIIS Jeesuskaan ei käskenyt paavalilais-luterilaisuuden sopaskaa saarnata vaan antoi opetuslapsilleen käskyn saarnata ja opettaa sitä evankeliumia mitä Jeesus oli opetuslapsilleen opettanut.
uskontunnustuksen kaltaisen pappislupauksen antaneet ovat Jumalasta, ihmisyydestä, järjestään ja ymmärtämisestään luopuneita paratiisin käärmeitä, siis valehtelevat Jumalan ja Jeesuksen Nimeen saatanaa palvelevina.
aavalilais-luterilaisuuden herra ja herra jumala:
2 Korinttolaiskirje 12:
7 Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
8 Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta.
Paavali ei raamatun mukaan saanut eroa saatanasta joka on edelleen kristittyjen herra. Tulee esiin mm tästä herraa palvelevelleesta herra jumalan uskovaisilleen antamasta käskystä...
LUTERILAISET EIVÄT SAA PALVELLA JUMALAA JA JEESUSTA, EIKÄ PAPPISLUPAUKSEN ANTANEET SAA SAARNATA JEESUKSEN EVANKELIUMIA.
´herra on herra epäjumala jonka ensimmäistä käskyä ei ole raamatussa.
herra kieltää itseensä uskovia palvelemasta muita kuin häntä jumalana.
herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
herra epäjumalanne rikollisilleen antama käsky:
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
herralta rauha; ihmisyydestään luopumattomille!
- Nainen.46
Vain lapsenmieliset typerykset menee enää ripariin. Kirkko tietysti haluaa että kaikki herkkäuskoiset lapset kävisivät riparin ja uskistuisivat. Kirkko haluaa rahanne.
Mieti tarkkaan ennen kuin menet ripariin. Haluatko todella kirkon huuhaa aivopesuun ja haluatko todella antaa rahasi kirkolle?
Ps. Piispoilla yli 150 000€ vuosiansiot ja 1000 000€ työsuhdeasunnot. - Anonyymi
Olisi kiva kuulla vastauksia tuohon itse kysymykseen.... Riparille olen kyllä ehdottomasti menossa :)
- Jalaa
Vaikuttaako siltä, että täältä saat järkeviä vastauksia? Eiköhän tuo muutama viesti jo paljastanut tason, ja vastausten laadun.
- likka.pohojanmaalta
Kutsu pois, jos hän on sinulle noin tärkeä. Nehän ovat kuitenkin SINUN juhlasi, joten eikös SINUN pitäisi saada päättää, keitä sinne kutsut? :)
Kysy ihmeessä myös vanhempiesi mielipidettä.- Sameday
Samaa mieltä
- Anonyymi
Kiitoksia te muutamat :D tässä vielä pohdiskelen
- tfcexwzwzw
Jumalasta ja ihmisyydestään sekä järjestään ja ymmärtämisestään luopumisen juhliminen on jotenkin saatanallisuuden sairasta mutta sitähän se rikollisuuden uskovaisuus on aina, paavalin ajoista ollut....
- Anonyymi
jaahas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37412419Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635447Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153957Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2052711Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov162000Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191844Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167920Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273885No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756