Innoparkin johdannaiskaupat

Finnavian johdannaiskaupoista on tullut 43 milj euron vahingot veronmaksajille. Nyt Valtiontalouden tarkastusvirasto tutkii, miksi ja kuka on töpeksinyt.

Hämeenlinnan Innopark teki myös johdannaiskauppoja. Jotain pelastettiin, mutta mikä oli vahinko euroina?

Miksiköhän tuntuu siltä, että meiltä pimitetään jotain?
24171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Innoparkin johdannaisista järjestettiin erityistilintarkastuksia ja selvityksiä ja valituksia puhelinluettelon paksuinen nippu mutta yhtiö kuittasi lopulta niistä 6 miljoonaa voittoa.

Äänestä

Jos Innopark-yhtiö ei olisi joutunut talousongelmiensa vuoksi niin tarkan syynin alle, olisi johdannaisista voinut tulla rankasti takkiin. Voi sanoa, että onneksi Innoparkin johdon sooloilema ja täysin luvaton johdannaiten "sijoitustoiminta" paljastui riittävän aikaisin. Lehtijuttujen mukaan HML kaupungin junailemassa "kaupankäynnissä" kävi myös jonkin verran tuuria, jolloin johdannaisista luopuminen saatiin tehtyä suotuisassa markkinatilanteessa ja vältyttiin jopa suuriltakin tappioilta. Jos olisi käynyt se "huonompi tuuri" markkinatilanteesta johtuen, niin Innoparkille olisi voinut tulla toisaalta todella valtavat tappiot.

Summa summarum: Yhteiskunnan rahoilla ei saa lähteä pelailemaan tuonkaltaista "venäläistä rulettia". Kenkää ilman muuta ja vahingonkorvaukset johtajille perään, jos vahinkoja on aiheutettu.

Äänestä

Etumerkki taisi jäädä pois?? Innopark on nykyisin Kehke elikkäs kehitys kehittyy- yhtiö ja Kiemungin kaverin luotsaama.

Äänestä

Näin kävi finnavian kanssa, saivat herrat vetkuteltua ettei uutisten mukaan kahden vuoden sotkuja saada selvitettyä juttujen vanhettua, enää yhdenvuoden sotkut n,20 milj, on vielä setvimättä,,
Samoin kopiokonesotkut vanheni, taputetaan käsiä.

Äänestä

Innoparkin johdannaiset tuottivat voittoa. Jopa Kari Ilkkala myönsi sen. Joo kävi varmasti tuuriakin, mutta edes kaikken kirjanpitäjien ja osakeyhtiölain äiti, isä, isovanhempi ja ajatusten Tonava Kari I, ei pystynyt voittoa kiistämään. Sitä ..tuttaa edelleenkin, koska oli jälleen kerran väärässä. Vanha keskustelu löytyy täältä, jos haluaa penkoa. Kuin myös Karin tunnustus.

Se siitä

Äänestä
  • Kari tiesi jo etukäteen että tulossa on valtavat tappiot.

    Äänestä

  • Toveri Finkman taisi kertoili ettei tajunnut mitä johdannaiset on, kunhan oli kivaa.

    Äänestä

Kari oli Innoparkin johdannaisissa jälleen kerran väärässä ja myönsi sen. Yhtä hyvä hoitamaan kunnan asioita, kuin omaa firmaansa. Oma firma on mennyt aivan perseelleen. Kuten meni edellinekin. Uskokaa tätä talousneroa jatkossakin ja olette häviäjien puolella.
Loikkaa se jo uuteen puolueeseen miettii persujen laskun myötä, mutta kukaan ei ota. Luuseri mikä luuseri.

Äänestä

Kari oli aivan oikeassa, kun varoitti suurista riskeistä johdannaisten takia. Onneksi asiaan ehdittiin tarttumaan tositoimin ajoissa ja ilmeisen osaavien asiantuntijoiden avustuksella. Runsaasti työntöapua tuli taloussuhdanteesta, mikä vallitsi johdannaisista luovuttaessa.
Kari antoi rehdin ja avoimen tunnustuksen siitä, että asiat saatiin hoidettua melko pienin vahingoin verrattuna pahimpaan mahdolliseen uhkakuvaan eli useiden kymmenien miljoonien tappioon. On erittäin hyvä, että yhteiskunnassa on asioita tarkkasilmäisesti seuraavia henkilöitä kuten Kari Ilkkala, jotka alkavat paukuttamaan hälytysrumpua tarpeeksi ajoissa. Muutoin moni ongelma lakaistaisiin vaivihkaa maton alle ja tappiot kärsittäisiin hiljaa nyrkkiä puristellen, kun toimittaisiin liian myöhään.

Äänestä
  • Tarkoitatko Karin tarkkasilmäisyyttä autotalon suhteen? Silti oli hanketta ajamassa Tiiriöön.

    Äänestä

Tarkkasilmäisen :) Ilkkalan rumpu ei ole soinut edes sen omissa firmoissa. Ilmeisesti on lakaissut ongelmat oman mattonsa alle.

Äänestä
  • Tarkkasilmäisen :) KIERUNKIAISEN rumpu ei ole soinut edes sen omissa mokauksissa. Ilmeisesti on lakaissut ongelmat oman mattonsa alle.

    Äänestä

  • Mites sen Lulun talousasiat? Ei ainakaan saa millään elatusapuja riittämään, kun lisää on ruikuttamassa. Onneksi ei saanut enempää rahaa vaalikampanjaansa ja onneksi ei päässyt eduskuntaan.

    Äänestä

  • Hälssaan sinua sartsa...

    Äänestä

Muistakaa hyvät ruikuttajat, että toisten perheen yksityisasioiden levittelystä joutuu syytteeseen! Näin kävi Iisakille, toveri Vilatohviskan miehelle ja Iisakin "Lulu-avautumisen" lehteensä painostuksen alla laittaneelle päätoimittaja Karppaselle.

Äänestä
  • Oletko todistajana että Karppasta on painostettu ja kerro kenen taholta?

    Äänestä

  • Ota Iisakki se foliohattu pois päästäsi ja tunnusta tosiasiat. Ethän sinä voinut tuollaista paskaa ja panettelua kirjoittaa omaan lehteesi. Silloin täytyi konehuoneen kautta taivutella laittamaan panettelujuttu saman omistajan toiseen lehteen. Näin se meni.
    Eihän kukaan täysijärkinen päätoimittaja tuollaista juttua lehteensä laita, jos on vähääkään moraalia jäljellä ja ammattietiikkaa. Seiskassa lähinnä löytyy vastaavia lokaamisyrityksiä.

    Äänestä

  • Terve Kari!

    Äänestä

Kenen tappioiksi ne Innoparkin voittomiljoonat sitten koituivat? Samojen kuin SCC -vedätyksessä?
Pelkään pahoin, että se ainoa taho, jolla rahaa oikeasti on, joutuu aina maksumieheksi: veronmaksaja.

Äänestä

Suomen ehdottomasti kovamaineisin investointien iskuryhmä on seuraava:

Kärkinimenä on ehdottomasti huijarien kunkku: Markku "the Rat" Ritaluoma.
Hänen ykkös apupoikana toimii Juha the "big Disaster", jonka sopimuksista ei saa itse Erkkikään selvää ja jonka laaatimien sopimuksien kuvitellusta edunsaajasta tulee aina väistämättä tosielämän maksumies.
Piin kovina liike-elämän asiantuntijoina ja yritysten hallitustyöskentelyn ehdottomina ammattilaisina toimivat Iisakki ja Sari Hommeenlinnasta. He puhuvat paljon ja tietävät vähän sekä luottavat täysin satusetien kertomuksiin tarjolla olevista rikkauksista (mm. kaupungin haltuun tulevista kultalähteistä Kirstulan alueella) ja HPK:n rahoituksesta.

Äänestä
  • Kovaan kärken kuuluu myöskin liikemies Kari kun tuki autotalohanketta loppuun asti. Kaveri Ritsku kiittää Key Westin auringossa.

    Äänestä

Voittoa tuli. Kiva että vastustajatkin sen huomaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uutistenkuuntelija kirjoitti:

Finnavian johdannaiskaupoista on tullut 43 milj euron vahingot veronmaksajille. Nyt Valtiontalouden tarkastusvirasto tutkii, miksi ja kuka on töpeksinyt.

Hämeenlinnan Innopark teki myös johdannaiskauppoja. Jotain pelastettiin, mutta mikä oli vahinko euroina?

Miksiköhän tuntuu siltä, että meiltä pimitetään jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu