Vuoden törppö

On tullut aika valita vuoden 2015 Hämeenlinnalainen törppö. Raatimme on valintaa tehdessään perehtynyt paikkakuntamme vaikuttajien tekemisiin tiheällä kammalla, ja valinta-kriteereissään raati on ottanut huomioon valittavan henkilön vahingot törppöilyllään itselleen ja yhteisölleen. Raati on ottanut huomioon myöskin valittavan henkilön negatiivisen julkisuuden paikallisissa ja valtakunnallisissa medioissa ja näistä johtuvan kieltesen maineen Hämeenlinnan kaupungille.

Raatimme valitsee yksimielisesti ja ylivoimaisesti ylitse muiden vuoden 2015 törpöksi valtuuston puheenjohtaja Iisakki Kiemungin. Valinraati toteaa että kiemungille ei kaupungista löytynyt edes varteenotettavaa kilpailijaa ja näin ollen valinnasta ei tarvinnut äänestää. Kiemunki on vuoden aikana ollut valtakunnallisissa tiedotusvälineissä lukuisia kertoja esillä surullisen kuuluisassa SCC hankkeessa, jossa hän toimi kaupungissa yhtenä primus motorina ja SCC:n hallituksen jäsenenä.

Kiemunki oli saman hankkeen tiimoilta KH:n juoruun perustuvaan tietovuotoon jo kovalla innolla perustamassa suurta valiokuntaa ja erottamassa kahta hallituksen jäsentä, kunnes kävi ilmi että koko tietovuoto olikin täysin perätön ja suuri kupla.

Sittemmin Kiemunki sai syytteet yksityiselämää loukkaavan tiedon välittämisestä ja kunnianloukkaamisesta ja veti samaan syytteeseen myöskin kaksi päätoimittajaa perässään. Tässäkin tapauksessa valtakunnallinen lehdistö kiinnostui asiasta ja Hämeenlinna sai taas kielteistä julkisuutta osakseen. Kiemungin kaudella on kaikki koulurakennukset päästetty huonon hoidon johdosta homeeseen ja useita näissä tiloissa työskenneleitä on sairastunut erilaisiin henkityselin sairauksiin. Myös näistä asioista valtakunnallinen media on Suomalaisia valistanut. Raati toteaa loppulausunnossaan että yksikään Hämeenlinnalainen ei ole näin lyhyen ajan sisällä ollut aiheuttamassa niin paljon kielteistä julkisuutta kaupungille. Tässä vain osa valintaan vaikuttaneista asioista.
143420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 143

Vanhimmat

Nämä niinsanotut eläinsuojelijat jotka vohkaavat tästä linnusta siellä joutsenlammella.

Äänestä
  • VUODEN TÖRPÖKSI HELLARI ELÄINRÄÄKKÄÄJÄ, SUUNNITELMALLISTA SADISMIA LAHKON RITUUAALEIN.Lupasin,että jos en pysty pelastamaan niitä joutsenia, teen niistä Suomen kuuluisimpia hellareiden uhrit. Kun nyt vissiin kaikki on tapettu, kyllähän ylin vastaatava sadismimestari pitää valita törpöksi, eli tietenkin JERE.

    Äänestä

  • lupaukseni.pidän kirjoitti:

    VUODEN TÖRPÖKSI HELLARI ELÄINRÄÄKKÄÄJÄ, SUUNNITELMALLISTA SADISMIA LAHKON RITUUAALEIN.Lupasin,että jos en pysty pelastamaan niitä joutsenia, teen niistä Suomen kuuluisimpia hellareiden uhrit. Kun nyt vissiin kaikki on tapettu, kyllähän ylin vastaatava sadismimestari pitää valita törpöksi, eli tietenkin JERE.

    Sinä reppana et tiedä mitä hellari edes tarkoittaa.

    Äänestä

  • OUTI ON VUODEN TÖRPPÖ JA NICKIVARAS.

    Äänestä

  • Onko pahaveli ikioma antonio flores vai kiemura itse. On kyllä niin lämminhenkisiä nämä kiemuraan kohdistuvat viestit.

    Äänestä

  • DEMARIPOMO ON ELÄINRÄÄKKÄÄJÄ, HEIDÄN SUOJELIJANSA, GANG STALKKAAJA ehkäpä demareilla on pomo,jonka ansaisevat

    Äänestä

Kuinka voi olla mahdollista, että nappulaliikojen peleihin on myyty jo 190000 lippua? Tästä päätellen on turha valittaa köyhyyttä eikä sairautta!
Nämä pöljät ovat juuri niitä suurimpia valittajia!

Äänestä

Valintaraati on joutunut monien valitusten ja oikaisujen ja kantelujen johdosta muuttamaan valitaansa Vuoden Hämeenlinnalaisen Törpön suhteen. Toisin sanoen Karin tekemä valinta on virallisesti näin kumottu.

Voittaja on liikemies Kari joka suhmuroi jälkijään peitellen liikemies Ritskun kanssa SCC-Hankkeen merkkeissä. Tukea likeni aina hankkeen loppuun asti mutta jälkisiivoukseen Törppö ei osallistunut mutta tuen salailu oli tehokasta.

Hyvää työtä Törppö teki myös Vekan kaavaassa. Valitus syntyi asiassa jossa valittajalle ei ollut mitään mahdollisuutta voittaa joten valittaminen oli iloisinta leikkiä Hämeenlinnalaisten veronmaksajien rahoilla. Samaan aikaan Törppö on ollut huolissaan rahojen riittämisen suhteen.

Valintaa varmisti jatkuva virkamiesten häirintä olemattomilla vaatimuksilla. Tässä merkeissä on tulossa myös haaste joka varmistaa valinnan myös Vuoden 2016 Hämeenlinnan Törpöksi.

Äänestä
  • Karia aina haukutaan, mutta kyllä kanteleminen kannattaa!

    Äänestä

  • Valintaraati on joutunut monien valitusten ja oikaisujen ja kantelujen johdosta vahvistamaan valitaansa Vuoden Hämeenlinnalaisen Törpön suhteen.

    Toisin sanoen raadin jo aiemmin tekemä valinta vahvistetaan ja siten KIIMURKAISEN tekemä valinta on virallisesti näin vahvistettu.

    Voittaja on liikemies KIIMURKAINEN joka suhmuroi jälkijään peitellen liikemies Ritskun kanssa SCC-Hankkeen merkkeissä. Tukea likeni aina hankkeen loppuun asti mutta jälkisiivoukseen Törppö ei osallistunut mutta tuen salailu oli tehokasta.

    Hyvää työtä Törppö teki itseään vastaan myös istuen kahdella *edustuspallilla* samaan aikaan, niin SSC:n kuin kaupungin hallinnonkin palleilla.
    Suurin virhe oli ettei hän jäävännyt itseään kaupungin eduspaikasta kun veljeili Suurliikemies Ritskun kanssa.

    Valitus ja itku hänellä syntyikin asiassa jossa hänellä ei ollut mitään mahdollisuutta voittaa joten valittaminen oli hänelle iloisinta leikkiä Hämeenlinnalaisten veronmaksajien rahoilla. Samaan aikaan Törppö on ollut muodollisesti mukamas huolissaan rahojen riittämisen suhteen.

    Valintaa varmisti jatkuva virkamiesten häirintä olemattomilla vaatimuksilla. Tässä merkeissä on tulossa myös haaste joka varmistaa valinnan myös Vuoden 2016 Hämeenlinnan Törpöksi.

    Täten ylivoimainen TÖRPPÖ-nimike kuuluu surunauhojen kera KIIMURKAISEN rintaan.

    Onnittelemme voittajaa samaan aikaan itkien kotikaupunkimme kehnoa taloutta joka on osin myös luettava hänen ansiokseen.

    Äänestä

  • Kyllä Iisakki the Suur-Kiemura on aivan ylivoimainen ehdokas vuoden törpöksi. Älkääpäs säälittävät sd-kok trollit yrittäkö vääntää asioita päälaelleen eli väittää Ilkkalaa syylliseksi kok-sd ryhmän ja erityisesti Kiemuran tekemiin järjettömiin valtuustopäätöksiin ja henkilökohtaisiin uskomuksiin ja munauksiin.

    Kok-sd ryhmä äänesti ja päätti valtuustossa v. 2012 keväällä kaupungin mukaan osalliseksi SCC-autotalohankkeeseen, kunnes paskat housuissa joutui v. 2014 loppusyksystä päättämään valtuustossa hankkeen keskeytyksestä, kun huijari ei maksanut tonttia useista maksuaikataulun pidennyksistä huolimatta. Iisakki ja Sari pitivät kauppaa mahdollisena aivan katkeraan loppuun asti. Iisakki-ressu löi jopa viina-vetoja hankkeen toteutumisen puolesta.
    Persut, joita oli valtuustossa 2012 keväällä 2 kpl äänestivät molemmat hankkeeseen osallistumista vastaan. Persuilla ei ole ollut siis mitään roolia SCC-hankkeen käynnistämisen päättämisessä eikä hankkeen käynnissä pitämisessä, vaikka nämä sd-kok trollit yrittävät valheellisesti ja jatkuvasti niin väittää.

    Äänestä

  • Valhettelu jatkuu mutta onneksi Karifani etsi kaupunginjohtopöytäkirjat jotka kertoo koko totuuden liikemies Karin osuudesta. Maaliskuussa 2014 kaup.hallituksessa persut oli myymässä tiiriötonttia huijari Ritakuonalle Karin johdolla. Tukea jatkui aina elokuuhun 2014 jolloin takki vasta kääntyi tyhjätaskuhuijari Ritakuonaa vastaan kaup.hallituksessa. Jokainen voi tarkistaa totuuden pöyt.kirjoista. Kiitos Karifanille joka kyllästyi myöskin scc suhmurointiin. Silmät tuli auki.

    Äänestä

  • trebnhip kirjoitti:

    Valhettelu jatkuu mutta onneksi Karifani etsi kaupunginjohtopöytäkirjat jotka kertoo koko totuuden liikemies Karin osuudesta. Maaliskuussa 2014 kaup.hallituksessa persut oli myymässä tiiriötonttia huijari Ritakuonalle Karin johdolla. Tukea jatkui aina elokuuhun 2014 jolloin takki vasta kääntyi tyhjätaskuhuijari Ritakuonaa vastaan kaup.hallituksessa. Jokainen voi tarkistaa totuuden pöyt.kirjoista. Kiitos Karifanille joka kyllästyi myöskin scc suhmurointiin. Silmät tuli auki.

    Taas sinä luiskaotsa Iisakin aisankannattaja valehtelet törkeästi!!
    Ritskun sd-kok kaverit ovat tukeneet SCC-hanketta koko ajan v. 2012 keväällä tehdyn valtuustopäätöksen jälkeen. Mitään muutoksia tähän tukipäätökseen ei ole tehty koko aikana, vaikka Ritaluoman uskottavuus oli jo muiden silmissä hävinnyt. Sd-kok tukea jatkui yhtäjaksoisesti v. 2014 loppupuolelle asti itse tekemiensä valtuustopäätösten voimin. Ei niihin päätöksiin ole tullut yhtään tukea persuilta.
    Ritaluoma sai tukensa valtuustopäätöksissä sd-kok typeryksiltä, ei persuilta. Normaalilla maalaisjärjellä varustetut persuvaltuutetut ymmärsivät Ritskun hankekyhäelmän järjettömyyden ja eivät halunneet tukea sitä. Iisakki piti hankeideaa mahtavana ja kannatti sitä kiihkeästi ja jopa löi vetoa hankkeen puolesta. Kyllä se on ehdottomasti kaupungin ykköstörppö!!!

    Äänestä

  • YkköstörppöIisakki kirjoitti:

    Taas sinä luiskaotsa Iisakin aisankannattaja valehtelet törkeästi!!
    Ritskun sd-kok kaverit ovat tukeneet SCC-hanketta koko ajan v. 2012 keväällä tehdyn valtuustopäätöksen jälkeen. Mitään muutoksia tähän tukipäätökseen ei ole tehty koko aikana, vaikka Ritaluoman uskottavuus oli jo muiden silmissä hävinnyt. Sd-kok tukea jatkui yhtäjaksoisesti v. 2014 loppupuolelle asti itse tekemiensä valtuustopäätösten voimin. Ei niihin päätöksiin ole tullut yhtään tukea persuilta.
    Ritaluoma sai tukensa valtuustopäätöksissä sd-kok typeryksiltä, ei persuilta. Normaalilla maalaisjärjellä varustetut persuvaltuutetut ymmärsivät Ritskun hankekyhäelmän järjettömyyden ja eivät halunneet tukea sitä. Iisakki piti hankeideaa mahtavana ja kannatti sitä kiihkeästi ja jopa löi vetoa hankkeen puolesta. Kyllä se on ehdottomasti kaupungin ykköstörppö!!!

    Valitettavasti joudun toteamaan väitteet perättömiksi. Kuten täällä on kerrottu Persut tuki SCC-projektia aina elokuuhun 2014 asti. Linjasta vastasi Kari Ilkkala. Esityksiä että yhteys Markku Ritaluomaan tulisi esim. katkaista ei Persuilta ennen elokuuta tullut. Tämän vahvistavat asianmukaiset pöytäkirjat.

    Äänestä

  • PäättäjäHML kirjoitti:

    Valitettavasti joudun toteamaan väitteet perättömiksi. Kuten täällä on kerrottu Persut tuki SCC-projektia aina elokuuhun 2014 asti. Linjasta vastasi Kari Ilkkala. Esityksiä että yhteys Markku Ritaluomaan tulisi esim. katkaista ei Persuilta ennen elokuuta tullut. Tämän vahvistavat asianmukaiset pöytäkirjat.

    Valita vain omien valheidesi perättömyyttä, senkin homopetteri.
    Naurettavaa väittää persuja ja Ilkkalaa syylliseksi asiaan, kun eivät ole kyennyt estämään kokoomuksen ja demareiden läpi ajamaa päätöstä. Se on tupla-Uuno kuules semmoinen juttu, että poliittisten toimijoiden tekemät päätökset ja äänestystulokset on kirjattu valtuuston pöytäkirjoihin. Pöytäkirjoista selviää yksiselitteisesti, että SCC-hankkeeseen osallistumispäätös tehtiin kokoomuslaisten ja demareiden äänten voimalla ja se PÄÄTÖS ja TUKEMINEN oli voimassa v. 2012 keväästä alkaen v. 2014 loppupuolelle. Päätös hankkeeseen osallistumisesta oli tehty ennen kuin Kari Ilkkala oli edes valittu valtuuston jäseneksi. Molemmat sen aikaisista persuvaltuutetuista äänestivät hanketta vastaan keväällä 2012.

    Äänestä

  • Taliaivo sinun olisi hyvä lukea pöytäkirjat. Kerro meille ihan kaikille mitä persut esittivät KH:ssa maaliskuussa 2014 Tiirin tontin suhteen? Olen lukenut ja tukivat tontin myyntiä huijari Ritakuonalle. Saman löysi Karifani kiitos.

    Äänestä

  • herää.taliaivo kirjoitti:

    Taliaivo sinun olisi hyvä lukea pöytäkirjat. Kerro meille ihan kaikille mitä persut esittivät KH:ssa maaliskuussa 2014 Tiirin tontin suhteen? Olen lukenut ja tukivat tontin myyntiä huijari Ritakuonalle. Saman löysi Karifani kiitos.

    Ei persujen tukea ole tullut eikä tarvittu, koska sen homman ovat suvereenisti hoitaneet sd ja kok pölvästit. Onko kokkelis demuleille noin vaikeaa katsoa peiliin ja nähdä syyllinen siellä?
    Persut eivät ole koskaan kannattaneet tontin myyntiä yksinoikeudella Ritaluomalle, sen tekivät sd-kok korruptoituneet persereiät.

    Äänestä

  • Taliaivo alkaa heräileen kun myönsi liikemies Karin tukeneen tiiriötontin kauppaamista huijari liikemies Ritakuonalle. Juuri tätä sanoin. Niin hörhö viisastui kun tuli lukeneeksi kh pöytäkirjan maaliskuu 2014. Kiitos Karifanille sillä ensimmäisenä löysi pk.n

    Äänestä

  • Kuules nyt runkkari, etkö sinä vieläkään ole ymmärtänyt, että Hämeenlinnassa on toimittu pelkästään kok-sd toveriakselin tekemien päätösten mukaisesti ja hommat on mennyt mm. SCC hankkeessa aivan päin helvettiä. Kaupunki on sijoittanut yht. useita miljoonia euroja tontin ostoon ja kaikkeen mahdolliseen SCC:iin liittyvään toimintaan, mutta hanke lopetettiin tuloksettomana usean vuoden jälkeen ja tontti on vieläkin myyntikelvoton, koska tonttia ei ole saatu palautettua myyntikelpoiseksi kaupungin super-tyrijöiden ansiosta (mm. sopimusguru Isosuo) saatu hoidettua Ritaluoman kiusanteon ja pakoilun takia loppuun asti.

    Kokoomus- ja demaripoliitikot sekä virkamiehet eivät osanneet hoitaa tätäkään hanketta asiallisesti ja ammattitaitoisesti ja sen vuoksi tontti on edelleen myymättä. Kokoomuksen ja demarien valtuutetut tukivat ainoastaan Ritaluomaa ja tekivät yksinoikeudellisen sopimuksen hänen kanssaan vuosikausiksi. He veivät hanketta ainoastaan yhden kortin varassa, joka osoittautui aivan satusedän huijaritouhuksi.

    Persut olivat fiksumpina huomanneet Ritaluoman huijaustouhut ja kyvyttömyyden investointivarojen hankintaan jo paljon aikaisemmin ja halusivat purkaa kokonaan kaupungin tekemän tontinmyyntisopimuksen. Mikään järkipuhe ei kuitenkaan kääntänyt Iisakin ja Sarin johtamien ääliöryhmien päätöstä tukea vain Ritaluomaa hävettävään loppuun asti. Persut ajattelivat asiassa vain kaupungin etua ja olisivat halunneet saada tontin myytäväksi avoimella tarjouskilpailulla. Tontilla oli oikeasti ollut useita todellisia vakavaraisia ostajaehdokkaita, jotka olisivat voineet pinota eurot pöytään saman tien, mihin Ritaluoma ei koskaan olisi kyennyt.

    Persut eivät ole koskaan tukeneet Ritaluomaa ja tarjonneet tonttia myytäväksi vain hänelle, vaan ehdottaneet myyntiä kaikille niille ehdot täyttäville ostajille, joilla on todellista maksukykyä ja realistiset hankesuunnitelmat. Oletko RUNKKARI ymmärtänyt faktat (todennäköisesti et, koska olet täysin debiili sd-kok aisankannattaja ja vääristelevä typerys)??

    Tämä hanke oli täysin kokoomuksen, sosiaalidemokraattien, HPK:n taustavoimien ja Isosuon tahdon mukainen kähmintäkaupankäynnin täystuhonäytös, joka johti todellisuudessa vain suuriin taloudellisiin tappioihin kaupungin osalta ja suureen kolaukseen HMLn kaupungin maineessa. Olemme vielä monta vuotta yleisen naureskelin alaisena ympäri Suomea. KIITOS Iisakki, Sari ja Isotuho, te olette huippuhelppoja uunotettavia!

    Äänestä

  • Taliaivo kertoi vihdoin totuuden. Persut kannattivat Karin johdolla tontin kauppaamista huijari Ritakuonalle maaliskuun kaup.hallituksessa 2014 ja tukea jatkui elokuun loppuun saakka aivan kuten Karifanin mainitsemat pöytäkirjat kertovat. Kiitos. Persujen suhteen ei ole mitään tehtävissä ja jäljellä selityksiä. Kari varoitti itseään jo 2011 scc hankkeesta huijauksena mutta mukaan oli vaan mentävä. KIITOS liikemies Kari kun annoit uunottaa mutta miksi se olisi tärkeää kansan tietää.

    Äänestä

  • Älä sinä kok-sd runkkari yritä kääntää tosiasioita nurinpäin. Persut yrittivät saada Ritaluoman pauloissa olevaa kok-sd ryhmää järkiinsä ja lopettamaan uskomasta Ritaluoman loputtomiin valehteluihin Amerikan miljönääreistä ja Lähi-Idän prinsseistä sekä Sambian leskistä rahoittajina. Persut halusivat estää Ritskulta kok-sd antaman täyden tuen ja yksinostosopimuksen, mutta kok-sd halusi säilyttää valtuustossa myöntämänsä täyden tuen ja myydä tonttia edelleen VAIN Ritaluomalle. Tämä kaikki löytyy virallisista pöytäkirjoista, joten mene ja lue ne kusipää!!

    Miten helvetissä sinä aivoton idiootti ilkeät edes yrittää väittää, että persut mukamas alkoivat tukemaan Ritskua ja halusivat myydä tontin sille niljakkeelle? Sinun täytyy olla mielisairas tyyppi, kun voit edes väittää tuollaisia asioita.

    Ritaluomalla oli ollut monta vuottaa aikaa kok-sd suojeluksessa ollessaan ostaa Kirstulan tontti, mutta eipä huijarirotta kyennyt siihen. Tämän vuosi tonttia piti ehdottomasti tarjota muille, jotka kykenevät sen ostamaan. Persut ehdottivat sitä, mutta törpöt kok-sd mätäpäät torppasivat tietenkin tämän erittäin järkevän ehdotuksen. Nyt tontti on edelleen Ritaluoman panttivankina, kun Isotuho ei millään saa toimitettua ilmoitusta Ritskulle.
    Miettikääpä hyvät veronmaksajat miksi ilmoitusta tonttikaupan purkamisesta ei sitten mitenkään saada vietyä perille Ritaluomalle? Veikkaan, että Ritskulla on tietyt valtit käsissään ja hän taluttaa korruptoituneita päättäjiä aivan halunsa mukaan. Halutessaan Ritsku voisi paljastaa yhtä ja toista todella arveluttavaa johtavista kok-sd poliitikoista ja virkamiehistä.

    Äänestä

  • Taliaivo pysyy totuudessa kun luki pk.t. Persut Karin johdolla halusi myydä Tiiriötontin myös huijari Ritakuonalle aivan kuten Karifanin asian suhteen löytämä pk kertoo. Tuki näin kauppaa rahattomalle huijarille kuten taliaivo todisti vaikka Kari varoitti jo 2011. Seuraavaks voisitkin kertoa miksi tonttikauppaa ei vaadittu Karin toimesta poikki huijarin kanssa. Ei kai kukaan huijaria tue 'ihan muuten vaan'. ? Olisiko ollut joku kortti hihoissaan Karin suhteen ?

    Äänestä

  • Sinä mielisairas luiskaotsa yrität edelleen vääristellä tosiasioita. Kok-sd ryhmät eivät halunneet muuttaa millään muotoa valtuustossa v. 2012 hyväksymäänsä SCC hankkeeseen osallistumista. He halusivat aina vaan tukea Ritaluomaa, typerykset.
    Persut esittivät SCC:n kanssa tehdyn tontinmyyntisopimuksen irtisanomista KOKONAAN, ymmärätkö KOKONAAN!!
    Sinä olet täysi torvi ja tosiasioiden vääristelijä ja et näytä ymmärtävän pöytäkirjojen sisällöstä yhtään mitään. Ilmeisesti olet suorittanut oppivelvollisuutesi apukoulussa, kun et ressukka ole oppinut ymmärtämään kirjoitettua tekstiä ja varsinkaan pöytäkirjojen sisältöä.

    Äänestä

  • Taliaivo pysyy yhtä totuudessa koska luki Karifanin todentamat kh pöytäkirjat maaliskuu 2014. Persut esittivät tonttikauppaneuvotelujen jatkamista myös rahattoman huijarin Ritakuonan kanssa. Kari ei katkaissut välejään scc hankkeeseen vaan oli kauppaamisen merkeissä tukemassa vaikka varoitti jo 2011. Kerro taliaivo miksi. Kiitos Karifanille joka käänsi takin Karin suhteen.

    Äänestä

  • Kyllä sinä olet naurettavan tietämätön ja säälittävä pelkuri, kun yrität mennä jatkuvasti mainitsemasi henkilön ns. Karifanin mielipiteiden taakse piiloon. Itse et ole ko. pöytäkirjoja selvästikään nähnyt ja vaikka olisitkin, niin et takuulla niiden sisältöä kykenisi rehellisesti ymmärtämään. Väitteesi Karin suhteista SCC hankkeeseen on totaalisen aivotonta valehtelemista. Kari on suoraselkäinen ja rehellinen mies, joka ei kaveeraa tai tee bisnestä tuollaisten Ritsku-lierojen kanssa. Ritskun kanssa on kaveerannut idolisi Iisakki, ei koskaan rehelliset miehet kuten Ilkkala. Ritsku ei ollut Persujen muutosesityksessä mukana, koska Ritaluoma ei ollut millään muotoa todellinen ostaja osoittamansa kyvyttömyyden vuoksi. Edelleen kok-sd pölvästit näin luulivat.

    Äänestä

  • Kerrot inttäen kahta totuutta. Aiemmin kerroit persujen myyneen tonttia Ritaluomalle ja nyt taas väität että näin ei ollut. Päätä jo kumpi on totta.

    Kun selvästi olet ollut asiasta päättämässä, kopioi tänne pöytäkirjasta sekä persujen esitys että päätös ja kannattajat.

    Ei pöytäkirja ole mielipide vaan dokumentti, todistava asiakirja.

    Äänestä

  • Taliaivo asialla ja valehtelee itsensä suhteen. Nyt todellakin väittää Liikemies Kari vastusti maaliskuun KH kokouksessa tontin myyntiä huijari ritakuonalle.

    Äänestä

  • Kyllä se munille mennyt SCC-hanke ottaa todella koville kokkelis-demulis porukoille! Teitä vituttaa vieläkin niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin helvetin suuresti, kun edustajanne ja hännystelevät virkamiehet uskoivat Ritskun valehtelut SCC:n mahtavuudesta ja kaupungille tulevista tuotoista suu auki ja silmät pyöreinä, sekä samalla nielivät Ritskun sadut loputtomasta Kirstulan "kultasuonesta". Nyt tätä tunaroinnin mestarinäytettä yritetään vieläkin työntää epäonnistumiseen syyttömien henkilöiden eli Persujen harteille. Olette todella säälittävää porukkaa kaikessa surkeudessanne!! Hävetkää!

    Ainoa tulos, jonka kok-sd ryhmä ja tunarit virkamiehet saivat aikaan hankkeessa oli helvetin suuret kulut kaupungille ja horsmaa pukkaava mullasta tyhjennetty maa-alue. Kuin kruununa kaiken tyrimisen päälle, tonttia ei saada myytyä vieläkään eteenpäin olemassa oleville uusille ostajille, koska Ritaluoma meni vittuilessaan kuin rotta piiloon eikä kaupungin tunarit virkamiehet saa vietyä ilmoitusta kaupan purusta perille. On ne meidän virkamiehet aivan erinomaisia tekemään kaikenlaisia tyrimisiä ja luokattomia sopimuksia, mutta virheiden korjaaminen ja vahinkojen minimointi ei onnistu sitten millään!! Isosuo ohoi, oletko edes hereillä virka-aikana?

    Kopioikaa sd-kok runkkarit ihan vapaasti haluamanne pöytäkirjat tänne sivuille, minä odotan sitä. Itsepähän olette alunperin ruvenneet jauhamaan ja vaahtoamaan niistä pöytäkirjoista, joista teiltä ei ole tullut mitään todellista näyttöä, pelkästään törkeää valehtelua ja paskapuhetta sekä muiden nimimerkkien selän taakse menoa, se on säälittävää!

    Miten te rusina-aivot voitte edes yrittää väittää, että persut olivat myymässä tonttia Ritaluomalle, kun he a) halusivat saada tontille todelliset ostajat Ritaluoman sijaan b) Ritaluoma ei ollut kyennyt aiemminkaan ostamaan tonttia, vaikka aikaa oli ollut monta vuotta. Väitteenne ja jankutuksenne on silkkaa paskaa eikä teillä ole sen tueksi minkäänlaista näyttöä.

    AINOAT TAHOT, JOTKA KOKO AJAN HALUSIVAT V. 2104 LOPULLE ASTI HALUSIVAT MYYDÄ TONTIN VAIN JA AINOASTAAN RITALUOMALLE, OLIVAT TEIDÄN VAJAAÄLYISET SOSSELI-KOKKELI EDUSTAJANNE VALTUUSTOSSA!!!
    HE EIVÄT HALUNNEET SAADA OSTAJIKSI KETÄÄN MUITA, MUTTA MIKSI NÄIN?? KERTOKAA MIKSI KOKOOMUKSEN JA DEMAREIDEN EDUSTAJAT EIVÄT HALUNNEET MUITA MAKSUKYKYISIÄ OSTAJIA MUKAAN TARJOUSKILPAAN, KUN RITALUOMA EI SELVÄSTIKÄÄN OLLUT MAKSUKYKYINEN OSTAJA??

    Äänestä

  • OletHMLnSuurinTyperys kirjoitti:

    Kyllä sinä olet naurettavan tietämätön ja säälittävä pelkuri, kun yrität mennä jatkuvasti mainitsemasi henkilön ns. Karifanin mielipiteiden taakse piiloon. Itse et ole ko. pöytäkirjoja selvästikään nähnyt ja vaikka olisitkin, niin et takuulla niiden sisältöä kykenisi rehellisesti ymmärtämään. Väitteesi Karin suhteista SCC hankkeeseen on totaalisen aivotonta valehtelemista. Kari on suoraselkäinen ja rehellinen mies, joka ei kaveeraa tai tee bisnestä tuollaisten Ritsku-lierojen kanssa. Ritskun kanssa on kaveerannut idolisi Iisakki, ei koskaan rehelliset miehet kuten Ilkkala. Ritsku ei ollut Persujen muutosesityksessä mukana, koska Ritaluoma ei ollut millään muotoa todellinen ostaja osoittamansa kyvyttömyyden vuoksi. Edelleen kok-sd pölvästit näin luulivat.

    Minä en ole mitään pöytäkirjoja maaliskuuussa 2014 edes esittänyt. Tämä kok/dem idiootti on kerksinyt sen omasta sairaasta nupistaan. Olen moneen otteseen pyytänyt, että hän esittää ko. dokumentin täällä ja myös tarkan ajakohdan jolloin olen sen täällä muka esittänyt, mutta tämä sairas fakki- idiootti ei pystynyt sitä täällä esittämään, vaan jankuttaa maanisena samaa paskaa.

    Äänestä

  • Kiitos Karifani pöytäkirjojen esittämisestä oikein kopipoina. Selvisi että liikemies Kari ei vastustanut tiiriötontin myyntiä liikemies Ritakuonalle maaliskuussa 2014 kuten pk todentaa. Et muista tekoasi Karifani silti kiitos. Vastustamaan Kari alko takin kääntäen elokuussa 2014. Taliaivo räyhää kun on tarkkailuluokalla mutta hänen olisi myöskin hyvä lukea kaupunginjohtopöytäkirjat sillä ne kertovat totuuden. Taliaivo on nyt kiistänyt ja myöntänyt liikemies Karin suhteen tiiriötontin kauppaa.

    Äänestä

Paha paha. Super Sari tai liikemies Kiemunki.

Äänestä

Kiemunki tai Isosuo, perusteet sille on SCC.

Äänestä
  • Ehdotomasti Kari koska oli mukana tukemassa SCC-autotaloa ja pakeni parhaiten vastuuta aivan kuin ei mukana olisi ollutkaan!

    Äänestä

Valintaraati on joutunut monien valitusten ja oikaisujen ja kantelujen johdosta vahvistamaan valitaansa Vuoden Hämeenlinnalaisen Törpön suhteen. Voittajaksi julistetaan liikemies Kari.

Kari suhmuroi jälkijään peitellen liikemies Ritskun kanssa SCC-Hankkeen merkeissä. Tukea likeni aina hankkeen loppuun asti mutta jälkisiivoukseen Törppö ei osallistunut mutta tuen salailu oli tehokasta. Vaikeneminen on suoritettu huippuhyvin.

Hyvää työtä Törppö teki myös Vekan kaavaassa. Valitus syntyi asiassa jossa valittajalle ei ollut mitään mahdollisuutta voittaa joten valittaminen oli iloisinta leikkiä Hämeenlinnalaisten veronmaksajien rahoilla. Samaan aikaan Törppö on ollut huolissaan rahojen riittämisen suhteen.

Valintaa varmisti jatkuva virkamiesten häirintä olemattomilla vaatimuksilla. Tässä merkeissä on tulossa myös haaste joka varmistaa valinnan myös Vuoden 2016 Hämeenlinnan Törpöksi.

Äänestä
  • Voittaja on ylivoimaiesti liikemies KIIMURKAINEN joka suhmuroi jälkijään peitellen liikemies Ritskun kanssa SCC-Hankkeen merkkeissä. Tukea likeni aina hankkeen loppuun asti mutta jälkisiivoukseen Törppö ei osallistunut mutta tuen salailu oli tehokasta.

    Hyvää työtä Törppö teki itseään vastaan myös istuen kahdella *edustuspallilla* samaan aikaan, niin SSC:n kuin kaupungin hallinnonkin palleilla.

    Suurin virhe oli ettei hän jäävännyt itseään kaupungin eduspaikasta kun veljeili Suurliikemies Ritskun kanssa.

    Valitus ja itku hänellä syntyikin asiassa jossa hänellä ei ollut mitään mahdollisuutta voittaa joten valittaminen oli hänelle iloisinta leikkiä Hämeenlinnalaisten veronmaksajien rahoilla. Samaan aikaan Törppö on ollut muodollisesti mukamas huolissaan rahojen riittämisen suhteen.

    Valintaa varmisti jatkuva virkamiesten häirintä olemattomilla vaatimuksilla. Tässä merkeissä on tulossa myös haaste joka varmistaa valinnan myös Vuoden 2016 Hämeenlinnan Törpöksi.

    Täten ylivoimainen TÖRPPÖ-nimike kuuluu surunauhojen kera KIIMURKAISEN rintaan.

    Onnittelemme voittajaa samaan aikaan itkien kotikaupunkimme kehnoa taloutta joka on osin myös luettava hänen ansiokseen.

    Äänestä

Mä en muualta tulleena oikein tiedä paikallisten nimiä mutta mulle on jäänyt mieleen se yksi tyyppi joka poseerasi jossain tyhjällä pellolla hullunkiilto silmissä ja kehui että tähän tulee 8-kerroksinen autokauppa. Lupasi vielä tuhansia työpaikkojakin ja kuului yhtiön hallitukseen. Se oli kyllä aika törppö se tyyppi. Toivottavasti ei ottanut paljoa takkiinsa törttöillessään.

Äänestä
  • Se oli liikemies Kari joka löysi Tiiriöstä multaa ja perustaa nyt sinne multaliikkeen. Sama hikoili epäilyttävän kovaa televisiossa.

    Äänestä

  • todellakin.erikoinen kirjoitti:

    Se oli liikemies Kari joka löysi Tiiriöstä multaa ja perustaa nyt sinne multaliikkeen. Sama hikoili epäilyttävän kovaa televisiossa.

    Se oli liikemies KIEMURKAINEN joka löysi Tiiriöstä multaa ja perustaa nyt sinne multaliikkeen. Sama hikoili epäilyttävän kovaa niinSSC:n kuin kaupunginkin hallintovirassa istuen kahdella pallilla samaan aikaan.

    Äänestä

Kappas Kari on taas voittaja.

Äänestä
  • Kappas Kiemurkainen on taas voittaja.

    Äänestä

Kantaväestö on SUURIN uhka !

Äänestä

Yksimielinen päätös. Nimimerkki valintaraati, ken itsensä ylentämällä ihmiskuntaa alentaa jopa jouluna. Onnea ja painu vitt.//n! Harvialan tolppa jää kaipaamaan. Muut kariritskukiemura-urvelot sit varasijoilla :)

Äänestä

Tää Iiisakin nuoleskelija on ansainnut vuodentörpön tittelin jo useana vuonna toisaalta. On si

Äänestä
  • Terve Kari. Paistaako veljeksille Kari ja Ritsku Sun siellä Key Westissä?

    Äänestä

  • Veljekset kirjoitti:

    Terve Kari. Paistaako veljeksille Kari ja Ritsku Sun siellä Key Westissä?

    Terve KIEKURA. Paistaako hyväveli-veljeksille, KIEKURALLE ja Ritskulle Sun siellä Key Westissä?

    Äänestä

Ehdottomasti toriparkkia kannattanut sari rautio on vuoden törppö.

Äänestä
  • Sartsa on ainakin kaupungin tyhmin poliitikko. Sillä osa-alueella se on suorastaan ylivoimainen. Kuinkas se nyt noin pääsi käymään, ihmetteli Sari itsekin!

    Äänestä

  • Debiilipoliitikko kirjoitti:

    Sartsa on ainakin kaupungin tyhmin poliitikko. Sillä osa-alueella se on suorastaan ylivoimainen. Kuinkas se nyt noin pääsi käymään, ihmetteli Sari itsekin!

    Iltaa Lulu. Puoluevaihto edessä?

    Äänestä

  • Ovijoauki kirjoitti:

    Iltaa Lulu. Puoluevaihto edessä?

    Olet surkea henkilön tunnistaja. En ole todellakaan Lulu, vaikka kovasti sen seuraa himoiletkin. Vedä käteesi tyhmyri!

    Äänestä

  • Lulu hei.

    Äänestä

  • Käteenvetäjälle kirjoitti:

    Olet surkea henkilön tunnistaja. En ole todellakaan Lulu, vaikka kovasti sen seuraa himoiletkin. Vedä käteesi tyhmyri!

    Ai anteeks, sä oletkin Kari!

    Äänestä

  • Paha! Kari on vuoden törpötti.

    Äänestä

  • erehdyin kirjoitti:

    Ai anteeks, sä oletkin Kari!

    Voi voi ressua, kun sinulla on vain kaksi nimeä, jotka osaat kirjoittaa: Luku ja Kari. Epäilen, että tunnet jonkinlaista salattua homoeroottista vetovoimaa Karia kohtaan ja Lulusta olet ollut aina kiihottunut ja ruikit housuihisi sen vuoksi.
    Ehdotan, että tästä pakkomielteisestä ihailusta ja kiihottumisesta irti pääsemiseksi, käy tilaamassa vessasi seinälle suurennetut valokuvat ko. henkilöistä. Tällöin voit katsella heidän komeita kuvia ja samalla masturboida sekä huutaa heidän nimeään, kun mälli lähtee. Näin saatat päästä irti pakon omaisesta tarpeesta toistaa heidän nimeään nettipalstoilla.

    Äänestä

  • Mitä tekemistä sen kanssa että liikemies Kari tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta loppuun saakka ?

    Äänestä

  • erehdyin kirjoitti:

    Ai anteeks, sä oletkin Kari!

    Mitä tekemistä sen kanssa että liikemies KIEMURKAINEN tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta loppuun saakka ?

    Äänestä

Kari voisi koittaa jo totuutta.

Äänestä
  • KIEMURKAINEN voisi koittaa jo totuutta.

    Äänestä

  • Vaalit-meni-jo kirjoitti:

    KIEMURKAINEN voisi koittaa jo totuutta.

    Päivää perziikki Heini.

    Äänestä

Jaetulla ykkös sijalla Kiemunki ja Big-disaster AKA iso-D.

Äänestä
  • Samaa mieltä kyllä Kari on numbero 1.

    Äänestä

  • mikäs tää kaupunkin oikeus "oppinut" onkaan. kun ei osaa edes kirjettä ameriikkaan lähettää

    Äänestä

  • kari puhuu.eikä tee mitään.mutta suuria on sanat

    Äänestä

  • Qåaoyvv kirjoitti:

    Samaa mieltä kyllä Kari on numbero 1.

    KIEKURIAINEN puhuu.eikä tee mitään.mutta suuria on sanat

    Äänestä

  • Qåaoyvv kirjoitti:

    Samaa mieltä kyllä Kari on numbero 1.

    Samaa mieltä kyllä KIEKURIAINEN on numbero 1.

    Äänestä

Kiemunki sanoi joskus, että kaupunginjohtaja menee Ameriikkaan tapaamaan SCC:n rahoittajia. Mitään raporttia tuosta matkasta ei kuitenkaan julkaistu. Miksi tälläistäkin matkaa piilotellaan?

Äänestä

Juha ja tapsuu, kumpi matkaili. Epäilen, että Juha sai matkan, koska Tapsu sai pääosan ja leikata silkkinauhaa mainosvideossa.

Äänestä
  • Liikemies Kari menee tapaamaan liikemies Ritskua Key Westissä.

    Äänestä

  • Veljesten-kesken kirjoitti:

    Liikemies Kari menee tapaamaan liikemies Ritskua Key Westissä.

    Liikemies KIEMURKAINEN menee tapaamaan hyväveli-kaveriaan liikemies Ritskua Key Westissä.

    Äänestä

Lainaan alla olevan uutislinkin erästä tärkeää kohtaa jossa hän antaa itse luvan myös oman moraalinsa ja toimintansa arviointia koskevaan tilaansa myös henkilökohtaisella tasollaan.

Lukekaa tarkasti alla oleva liite:




"Täysin käsittämätöntä"

Kiemunki otti asiaan tuoreeltaan kantaa omilla Facebook-sivuillaan.

- Minun ja muiden syytettyjen näkökulmasta tässä on kyse länsimaisen sanan- ja lehdistönvapauden kulmakivistä, ja asia varmasti katsotaan tarvittaessa eurooppalaisia tuomioistuimia myöden, Kiemunki kirjoitti.

Alla lainaus kirjoituksesta, lukekaa tarkkaan sisältö:

- Olisi täysin käsittämätöntä, jos keskeisessä poliittisessa tehtävässä olevan henkilön toimintaa ja moraalia ei voisi julkisuudessa kyseenalaistaa tämän henkilökohtaiseenkin elämään liittyvien asioiden osalta, kun samaan aikaan netti on täyteen uhkailuja suoraan ihmisten henkeen.


Tämä lausuma koskee myös tietenkin häntä itseään myös vaikkakin hän tuon sanomansa osalta osoittaakin sen tietenkin koskemaan jotakin muuta henkilöä.


Lähemmin koko uutinen alla olevan linkin takaa:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122220870094_uu.shtml ja terveyteen liittyen.

Äänestä

Kiitos Iisakille Lulu skandaalin paljastamisesta.

Äänestä
  • Kiitos Karille KIEMURKAISEN skandaalin paljastamisesta.

    Äänestä

Juha Isosuo saa täältä äänen. Tämä kok-dem- vallan väsymätön hännystelijä keksi yrittää eduskuntaankin vielä. Pitkä ura Hämeenlinnan vallan kiemuroissa taatussa suojatyössä.

Äänestä
  • Idiootti äänestää vasta eduskuntavaaleissa!

    Äänestä

Kyllähän kiemunki on enemmän kuin ansainnut tuon törpön tittelin. Kiemunki hakkui ennen eduskuntavaaleja Hämeenlinnalaiset kansanedustajat huonosta edunvalvonnasta eduskunnassa. Kuinkas sitten kävikään - Kiemunki etunenässä riitelyllään ja rähjäämisellään aiheutti sen ettei eduskunnassa ole kuin yksi Hämeenlinnalainen kansanedustaja. Iltarukokseeni liitän pyynnön: päästä meidät pahasta(kiemungista)

Äänestä
  • Siunasta myös että Kari ei päässyt mm. SCC.n suhteen suhmurointinsa takia eduskuntaan. Jumala on olemassa.

    Äänestä

  • kiitosherralle kirjoitti:

    Siunasta myös että Kari ei päässyt mm. SCC.n suhteen suhmurointinsa takia eduskuntaan. Jumala on olemassa.

    Siunasta myös että KIEMURKAINEN ei päässyt mm. SCC.n suhteen suhmurointinsa takia eduskuntaan. Jumala on olemassa.

    Se peijooni olisi suhmuroinut koko Suomen talouden suon silmään, nyt vaan armas Hämeenlinna kuihtui ja kärsi hyväveli KIEMURKAISEN ja sen veljen RITSKUN takia.
    Hämeenlinna on nyt annettu ikäänkuin *tyhmyyden uhrilahjaksi ahneuden alttarille*

    Äänestä

Siis jos joku väittää julkisesti lehdessä, että joku hakee korotusta elatusmaksuihin vain maksaakseen vaalimainoksensa, olkoon tuon väitteen esittäjä vuoden törppö. Ei kauheesti liiku neuroneissa sähkö.

Äänestä
  • Samaa mieltä törppö on Lulu.

    Äänestä

  • Kannatan törpöksi Karia SCC suhmuroinnin takia.

    Äänestä

  • tukea.tukea.tukea kirjoitti:

    Kannatan törpöksi Karia SCC suhmuroinnin takia.

    Kannatan törpöksi KIEMURIAISTA SCC suhmuroinnin takia.

    Äänestä

  • Iltaa perxiikki Heini.

    Äänestä

  • Leppänen sen sanoo: Jäätyään hoitovapaalle eduskuntavaalien kampanja-ajaksi Lulu vaati lasten elatusmaksuihin isoa korotusta ex-aviomieheltään. Edistääkseen vaatimuksen hyväksymistä hän väitti, ettei asu yhdessä nykyisen aviomiehensä kanssa. Lulu kuitenkin asui yhteistaloudessa tämän miehen kanssa. Käräjäoikeus hylkäsi vaatimukset.
    Matti Torkkelin syytettä arvioidessa on syytä pitää mielessä, että Lulu on poliittisen asemansa vuoksi julkisuuden henkilö ja käräjäoikeuden päätös on julkinen.
    Jokainen voi päätellä, oliko Lulun moraalissa toivomisen varaa. Lisäksi voi perustellusti kysyä, miksi poliitikko ei saa kertoa lehdessä julkisen päätöksen sisällöstä.
    Mielestäni Lulu on profiloinut poliittisessa toiminnassaan moraalin ja laillisuuden papittareksi.

    Äänestä

Sitä ihmettelen kauhiasti että miksi paikallinen demariyhteisö antaa kiemungin tehdä ihan mitä tahansa korviaan lotkauttamatta, koska kyllähän herran touhuihin törmätään sadan prosentin varmuudella seuraavissa vaaleissa

Äänestä
  • Terkkuja kiemuralle, jos sinulla sekopäällä on jotakin tekemistä vainoni kanssa, pidän huolen, että kaikki saa tietää. Sinsta tulee vuoden rikollinen.

    Äänestä

Tänä vuonna on oiva mahdollisuus valita sekä törppö kuninkas että kuninkatar. Ja kyllähän Iisakki ja Lulu sellainen kuninkaalline pari on, ettei muista kaupungeista samanlaista löydy!

Äänestä

Lulu ja Kari

Äänestä

Kalu ja Luri

Äänestä

Iisakki on todellinen äänikuningas ja valitaan ylivoimaisella kannatuksella Hämeenlinnan VUODEN TÖRPÖKSI! Onneksi olkoon Iisakki kyseenalaisesta kunniasta, mutta sehän on kovin tuttua sinulle koko elämäsi ajalta.

Äänestä
  • Tarkoitata tietysti Kari on Vuoden Törppö.

    Äänestä

  • Karille.Äänivyöry kirjoitti:

    Tarkoitata tietysti Kari on Vuoden Törppö.

    Tarkoitata tietysti Kari on Vuoden SUURVALIOMIES JA OIKEUDEN ÄÄNI.

    Demuli/SekoomusKokoomus kadehtikoot ja vaviskoot vapaasti.

    Kiitos Kari kuluneesta vuodesta siitä mitä olet tehnyt itseäsi säästämättä kaupunkimme hyväksi, ansaitset kunnioituksemme, toisin kuin nämä muut *luikuriveljet*....!

    VOIMAA ENSI VUOTEEN.
    HYVÄÄ UUTTA VUOTTA, OLET YKKÖNEN..!

    Äänestä

  • Liikemies Karille tunnuste autotalohankkeen tuesta ja suhmuroinnista ja salaamisesta. Ilman muuta törppö numero 1.

    Äänestä

  • Karille.Äänivyöry kirjoitti:

    Liikemies Karille tunnuste autotalohankkeen tuesta ja suhmuroinnista ja salaamisesta. Ilman muuta törppö numero 1.

    Liikemies KIEMURKAISELLE tunnuste autotalohankkeen tuesta ja suhmuroinnista ja salaamisesta. Ilman muuta törppö numero 1.

    Äänestä

Myös jo keskenään tappeleva persu ryhmä on ylivoimainen voittaja.

Äänestä

Kyllähän "törppöjen törppö"-kunnia kuuluu ainoastaan täällä julkkiksia haukkuville!
Pankaa j...lauta itte paremmaks, kun mikään ei kelpaa!

Äänestä

Iisakin kolmoisroolitus SCC:n hallinnossa ja yhtäaikaa kaupunginvaltuustossa sekä Hämeen Sanomien toimittajana on tämän kaupungin mätäpaiseiden ykkönen kirkkaasti.

Oli se muuten hyvä asia, että Iisakki ei lyönyt SCC:n onnistumisesta vetoa Illkalan kanssa omakotitalostaan, koska muutoin mies voisi asua tällä hetkellä vuokrakasarmissa. Iisu löi voitonvarmana vetoa omasta aloitteestaan laadukkaamista alkoholiputeleista ja tietysti hävisi vedon, vaikka on omien sanojensa mukaan riskejä minimoiva tyyppi vedonlyöntitilanteissa. Pieleen meni sekin homma normaaliin Iisakin tyyliin.

Äänestä
  • Mitä tekemistä sen kanssa että liikemies Kari tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta loppuun asti. Vuoden törppö suhmuroija. Ei Karin homma myöskään ihan onnistunut.

    Äänestä

  • Mitä tekemistä sen kanssa että Pienliikemies KIEMURIAINEN hännystelijöineen tuki Suurliikemies Ritakuonan scc hanketta loppuun asti. Vuoden törppö suhmuroija.
    Ei KIEMURIAISEN tämäkään homma onnistunut.
    Vastuun pakoilu onnistuu ehkä paremmin ja kokouspalkkioiden nosto.

    Äänestä

  • No, miksei päivystävä demulipäivystäjä jo vastaa?

    Onko päivystäjä nukkumassa?

    Äänestä

  • Oli varmasti nukkkumassa, siihen on jo varaa. Kari yritti savuverhon suojissa eduskuntaan muka SCC-Autotalon vastustajana, mutta juoni paljastettiin täälläkin joukkovoimallamme. Nyt aivan sama ja kaikki sitäpaitsi täällä tietää Karin osuuden. Joku Perussuomalainen yrittää vielä epätoivoisesti turhaan kieltää sen.

    Äänestä

  • kyllä tuo lento pallo kuljetuksen järjestäjäkin jonkin maininnan ansaitsee. lehdessä valittaa kun mielensä pahoitti

    Äänestä

  • sdsdsdsdsdsdsd kirjoitti:

    Oli varmasti nukkkumassa, siihen on jo varaa. Kari yritti savuverhon suojissa eduskuntaan muka SCC-Autotalon vastustajana, mutta juoni paljastettiin täälläkin joukkovoimallamme. Nyt aivan sama ja kaikki sitäpaitsi täällä tietää Karin osuuden. Joku Perussuomalainen yrittää vielä epätoivoisesti turhaan kieltää sen.

    Oli varmasti nukkkumassa, siihen on jo varaa. NEN yritti savuverhon suojissa eduskuntaan muka SCC-Autotalon vastustajana, mutta juoni paljastettiin täälläkin joukkovoimallamme. Nyt aivan sama ja kaikki sitäpaitsi täällä tietää KIERONKAISEN osuuden. Joku Demuli/Sekoomuskokoomusjuntti yrittää vielä epätoivoisesti turhaan kieltää sen.

    Äänestä

Käskikö Iisakki kokkeli-demuli nuorisokerhoa aloittamaan parjauskampanjan, jolla yritetään kääntää huomio pois Iisakin omista räikeistä ja jatkuvista munauksista? Ette te ressukkapoikaset pysty törkeällä valehtelulla tekemään ryhdikkäästä ja rehellisestä Kari Ilkkalasta syyllistä yhtään mihinkään. Ihmiset näkevät helposti tuollaisen tökerön valehtelun läpi ja syyttelijät tekevät itsensä jälleen naurunalaisiksi.
Kari on toiminut aina rehellisesti ja ryhdikkäästi ja on palkittu ansaitusti jämptin ja rehellisen miehen maineella. Ei hänen maineensa kärsi tuollaisten kokkelis-sosselis pikkupoikien naurettavista ja rääveistä yrityksistä.
Menkää poikaset vielä äiteen helmoihin itkemään ja koettakaa seuraavalla kerralla tosiasioiden eikä valheiden voimalla.

Äänestä
  • Vaahtoaivo kerro missä kokouksessa liikemies Kari vastusti autotaloa. Se on pöytäkirjassa. Tillität kun täysidiootti.

    Äänestä

  • KerroÄläValehtele kirjoitti:

    Vaahtoaivo kerro missä kokouksessa liikemies Kari vastusti autotaloa. Se on pöytäkirjassa. Tillität kun täysidiootti.

    Vaahtoaivo kerro missä kokouksessa Pienliikemies KIERONKIAINEN vastusti autotaloa. Se on pöytäkirjassa. Tillität kun täysidiootti.

    Äänestä

  • Hei perzuikki Heini!

    Äänestä

Kansa tukee taas Karia. Vuoden törppöli SCC suhmuroinnin ansiosta.

Äänestä
  • Lulu on törpöin elatusapuskandaaleineen.

    Äänestä

  • Miksi sekoitat tämän tutun laulajanTapani Kansan tähän juttuun?
    Eikö ole jo aika kaukaa haettu tämän Demulipäivystäjän tuskanhuuto?

    Äänestä

Pikkupoikien parjauskampanja on menossa. iso Ii on luvannut pojille palkinnoksi tikkarin per poika, kun oikein yrittävät panetella Karia ja Lulua. Ei se mitään, ei tuollaiset paskapuheet ja naurettavuudet vahingoita rehtien persujen mainetta millään tavalla. Tähän sopii vanha sanonta; "paskat putoavat rattailta".

Äänestä
  • Just noin, kapuloita rattaisiin.
    Karille pisteet

    Äänestä

  • Miten tämä liittyy että liikemies Kari tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta. Vai onko todentaa missä vastusti hörhö.

    Äänestä

  • Persujen kannatukseen sopii hyvin vanha sanonta "paskat putoavat rattailta". Onko kannatusta vielä muutaman prosentin verran, vai mitä???

    Äänestä

  • Otsikon tarkoittama törppö on Lulu.

    Äänestä

  • Perzupaniikkia kirjoitti:

    Miten tämä liittyy että liikemies Kari tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta. Vai onko todentaa missä vastusti hörhö.

    Miten tämä liittyy että liikemies KIEKURAINEN hännystelijöineen tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta. Vai onko todentaa missä vastusti hörhö.

    Äänestä

"Miten tämä liittyy että liikemies Kari tuki liikemies Ritakuonan scc hanketta. Vai onko todentaa missä vastusti hörhö"

Ylläoleva teksti päivänselvästi apukoululaisen tai surkean koulumenestyksen omaavan ammattikoululaisen kirjoittamaa, koska lauserakenne on ihan päin persettä, tärkeitä sanoja puuttuu lauseesta ja välimerkit puuttuvat etc.
Löytyisikö näille surkimuksille omaa apu- tai ammattikoululaisten kirjoitelmapalstaa, missä voisivat arvuutella keskenään toistensa tekstien sisältöä, kun niistä ei saa selvää muuta kuin arvailemalla? Antakaa pojille apua!

Äänestä
  • Kaveri ei osaa todellakaan kirjoittaa. Onko sinulla persu vastausta itse kysymykseen?

    Äänestä

  • bnh80 kirjoitti:

    Kaveri ei osaa todellakaan kirjoittaa. Onko sinulla persu vastausta itse kysymykseen?

    No demulilauma on tuollasta *heinätukolla vietävää* sakkia ollut aina, niinkuin ennenkin.

    Äänestä

  • Jakomaggaralla ikuisesti kiitollisiakin.

    Äänestä

Kiemunki on aiheuttanut vahingoa kaupungille enemmän kuin kukaan muu koskaan. Kunpa tämän ymmärtäisivät nämä kapinnalista mielikuvaa äänestävät kaupunkilaiset.

Äänestä
  • Missä Kari Ilkkala vastusti SCC-Autotaloa? Minulle ei ole selvinnyt paitsi että elokuussa 2014 ryhtyi vasustamaan mutta silloin oli jo myöhäistä.

    Äänestä

  • Kuka.tietää kirjoitti:

    Missä Kari Ilkkala vastusti SCC-Autotaloa? Minulle ei ole selvinnyt paitsi että elokuussa 2014 ryhtyi vasustamaan mutta silloin oli jo myöhäistä.

    *Missä Kari Ilkkala vastusti SCC-Autotaloa? *

    No tietenkin noissa kokouksissa ilman muuta vastusti alusta lukien kun kähmintä selvisi, mitä muuta oikein kuvittelet??????????

    Se taas, JOS JOKIN ASIA EI OLE SINULLE SELVINNYT, niinkuin tuossa toteat itse omin sanoin, ONKIN KOKONAAN JO TOINEN JUTTU.

    Mahtoiko tämäkään tulla sanotuksi riittävän helpoin sanakääntein ?

    Äänestä

  • Taliaivo puhuu 'askaa. Kukatietää kysyi missä vastusti, joten kerro taliaivo kokousten päivämäärät esim. kaupunginhallitus päivä.kuukausi.vuosi. Vaikka kyllähän se on tiedossa, että salailet mm. maaliskuun 2014 kaup.hall. kokousta jossa PEersut kannatti tontin myyntiä Ritaluomalle.

    Äänestä

  • vastaaTaliaivo kirjoitti:

    Taliaivo puhuu 'askaa. Kukatietää kysyi missä vastusti, joten kerro taliaivo kokousten päivämäärät esim. kaupunginhallitus päivä.kuukausi.vuosi. Vaikka kyllähän se on tiedossa, että salailet mm. maaliskuun 2014 kaup.hall. kokousta jossa PEersut kannatti tontin myyntiä Ritaluomalle.

    Hahahaa....! :-))
    Menikö hermot, paloiko käämit ???
    Mukavaa kiusata noita demulihönöjä, ne on niin *itseään täynnä olevia juntteja. Hihii :-)

    Äänestä

  • demulilauman-painajainen kirjoitti:

    Hahahaa....! :-))
    Menikö hermot, paloiko käämit ???
    Mukavaa kiusata noita demulihönöjä, ne on niin *itseään täynnä olevia juntteja. Hihii :-)

    Sinulta kysyttiin kokouksia ja päivämääriä, jolloin Persut oli vastustaneet autotaloa. Ilmeisesti sinulla ei ole vastustamisesta asiallista tietoa?

    Äänestä

  • Kuka.tietää kirjoitti:

    Missä Kari Ilkkala vastusti SCC-Autotaloa? Minulle ei ole selvinnyt paitsi että elokuussa 2014 ryhtyi vasustamaan mutta silloin oli jo myöhäistä.

    Jos nyt ihan tarkkaan haluat tietää vastauksen niin voin kertoa että VASTAUKSENI OLI HETI ALKUUNSA AIVAN OIKEA.


    Kas kun kysyjä kysyi juurikin tarkalleen sanasta sanaan näin:

    *---Minulle ei ole selvinnyt paitsi että elokuussa 2014 ryhtyi vasustamaan mutta silloin oli jo myöhäistä.*

    Huomaa nyt kysymyksen kysyjän edellisestä poimittuna lauseena tämä kohta erityisesti:

    *---Missä Kari Ilkkala vastusti SCC-Autotaloa? *

    Nyt vastaan seuraavassa taas sanatarkasti lainaten tekstiä:

    *---No tietenkin noissa kokouksissa ilman muuta vastusti alusta lukien kun kähmintä selvisi, mitä muuta oikein kuvittelet??????????*


    No niin, nyt kun on väännetty rautalangasta niin huomaatko itse että ei alkuperäinen kysyja maininnut mitään kokouksista, ei päivämääristä, sinä nyt vaan mainitsit ne itse jälkeenpäin.
    MINÄ MAINITSIN NIISTÄ PUHUTUN KOKOUKSISSA KUN ALKUPERÄISEN KYSYJÄN TEKSTISSÄ EI EDES SELVINNYT KOKO KOKOUSTAHÄN EI TIENNYT,HÄNELLE EI *SELVINNYT*MIKÄÄN.

    Sinä lisäsit itse nämä päivämäärät ja kokoukset, ei alkuperäinen kysyjä. :)

    Tuskin ymmärsit tätäkään mutta älä nyt enää itse lisää mitään ettei asiayhteys muutu enempää....! :)

    Äänestä

  • Ihan yksinkertaisesti joku kysyi missä Persut vastusti autotaloa? Jos sinulla on tietoa kerro mikä kokous ja päivämäärä. Ei pitäisi olla vaikeaa. Kai tiedät että päätökset on pöytäkirjassa aina.

    Äänestä

  • 267324 kirjoitti:

    Ihan yksinkertaisesti joku kysyi missä Persut vastusti autotaloa? Jos sinulla on tietoa kerro mikä kokous ja päivämäärä. Ei pitäisi olla vaikeaa. Kai tiedät että päätökset on pöytäkirjassa aina.

    Juuri vastasin, kokouksessa, etkö ymmärrä vai etkö keskittynyt lukemaasi?--------------->Ihan yksinkertaisesti joku kysyi missä Persut vastusti autotaloa?

    Äänestä

  • Tällainen ihminen ei ymmärrä mikä on päivämäärä ja pöytäkirja. Epätoivoista keskustelua. Vielä luulee ettei muut ymmärrä!

    Äänestä

  • Oho. Persut vasta suhmuroitsijoita onkin. Vastustivat mielestään SCC;tä mutta edes itsellä ei ole tietoa milloin ja missä kokouksessa.

    Äänestä

  • PäättäjäHML kirjoitti:

    Oho. Persut vasta suhmuroitsijoita onkin. Vastustivat mielestään SCC;tä mutta edes itsellä ei ole tietoa milloin ja missä kokouksessa.

    Oho. DEMULI/SEKOOMUSPORUKKA vasta suhmuroitsijoita onkin. Vastustivat mielestään SCC;tä mutta edes itsellä ei ole tietoa milloin ja missä kokouksessa.

    Äänestä

Ehdottomasti vuoden törppö on Mylläri Hassinen!

Äänestä
  • Älkääs nyt ainakaan Hassista nimitelkö törpöksi, sehän saa makeet korvaukset väärin perustein tehdystä irtisanomisesta. Viisas jätkä, elelee vielä mukavasti miljoonakorvauksilla!

    Äänestä

Kari on taas paras ja vuoden törpötti.

Äänestä
  • Hahahaha myös minulta.

    Äänestä

  • 54680 kirjoitti:

    Hahahaha myös minulta.

    Demuli/Sekoomuspässit on paniikissa kun suhmurointikäry etenee.....Kiitos Karille kun narautat ja paljastat näitä *hyväveliverkoston*mätämunia.....!

    Äänestä

  • Kari päivystää ja kiittelee itseään. Miten olisi tänä vuonna kaupungin suurimman salaisuuden elikkä SCC-Case suhteesi paljastaminen?

    Äänestä

  • KariOnVoittaja kirjoitti:

    Kari päivystää ja kiittelee itseään. Miten olisi tänä vuonna kaupungin suurimman salaisuuden elikkä SCC-Case suhteesi paljastaminen?

    KUIKURIAINEN päivystää ja pelastelee itseään. Miten olisi tänä vuonna kaupungin suurimman salaisuuden elikkä SCC-Case suhteesi paljastaminen?

    Äänestä

Lisää Karille ääni.

Äänestä

Viestiketju ilmoitettu ylläpidolle!!!!

Sisältää herjaamista ja sietämätöntä jatkuvaa vainoa, jota ei kenestäkään saa esittää.

Äänestä
  • Kuikuriainen puolustautuu viimeisillä voimillaan piiloutuen säälittävästi ylläpidon selän taakse.....hän ei halua ottaa vastuuta hölmöilyistään edelleenkään. :(

    Viestiketju ilmoitettu ylläpidolle!!!!
    Sisältää herjaamista ja sietämätöntä jatkuvaa vainoa, jota ei kenestäkään saa esittää.

    Äänestä

  • Vastuunkantoa kirjoitti:

    Kuikuriainen puolustautuu viimeisillä voimillaan piiloutuen säälittävästi ylläpidon selän taakse.....hän ei halua ottaa vastuuta hölmöilyistään edelleenkään. :(

    Viestiketju ilmoitettu ylläpidolle!!!!
    Sisältää herjaamista ja sietämätöntä jatkuvaa vainoa, jota ei kenestäkään saa esittää.

    Niinkö, Lulu? Voisit jo lopettaa vainon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valintaraati kirjoitti:

On tullut aika valita vuoden 2015 Hämeenlinnalainen törppö. Raatimme on valintaa tehdessään perehtynyt paikkakuntamme vaikuttajien tekemisiin tiheällä kammalla, ja valinta-kriteereissään raati on ottanut huomioon valittavan henkilön vahingot törppöilyllään itselleen ja yhteisölleen. Raati on ottanut huomioon myöskin valittavan henkilön negatiivisen julkisuuden paikallisissa ja valtakunnallisissa medioissa ja näistä johtuvan kieltesen maineen Hämeenlinnan kaupungille.

Raatimme valitsee yksimielisesti ja ylivoimaisesti ylitse muiden vuoden 2015 törpöksi valtuuston puheenjohtaja Iisakki Kiemungin. Valinraati toteaa että kiemungille ei kaupungista löytynyt edes varteenotettavaa kilpailijaa ja näin ollen valinnasta ei tarvinnut äänestää. Kiemunki on vuoden aikana ollut valtakunnallisissa tiedotusvälineissä lukuisia kertoja esillä surullisen kuuluisassa SCC hankkeessa, jossa hän toimi kaupungissa yhtenä primus motorina ja SCC:n hallituksen jäsenenä.

Kiemunki oli saman hankkeen tiimoilta KH:n juoruun perustuvaan tietovuotoon jo kovalla innolla perustamassa suurta valiokuntaa ja erottamassa kahta hallituksen jäsentä, kunnes kävi ilmi että koko tietovuoto olikin täysin perätön ja suuri kupla.

Sittemmin Kiemunki sai syytteet yksityiselämää loukkaavan tiedon välittämisestä ja kunnianloukkaamisesta ja veti samaan syytteeseen myöskin kaksi päätoimittajaa perässään. Tässäkin tapauksessa valtakunnallinen lehdistö kiinnostui asiasta ja Hämeenlinna sai taas kielteistä julkisuutta osakseen. Kiemungin kaudella on kaikki koulurakennukset päästetty huonon hoidon johdosta homeeseen ja useita näissä tiloissa työskenneleitä on sairastunut erilaisiin henkityselin sairauksiin. Myös näistä asioista valtakunnallinen media on Suomalaisia valistanut. Raati toteaa loppulausunnossaan että yksikään Hämeenlinnalainen ei ole näin lyhyen ajan sisällä ollut aiheuttamassa niin paljon kielteistä julkisuutta kaupungille. Tässä vain osa valintaan vaikuttaneista asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu