Jätetään nyt hetkeksi mamut ja upm löyhkä taaksemme,sekä muut negatiiviset asiat ja kertokaapas jotain hyviä asioita jeppiksestä! :) parhaimat ruokapaikat tai baarit. Paikat missä omadielu lepää. Kenties kaupungin kuumin tytsy tai kolli?ihan mitä vain kertoa kugan on positiivista! :)
Minusta täälä on paljon hienoja paikkoja kuten fäboda,monet hienoimmat paikat löytyy ihan luonnosta .talvisin kävis on nättinä kun lunta ja isot usko,toivo ja rakkaus ripustettu loistamaan katuja... sit iso hatun nosto näilleuuden tien tekijöille! ovat tehneet ahkerasti töitä ja varmasti tulee hienot tiet ja kävelykadut :)
Hyviä asioita pietarsaaresta
16
258
Vastaukset
- Happy_Days
Tiet numero 8 ja 741.
Gumbaijaa ! - beethooven
Vanhusten mahtava kirpputorihanke entisessä tulitikkutehtaassa numero 1. Jaakonpäivien happeningit ehkä sitten se 2. Stadilaisittain ajatellen se uskomaton rauha jonka voi aistia kaikkialla jopa kaupungin keskustassa koiran kanssa liikkuessa. Kuten Koulupuistossa ja Skattalla eritoten ja lähes joka päivä ja etenkin vielä ilta.
- anteroylipäiväinen
Suvakit ja Mamut
- Jeppisgirl87
Ite tykkään myös koulupuistosta. Ei mua ole koskaan sielä juopot häirinneet vaikka joitakin se tuntuu haittaavan ... skata onkin ehittomasti hienoin alue täälä!
- Jeppispoju
Ei muakaan ne puiston juopot haittaa. Monesti oon käyny siellä haahuilemassa.
- Nunja
Upea kaupungintalo sen ikkunassa surullinen näky
Jakobssonin haamu. - kohtuukäyttäjä
Puliukot ryyppää rivissä Prisman edustalla.
- Kebappiakoneeseen
Jörskillä on hyvää sapuskaa, ei mitään donaldsinsontaa.
- LCHF
Korv görans!
- IsoCEE
Göranin kebabin hinta lähentelee jo gourmet-aterian hintatasoa.
- Ottooppilas
Onko hinnat nousseet paljonkin? En ole uudessa jörskissä edes vielä käynyt...
- beethooven
Ottooppilas kirjoitti:
Onko hinnat nousseet paljonkin? En ole uudessa jörskissä edes vielä käynyt...
Vanhasta kioskista ostin tosinaan mutta sitten huomasin että viereisestä Halpahallista saa sitä paljon halvemmalla.
- calle060
lessut veivaa teurasjätettä rullalle ja sanovat kebabiksi
- jeppispoppis
Pari kertaa meinannut ostaa Snellmannin kebabia Prismasta, mutta on loppu. Ostin sitten Poutun kebabia. Ei ole paikallista, ja se on kalliimpaakin.
- beethooven
Tosiaankin kaupunkilaiselämään tavallaan kuuluu se että jokunen paikallinen istuskele aikaansa siellä puistossa ja naukkailee pullosta välillä vähäsen tulilientä yms. Usein kesällä heitä näkee siinä kultakala lammen vieressä. Ei ole ollut mitään ongelmaa ja ovatpa jo jopa yrittäneet tervehtiäkin ruotsiksi siinä koiran kanssa liikkuessani. Mutta helsinkiläisenä en taida olla ihan hevin vietävissä suuntaan jos toiseen arvaten kuitenkin. Sen sijaan arvaan että nykyään koulupuisto on nuorison dokaamispaikka numero 1. Siinä sivussa saattaa sitten puolivahingossa tulla tallatuksi jokunen kasvikin ? Toisaalti kun itse olin nuori 1970-luvulla niin missäpä siitä muuallakaan dokattiin kuin joissakin Helsingin lukuisista puistoista usein miten ainakin kesäaikaan. Pietarsaaresta en tiennyt silloin vielä mitään muuta kuin jäätelön ja tupakkatehtaan sekä korkeintaan sijainnin rannikolla. Niin se vaan maailma muuttuu vielä myöhemmälläkin iällä näköjään. Kiitos siitä kuulunee omalle nuorisolle tavallaan jotka innostuivat vastustuksestani huolimatta jokunen vuosi sitten hyppäämään mustaan aukkoon ja tulemaan opinahjoon Pietarsaareen ainakin vielä toistaiseksi. Kaiken kaikkiaan kokemus kohdalktani tähän asti on kuitenkin ollut enemmän myönteinen kuin kielteinen. Ehkä ulkopuolinen ei tavallaan ota kantaa ihan joka vääntöön esim. kieli ym. kysymyksissä? Vaan pitää sitäkin vähää enemmän rikkautena kuin varsinaisena haittana mitenkään.
- Old_Men_Limbo
Luottamukselliset, perinteiset ja patinoidut suhteet paikallisessa päätöksenteossa.
http://www.lindsayfincher.com/potd-the-brezhnev-honecher-kiss-on-the-berlin-wall.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh402688Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli612038Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit521896- 911724
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411544Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö631167Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1231104Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1661085Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781045Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641013