Hyviä asioita pietarsaaresta

Olavipuutarhastanne

Jätetään nyt hetkeksi mamut ja upm löyhkä taaksemme,sekä muut negatiiviset asiat ja kertokaapas jotain hyviä asioita jeppiksestä! :) parhaimat ruokapaikat tai baarit. Paikat missä omadielu lepää. Kenties kaupungin kuumin tytsy tai kolli?ihan mitä vain kertoa kugan on positiivista! :)

Minusta täälä on paljon hienoja paikkoja kuten fäboda,monet hienoimmat paikat löytyy ihan luonnosta .talvisin kävis on nättinä kun lunta ja isot usko,toivo ja rakkaus ripustettu loistamaan katuja... sit iso hatun nosto näilleuuden tien tekijöille! ovat tehneet ahkerasti töitä ja varmasti tulee hienot tiet ja kävelykadut :)

16

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Happy_Days

      Tiet numero 8 ja 741.
      Gumbaijaa !

    • beethooven

      Vanhusten mahtava kirpputorihanke entisessä tulitikkutehtaassa numero 1. Jaakonpäivien happeningit ehkä sitten se 2. Stadilaisittain ajatellen se uskomaton rauha jonka voi aistia kaikkialla jopa kaupungin keskustassa koiran kanssa liikkuessa. Kuten Koulupuistossa ja Skattalla eritoten ja lähes joka päivä ja etenkin vielä ilta.

    • anteroylipäiväinen

      Suvakit ja Mamut

    • Jeppisgirl87

      Ite tykkään myös koulupuistosta. Ei mua ole koskaan sielä juopot häirinneet vaikka joitakin se tuntuu haittaavan ... skata onkin ehittomasti hienoin alue täälä!

    • Jeppispoju

      Ei muakaan ne puiston juopot haittaa. Monesti oon käyny siellä haahuilemassa.

    • Nunja

      Upea kaupungintalo sen ikkunassa surullinen näky
      Jakobssonin haamu.

    • kohtuukäyttäjä

      Puliukot ryyppää rivissä Prisman edustalla.

    • Kebappiakoneeseen

      Jörskillä on hyvää sapuskaa, ei mitään donaldsinsontaa.

    • LCHF

      Korv görans!

      • IsoCEE

        Göranin kebabin hinta lähentelee jo gourmet-aterian hintatasoa.


      • Ottooppilas

        Onko hinnat nousseet paljonkin? En ole uudessa jörskissä edes vielä käynyt...


      • beethooven
        Ottooppilas kirjoitti:

        Onko hinnat nousseet paljonkin? En ole uudessa jörskissä edes vielä käynyt...

        Vanhasta kioskista ostin tosinaan mutta sitten huomasin että viereisestä Halpahallista saa sitä paljon halvemmalla.


    • calle060

      lessut veivaa teurasjätettä rullalle ja sanovat kebabiksi

      • jeppispoppis

        Pari kertaa meinannut ostaa Snellmannin kebabia Prismasta, mutta on loppu. Ostin sitten Poutun kebabia. Ei ole paikallista, ja se on kalliimpaakin.


    • beethooven

      Tosiaankin kaupunkilaiselämään tavallaan kuuluu se että jokunen paikallinen istuskele aikaansa siellä puistossa ja naukkailee pullosta välillä vähäsen tulilientä yms. Usein kesällä heitä näkee siinä kultakala lammen vieressä. Ei ole ollut mitään ongelmaa ja ovatpa jo jopa yrittäneet tervehtiäkin ruotsiksi siinä koiran kanssa liikkuessani. Mutta helsinkiläisenä en taida olla ihan hevin vietävissä suuntaan jos toiseen arvaten kuitenkin. Sen sijaan arvaan että nykyään koulupuisto on nuorison dokaamispaikka numero 1. Siinä sivussa saattaa sitten puolivahingossa tulla tallatuksi jokunen kasvikin ? Toisaalti kun itse olin nuori 1970-luvulla niin missäpä siitä muuallakaan dokattiin kuin joissakin Helsingin lukuisista puistoista usein miten ainakin kesäaikaan. Pietarsaaresta en tiennyt silloin vielä mitään muuta kuin jäätelön ja tupakkatehtaan sekä korkeintaan sijainnin rannikolla. Niin se vaan maailma muuttuu vielä myöhemmälläkin iällä näköjään. Kiitos siitä kuulunee omalle nuorisolle tavallaan jotka innostuivat vastustuksestani huolimatta jokunen vuosi sitten hyppäämään mustaan aukkoon ja tulemaan opinahjoon Pietarsaareen ainakin vielä toistaiseksi. Kaiken kaikkiaan kokemus kohdalktani tähän asti on kuitenkin ollut enemmän myönteinen kuin kielteinen. Ehkä ulkopuolinen ei tavallaan ota kantaa ihan joka vääntöön esim. kieli ym. kysymyksissä? Vaan pitää sitäkin vähää enemmän rikkautena kuin varsinaisena haittana mitenkään.

    • Old_Men_Limbo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5214
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      262
      4309
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3940
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      181
      2325
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1643
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1371
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1009
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      37
      953
    9. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      939
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    Aihe