Jätetään nyt hetkeksi mamut ja upm löyhkä taaksemme,sekä muut negatiiviset asiat ja kertokaapas jotain hyviä asioita jeppiksestä! :) parhaimat ruokapaikat tai baarit. Paikat missä omadielu lepää. Kenties kaupungin kuumin tytsy tai kolli?ihan mitä vain kertoa kugan on positiivista! :)
Minusta täälä on paljon hienoja paikkoja kuten fäboda,monet hienoimmat paikat löytyy ihan luonnosta .talvisin kävis on nättinä kun lunta ja isot usko,toivo ja rakkaus ripustettu loistamaan katuja... sit iso hatun nosto näilleuuden tien tekijöille! ovat tehneet ahkerasti töitä ja varmasti tulee hienot tiet ja kävelykadut :)
Hyviä asioita pietarsaaresta
16
264
Vastaukset
- Happy_Days
Tiet numero 8 ja 741.
Gumbaijaa ! - beethooven
Vanhusten mahtava kirpputorihanke entisessä tulitikkutehtaassa numero 1. Jaakonpäivien happeningit ehkä sitten se 2. Stadilaisittain ajatellen se uskomaton rauha jonka voi aistia kaikkialla jopa kaupungin keskustassa koiran kanssa liikkuessa. Kuten Koulupuistossa ja Skattalla eritoten ja lähes joka päivä ja etenkin vielä ilta.
- anteroylipäiväinen
Suvakit ja Mamut
- Jeppisgirl87
Ite tykkään myös koulupuistosta. Ei mua ole koskaan sielä juopot häirinneet vaikka joitakin se tuntuu haittaavan ... skata onkin ehittomasti hienoin alue täälä!
- Jeppispoju
Ei muakaan ne puiston juopot haittaa. Monesti oon käyny siellä haahuilemassa.
- Nunja
Upea kaupungintalo sen ikkunassa surullinen näky
Jakobssonin haamu. - kohtuukäyttäjä
Puliukot ryyppää rivissä Prisman edustalla.
- Kebappiakoneeseen
Jörskillä on hyvää sapuskaa, ei mitään donaldsinsontaa.
- LCHF
Korv görans!
- IsoCEE
Göranin kebabin hinta lähentelee jo gourmet-aterian hintatasoa.
- Ottooppilas
Onko hinnat nousseet paljonkin? En ole uudessa jörskissä edes vielä käynyt...
- beethooven
Ottooppilas kirjoitti:
Onko hinnat nousseet paljonkin? En ole uudessa jörskissä edes vielä käynyt...
Vanhasta kioskista ostin tosinaan mutta sitten huomasin että viereisestä Halpahallista saa sitä paljon halvemmalla.
- calle060
lessut veivaa teurasjätettä rullalle ja sanovat kebabiksi
- jeppispoppis
Pari kertaa meinannut ostaa Snellmannin kebabia Prismasta, mutta on loppu. Ostin sitten Poutun kebabia. Ei ole paikallista, ja se on kalliimpaakin.
- beethooven
Tosiaankin kaupunkilaiselämään tavallaan kuuluu se että jokunen paikallinen istuskele aikaansa siellä puistossa ja naukkailee pullosta välillä vähäsen tulilientä yms. Usein kesällä heitä näkee siinä kultakala lammen vieressä. Ei ole ollut mitään ongelmaa ja ovatpa jo jopa yrittäneet tervehtiäkin ruotsiksi siinä koiran kanssa liikkuessani. Mutta helsinkiläisenä en taida olla ihan hevin vietävissä suuntaan jos toiseen arvaten kuitenkin. Sen sijaan arvaan että nykyään koulupuisto on nuorison dokaamispaikka numero 1. Siinä sivussa saattaa sitten puolivahingossa tulla tallatuksi jokunen kasvikin ? Toisaalti kun itse olin nuori 1970-luvulla niin missäpä siitä muuallakaan dokattiin kuin joissakin Helsingin lukuisista puistoista usein miten ainakin kesäaikaan. Pietarsaaresta en tiennyt silloin vielä mitään muuta kuin jäätelön ja tupakkatehtaan sekä korkeintaan sijainnin rannikolla. Niin se vaan maailma muuttuu vielä myöhemmälläkin iällä näköjään. Kiitos siitä kuulunee omalle nuorisolle tavallaan jotka innostuivat vastustuksestani huolimatta jokunen vuosi sitten hyppäämään mustaan aukkoon ja tulemaan opinahjoon Pietarsaareen ainakin vielä toistaiseksi. Kaiken kaikkiaan kokemus kohdalktani tähän asti on kuitenkin ollut enemmän myönteinen kuin kielteinen. Ehkä ulkopuolinen ei tavallaan ota kantaa ihan joka vääntöön esim. kieli ym. kysymyksissä? Vaan pitää sitäkin vähää enemmän rikkautena kuin varsinaisena haittana mitenkään.
- Old_Men_Limbo
Luottamukselliset, perinteiset ja patinoidut suhteet paikallisessa päätöksenteossa.
http://www.lindsayfincher.com/potd-the-brezhnev-honecher-kiss-on-the-berlin-wall.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244589Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1273964Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta323698Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862563Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom122446Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole272425Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1421757