Voiko käräjäoikeus evätä asianajoikeuden asianajajalta perintöriita-asiassa jota on käyty 10 vuotta, siitä syystä että asianajaja on eläköitynyt jutun ollessa kesken. Asianajaja on ollut koko tämän ajan tässä riita-asiassa asianajajana. Perinnönjaon viivästyminen on johtunut käräjäoikeuden määräämän pesänjakajan viivyttelystä, tämän perintöriidan kesto on varmaankin jo lähellä Suomen ennätystä kestoltaan. Pesänselvittäjä on nyt tehnyt ratkaisunsa jota nyt seuraavaksi käsitellään käräjäoikeudessa ja jonne käräjäoikeus ei salli asianajo-oikeutta eläköityneelle asianajalle joka tuntee jutun läpikotoisin.
Perinnönjako
Hämmästyttää
6246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tietysti voi. Jos asiamies osoittautuu taitamattomaksi, jne voi tuomioistuin kieltää häntä esiintymästä kyseisessä asiassa.
Ei ole kysymys minkäänlaisesta taitamattomuudesta, vaan pelkästään vastapuolen asianajan tekemästä valituksesta jolla yritetään estää eläköityneen asianajan oikeus jatkaa asianajoa tässä asiassa.
Onkohan niin, että eläköitynet ei ole rekisteröitynyt ns lupalakimieheksi. Se maksaa rekisteröintinä 300 ja vuosimaksuna toiset 300 €. Jos hoviin mennään, niin maksanee 900 €.
Ymmärrän.
Juuri näin on, mutta eläköityneeltä asianajalta halutaan estää tämä rekisterötyminen. Asianaja ei ole saanut vastausta siihen mihin tämä perustuu.
Jos kyseinen tyyppi on asianajaja, hän ei tarvitse rekisteriötyä ns. lupalakimieheksi. Vai onko hän eläköitymisensä yhteydessä eronnut asianajajaliitosta?
Jos eroaa eläkkeelle siirtyäkseen ja haluaa esiintyä oikeudessa, tulee hakeutua lupalakimieheksi.
Jos jää eläkkeelle, mutta maksaa jäsen- ja valvontamaksun, saa esiintyä edelleen.